امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
«سناریوی وحشت»؛

جنگ مستقیم ایران و اسرائیل در کوتاه‌مدت بعید است

خرداد؛ مهم نیست چه کسی «سناریوی وحشت» از جنگ اسرائیل با ایران را همانطور که «مایکل اورن» سفیر سابق اسرائیل در آمریکا، در مقاله خود آورد، مطرح کرده است؛ کوخافی یا نتانیاهو؛ بلکه مهم پرداختن این مقاله به ظرفیت‌های نظامی استراتژیک ایران و هم‌پیمانان آن، پاسخ احتمالی از سوی حزب‌الله و ناتوانی گنبد آهنین اسرائیل از مقابله با موشک‌های حزب‌الله است.

در ادامه این مطلب آمده است: علاوه بر اینکه مقاله مذکور در زمان حساس و مهمی برای رژیم صهیونیستی، نوشته شد؛ چرا که نخست‌وزیر اسرائیل، درگیر چالش‌های داخلی مربوط به تشکیل دولت و اتهامات مختلفی است.

 

سناریوی جنگ که در مقاله اورن مطرح شد، یک سناریوی بعید در کوتاه‌مدت است؛ به این دو دلیل:

-اسرائیل از میزان توانایی نظامی نظامی دشمنان خود آگاه است؛ بویژه انکه به زعم صهیونیست‌ها، جبهه‌ای که کمترین میزان توان بازدارندگی را در اختیار دارد، غزه است؛ که به گفته سنوار، از سقف بالایی از توان مقابله نظامی بالایی برخوردار است. بنابراین، در مورد تهران و موشک‌های قدرتمند آن چه می توان گفت؟

 

-شرایط داخلی اسرائیل که درگیر چالش‌های فراوانی است، صحبت از اقدام آن، برای هدف گرفتن ایران را به امری غیر قابل تحقق بدل می کند؛ چرا که تعیین کادر دولتی اسرائیل، مقدم بر سناریوی جنگ در کوتاه‌مدت است.

 

منطقی‌تر آن است که رژیم صهیونیستی به سناریوهای جنگ غیرمستقیم با ایران متمایل شود؛ یعنی در این دو سطح: به راه انداختن تحرکات مردمی در عراق و لبنان؛ تلاش برای ایجاد جریان‌هایی در داخل ایران یا فعال کردن گروهک‌های مسلح یا انفجارهای تروریستی، که می تواند مقدمه تولد نسخه ایرانی داعش باشد.

 

قطعا مقاله مایکل اورن بیش از آنکه تصویری برای سناریوی جنگ احتمالی نزدیک با ایران باشد، با هدف تاکتیکی نوشته شده است، تا تصویری از خطرناکی مرحله پیش رو و چالش‌های آن را برای اسرائیل و جریان‌های سیاسی داخلی، ارائه داده و مسئولان را به سمت تشکیل سریع‌تر دولت و پایان دادن به حالت نبود استقرار، سوق دهد.

 

معرکه و درگیری مستقیم با ایران، بدون شک در دستور کار برنامه های طولانی مدت اسرائیل است؛ اما این مهم، به عوامل تقویت کننده، تحکیم ائتلاف اسرائیلی عربی و جلب دوباره حمایت آمریکا نیاز دارد.

 

منبع: انتخاب

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی