امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵

گاف محمدجواد ظریف به زبان انگلیسی

خرداد؛ در همین سخنرانی، ظاهرا ظریف خواست بگوید که «ما در جلوگیری از پایمال و تضعیف شدن حقوق‌مان مصمم هستیم»، اما به جای این جمله، گفت: «ما قویا با جلوگیری از پایمال شدن حقوق‌مان مخالف هستیم.» دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در یک اجلاس سالانه به قزاقستان سفر کرده بود، در حین سخنرانی یک جمله را برعکس گفت.

به گزارش فرارو، صبح دوشنبه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای شرکت در اجلاس سالانه «کلوپ آستانه» عازم قزاقستان شد. وی به عنوان «سخنران ویژه» افتتاحیه این کلوپ سخنرانی کرد. علاوه بر این، در «پنل خلع سلاح و عدم اشاعه کلوپ آستانه» نیز به ایراد سخنرانی پرداخت.

در همین سخنرانی، ظاهرا ظریف خواست بگوید که «ما مخالف پایمال شدن حقوق‌مان هستیم»، اما به جای این جمله، گفت: «ما قویا با جلوگیری از پایمال شدن حقوق‌مان مخالف هستیم.»

نسخه انگلیسی اظهارات ظریف:

We do not want to produce nuclear weapons, but we are dead set against preventing our rights from being undermined
and trampled upon. This is the bottom line 
 
 
ترجمه فارسی اظهارات ظریف:
«ما نمی‌خواهیم تسلیحات هسته‌ای بسازیم. اما قویا با جلوگیری از پایمال و تضعیف شدن حقوق‌مان مخالف هستیم. این لب کلام است.»

ظریف با به کارگیری واژه «against» به جای «on» معنای عبارت خود را تغییر داد.

ترجمه کامل اظهارات ظریف:
«ما نمی‌خواهیم تسلیحات هسته‌ای بسازیم. اما قویا با جلوگیری از پایمال و تضعیف شدن حقوق‌مان مخالف هستیم. این لب کلام است. حتی اگر آن چیزی که در زمینه عادی‌سازی اقتصادی (در برجام) به ایران وعده داد شد، به طور جزئی عملی شود، آماده‌ایم که حُسن نیت نشان دهیم و به اجرای کامل برجام بازگردیم. (اما) اگر عملی نشود، ما متاسفانه این مسیر را ادامه خواهیم داد؛ که البته این مجددا همان مسیر بازی حاصل جمع صفر است. مسیری که به باخت همه منجر خواهد شد. اما این مسیری است که ما چاره‌ای جز حرکت در آن نداریم.»
 
گفتنی است که در جریان همین سفر ظریف، دانشگاه اوراسیای قزاقستان به او عنوان «پروفسور افتخاری» اعطا کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی