امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
بزرگ‌ترین ناوگان‌ کشتیرانی‌جهان

کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم

خرداد؛ نیروی دریایی هر کشور یکی از مهم‌ترین عناصر آن کشور است. کشورهای کره‌شمالی، چین، آمریکا، ایران، هند، مصر، روسیه، فنلاند، کلمبیا و اندونزی قوی‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی در جهان را دارند.

ناوگان‌های کشتیرانی در سراسر دنیا دربردارنده چند نوع ناو و کشتی است. نیروهای دریایی معمولاً دارای ناوچه، ناوچه سبک، ناو هواپیمابر، رزم‌ناو، نبردناو، ناوشکن، موشک‌انداز، مین‌گذار، شناور گشتی و... است. اعتمادآنلاین، به نقل از بیزینس‌اینسایدر، گزارش می‌دهد:

 

1- کره‌شمالی

967 کشتی

 

ناوگان کره شمالی

 

کره‌شمالی از لحاظ تعداد، بیشترین کشتی جنگی در جهان را دارد، اما به دلیل منزوی بودن کره‌شمالی در دنیا و تمرکز این کشور بر نیروی هسته‌ای و موشک‌های بالستیک دیگر به قدرتمندی گذشته نیست.

 

نیروی دریایی کره‌شمالی از بین 967 کشتی، 10 ناوچه، 2 ناوچه سبک، 86 زیردریایی، 438 ناو گشت‌زنی و 25 کشتی جنگی دارد. این کشتی‌ها اکثراً ساخت روسیه، چین یا کره‌شمالی هستند و کیفیت آنها پایین است.

 

2- چین

714 کشتی

 

ناوگان چین

 

نیروی دریایی چین در سال‌های اخیر بسیار رشد کرده و چندین عملیات در نزدیکی مرزهایش انجام داده است. این ناوگان در میان 714 کشتی خود یک ناو هواپیمابر، 50 ناوچه، 29 ناوشکن، 39 ناوچه سبک، 73 زیردریایی، 20 ناو گشت‌زنی و 29 کشتی جنگی دارد.

 

3- آمریکا

415 کشتی

 

ناوگان امریکا

 

آمریکا رتبه سوم را در تعداد کشتی‌های جنگی دارد، اما قدرتمندترین ناوگان کشتیرانی جهان را به خود اختصاص داده است. ناوگان آمریکا از میان 415 کشتی جنگی خود 20 ناو هواپیمابر، 10 ناوچه، 65 ناوشکن، 66 زیردریایی، 13 ناو گشت‌زنی و 11 کشتی جنگی دارد.

 

آمریکا چند ناو هواپیمابر دیگر نیز وارد ناوگان خود کرده: ناوهای USS Gerald R. Ford و USS John F. Kennedy از این جمله‌اند.

 

4- ایران

398 کشتی

 

ناوگان ایران

 

بیشتر ناوهای ایران از نوع شناورهای گشتی هستند. ایران 230 ناو گشت‌زنی دارد. همچنین این ناوگان 6 ناوچه، سه ناوچه سبک، 34 زیردریایی و 10 کشتی جنگی دارد.

 

5- روسیه

352 کشتی

 

ناوگان

 

روسیه تحت فرمان ولادیمیر پوتین نیروی دریایی خود را قوا بخشید. این کشور درصدد بازیابی قدرتی است که با فروپاشی شوروی از دست داد. 352 کشتی جنگی از جمله یک ناو هواپیمابر، 9 ناوچه، 13 ناوشکن، 78 ناوچه سبک، 62 زیردریایی، 41 شناور گشتی و 47 کشتی جنگی است.

 

6- مصر

319 کشتی

 

ناوگان مصر

 

مصر بزرگ‌ترین نیروی دریایی را در منطقه شمال آفریقا دارد و وظیفه آن محافظت از دریای مدیترانه و دریای سرخ و همچنین دفاع از کانال سوئز است. نیروی دریایی این کشور 2 ناو هواپیمابر، 9 ناوچه، چهار ناوچه سبک، 6 زیردریایی، 53 شناور گشتی و 23 کشتی جنگی دارد.

 

7- هند

295 کشتی

 

ناوگان هند

 

قدرت نیروی دریایی هند نیز مانند همسایه خود، چین، رو به افزایش است. هند 295 کشتی دارد که دربردارنده یک ناو هواپیمابر، 14 ناوچه، 11 ناوشکن، 22 ناوچه سبک، 16 زیردریایی، 139 شناور گشتی و چهار کشتی جنگی است. دهلی در نظر دارد قدرت دفاعی‌اش را بالاتر ببرد، اما در این راه دچار مشکلات برنامه‌ریزی و فنی شد.

 

8- فنلاند

270 کشتی

 

ناوگان فنلاند

 

فنلاند با دریای بالتیک، روسیه و سوئد هم‌مرز است. ناوگان این کشور 270 کشتی دارد که هشت کشتی از آن شناور گشتی، 18 کشتی جنگی و چند کشتی مخصوص حمل‌ونقل مثل کشتی‌های یدک‌کش و... دارد. فنلاند جزو ناتو نیست، اما اکتبر 2017 در عملیات ناتو شرکت کرد.

 

9- کلمبیا

234 کشتی

 

ناوگان کلمبیا

 

کلمبیا تنها کشور آفریقای جنوبی است که به 2 دریای آتلانتیک و آرام راه دارد. ناوگان کشتیرانی کلمبیا چهار ناوچه، یک ناوچه سبک، 11 زیردریایی و 55 شناور گشتی دارد. کلمبیا بزرگ‌ترین تولیدکننده کوکائین در جهان به شمار می‌رود و نیروهای مسلح آن به شدت درگیر سازماندهی مواد مخدر است.

 

10- اندونزی

221 کشتی

 

ناوگان اندونزی

 

موقعیت استراتژیک این کشور به گونه‌ای است که این مجمع‌الجزایر بین دریای هند و آرام قرار گرفته و 54 هزار کیلومتر خط ساحلی دارد. اندونزی بزرگ‌ترین کشوری است که فقط از چند جزیره تشکیل شده. این کشور 13 هزار و 500 جزیره دارد که 922 تای آنها خالی از سکنه هستند. نیروی دریایی اندونزی 8 ناوچه، 24 ناوچه سبک، سه زیردریایی، 74 شناور گشتی و 12 کشتی جنگی دارد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی