امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۸۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷

فراکسیون امید 2 طرح دوفوریتی و سه‌فوریتی برای توقف افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین داشت

خرداد؛ محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفت: تصمیم سران قوا درباره افزایش قیمت بنزین از یک سال و نیم گذشته با رهبری در میان گذاشته شد؛ ایشان کلیات این تصمیم را تایید کردند و قرار شد درباره نوع اجرای آن جلساتی برگزار شود. حالا رهبری مصوبه جدید سران قوا یا همان شورای هماهنگی اقتصادی را تایید کردند و پیام ایشان به مجلس و بیانات‌شان در درس خارج فقه در این باره برای نمایندگان قرائت شد.


محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، درباره اعمال بی‌سلیقگی در اجرای افزایش قیمت بنزین گفت: در جلسه صبح یکشنبه پیام رهبری درباره مصوبه سران سه قوه خوانده شد که باید تمهیدات لازم برای اجرای آن فراهم شود.

 

نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس ادامه داد: نمایندگان درباره موضوع فوق نظراتی داشتند، اما ابلاغ پیام رهبری به مجلس در این باره و طرح بیانات‌شان در درس خارج فقه که در مجلس خوانده شد، تکلیف همه چیز را روشن کرد.

 

تابش در مورد 2 طرح این فراکسیون درباره قیمت بنزین توضیح داد: فراکسیون امید 2 طرح کارشناسی‌شده دوفوریتی و سه‌فوریتی درباره توقف افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین داده بود تا اگر قرار است افزایش قیمتی هم داشته باشد، در قالب بودجه‌های سنواتی باشد.

 

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طرح تعدیلی خوبی هم وجود داشت که هم مصوبه سران سه قوه اعمال می‌شد و هم می‌توانستیم نارضایتی مردم را کاهش دهیم. سه ماده در این طرح پیش‌بینی کرده بودیم؛ اول اینکه قیمت بنزین 1500 تومان آزاد شود و کوپنی و سهمیه‌ای نباشد.

وی افزود:‌ دومین وجه اینکه صرف توسعه زیرساخت‌های ناوگان عمومی و سلامت شود و سومین نکته اینکه مستند قانون برنامه به دولت اجازه بدهیم حداکثر تا 30 درصد قیمت حامل‌های انرژی را در سال‌های بعد در بودجه سنواتی بگنجاند و افزایش دهد.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: این طرح می‌توانست هم اعتراضات را فروکش کند، هم رضایت مردم را جلب کند و هم بخشی از مصوبات سران را اجرایی کند، اما بعد از پیام رهبری این موضوع منتفی شد.

 

تابش در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: با توجه به مجموعه فعل و انفعالاتی که در کشور اتفاق افتاده است، شدت گرفتن تحریم‌ها، تحت فشار قرار گرفتن دولت برای تامین منابع، ایفای مسئولیت‌ها و جلوگیری از هدررفت زیاد انرژی و آلودگی محیط‌زیستی تبعات منفی دارد.

 

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ این پرسش که پیشنهاددهنده اولیه این طرح چه کسی بوده است گفت: از یک سال و نیم گذشته این موضوعات خدمت رهبری مطرح شده بود و ایشان هم گفتند اجرای این کار خوب است، بنابراین کلیات به تایید رهبری رسیده است.

 

نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس در پایان گفت: قرار بود برای اجرایی شدن این موضوع طرح بیاورند. این روند یک سال و نیم طول کشید و حالا به مرحله اجرا رسیده است و سران قوا در این باره چند جلسه برگزار کرده‌اند. در جلسات نهایی اجرای آن تصویب شد و رهبری هم این مصوبه را تایید کردند. قرار بوده مکانیسم‌هایی طراحی شود که به نحو موثری اجرایی شود، اما در امر اطلاع‌رسانی غفلت شده است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی