امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۲۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶

ابراز خوشبینی مخالفان دولت سوریه از روند تدوین قانون اساسی

خرداد؛ رئیس هیأت مذاکره کننده مخالفان سوری روز یکشنبه از نتایج دور اول نشست کارگروه نگارش قانون اساسی جدید سوریه در ژنو ابراز خوشبینی و آن را عاقلانه توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «نصر الحریری» رئیس هیأت مذاکره کننده مخالفان سوری در جمع خبرنگاران گفت: دستیابی به راه حل سیاسی فراگیر برای بحران سوریه منوط به تمایل  همه طرف ها در کشور و در راس آن «نظام سوریه و حمایت بین المللی» است.

وی همچنین از نتایج دور اول نشست کارگروه نگارش قانون اساسی جدید سوریه در ژنو ابراز خوشبینی کرد و آن را عاقلانه توصیف کرد.

کارگروه نگارش قانون اساسی جدید سوریه فعالیت خود را روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۸ در نمایندگی سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس آغاز کرد.

الحریری گفت: این گفت و گوها نشانگر آغاز فصل جدیدی بین طرف های سوری است و ما باید نسبت به آن خوشبین باشیم.

این مخالف سوری بر اهمیت برگزاری نشست های این کارگروه تاکید و آن را سرنوشت ساز توصیف کرد.

الحریری همچنین تاکید کرد که نباید به کشور یا طرفی اجازه دخالت در عملکرد این کارگروه داده شود.

 رئیس هیأت مذاکره کننده مخالفان سوری در مهرماه نیز در سخنانی تشکیل کارگروه نگارش قانون اساسی جدید سوریه را فرصتی برای بنای ساختار سیاسی جدید در سوریه دانست.

از سوی دیگر، «هادی البحریه» رئیس شرکت کننده از سوی مخالفان در این کارگروه دور نخست نشست های این کمیته را مثبت ارزیابی کرد و گفت هنوز مسائل فراوانی برای بررسی وجود دارد.

وی گفت: این، آغاز راه هست و حسن نیت و نزدیکی مثبتی میان طرف ها وجود دارد.

تغییر قانون اساسی سوریه یکی از اقداماتی است که در جریان حل بحران این کشور از سوی مخالفان دولت بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل همواره به عنوان یکی از خواسته‌های مهم در جریان نشست‌های آستانه و سوچی مطرح و از سوی کشورهای ضامن برای حل این بحران دنبال شده است.
در کارگروه یاد شده ۱۵ نماینده دولت سوریه، ۱۵ نفر از مخالفان دولت و ۱۵ تن دیگر از جامعه مدنی و مستقلین این کشور حضور دارند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ قطعنامه شماره ۲۲۵۴ را با عنوان «نقشه راه عملیات انتقال سیاسی در سوریه» با اجماع اعضا تصویب کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی