امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۴۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹

موج گسترده ای از بارش باران و برف در راه خاورمیانه و ایران!

خرداد؛ احسان مرادی کارشناس هواشناسی نوشت:

دقیقا پانزدهم آبانماه (6 نوامبر) بود که در کانال آب و هوای ایرانی با انتقاد شدید از رسانه ها و کانال های هواشناسی که نیمه دوم آبانماه را بدون بارش یا با بارش های ناچیز پیش بینی کرده بودند، پیش بینی کردیم در هفته سوم آبان نیمه جنوبی خوزستان، فارس، بلندی های چهارمحال، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان، مناطق جنوبی یزد و اصفهان و مناطقی از سیستان و بلوچستان بارش خواهند داشت که بارش در جنوب ایران شدید و چشمگیر هم خواهد بود! جالب اینکه دقیقا در ۱۰ استانی که پیش بینی کرده بودیم بارش رخ داد نه یک استان کم و نه یکی زیاد. (به مطلب مورد نظر در آرشیو کانال رجوع کنید) و جالب تر آنکه با وجود پیش بینی مدتها قبل اکثریت قریب به اتفاق سایت ها و کانال ها با اتکا به نقشه های آینده نگری مدل اروپا و امریکا مبنی بر ناچیز بودن بارش ها، برعکس شدیدترین بارش ها را در جنوب کشور شاهد بودیم!!

اما پیش بینی دوم ما این بود که هفته چهارم آبانماه مدیترانه از بلاک خارج می شود و باحتمال زیاد هفته پربارشی را شاهد خواهیم بود.
دقیقا همینطور نیز خواهد شد! بزودی (از اواخر این هفته و اوایل هفته آینده) علاوه بر خروج مدیترانه از بلاک، رودی از رطوبت اقیانوسی از سمت شاخ افریقا با رطوبت دریای سرخ تقویت و سمت ما گسیل می شود که در نتیجه ی آن موج گسترده ای از بارش سواحل خزر، شمال غرب، غرب، جنوب غرب، دامنه های البرز، زاگرس، مناطقی از مرکز و مناطقی از شمال شرق را فرا می گیرد! این بارش ها چند روز پیاپی نه تنها در ایران، که در بخش گسترده ای از خاورمیانه و حتی عربستان رخ خواهد داد!

این پیش بینی ما زمانی انجام شد که تمام نقشه های مدل های مختلف بشدت سر در گم و پراشتباه بودند و مهر تاییدی بر روش پیش بینی منحصر بفرد کانال آب و هوای ایرانی بدون اتکا به نقشه های پیش یابیِ بارش است.

فراموش نکنید نقشه های پیش یابیِ بارش آنقدر عامیانه هستند که حتی افراد با سطح دانش پایین نیز می توانند با خواندن آنها حدس بزنند کجا چقدر بارش دارد؟ اما مساله اینجاست که این نقشه ها که مکررا توسط کانال های غیرتخصصی هواشناسی منتشر می شوند بسیار پراشتباه هستند(بخصوص در برخی شرایط فصلی)!

جالب اینکه هم مدل اروپا و هم امریکا نقشه های بارشی خود را از امروز ناگهان تغییر دادند! و بدنبال آن احتمالا بزودی بادنمای کانال ها و رسانه های مرتبط با هواشناسی نیز بسمتی دیگر خواهد چرخید! خب چیزی که ناگهان ۱۸۰ درجه تغییر کند پیش بینی حساب نمی شود؛ بهتر است به آن بگوییم جوک یا لطیفه!

نکته مهم، بارش برف گسترده در هفته چهارم آبانماه در بیش از نیمی از مناطق سردسیر کشور است!
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی