امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۸۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷

استقبال فرستاده سازمان ملل در یمن از توافق ریاض

خرداد؛ «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز سه شنبه ضمن استقبال از توافق اخیر دولت مستعفی یمن با شورای انتقالی جنوب این کشور در ریاض عربستان، آن را گام مهمی در برقراری امنیت و ثبات در جنوب یمن توصیف کرد.

به گزارش رسانه های نزدیک به دولت مستعفی یمن،  «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری دولت مستعفی این کشور امروز میزبان فرستاده سازمان ملل متحد بود.

گریفتیس در این دیدار  از تلاش های هادی در راستای تحقق صلح در یمن قدرانی کرد.

وی توافق ریاض را گام مهمی در راستای برقراری امنیت و تامین نیازهای مردم در جنوب یمن دانست.

توافق ریاض پس از ماه‌ها کشمکش و درگیری مسلحانه میان نیروهای وفادار به منصور هادی (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب یمن، ۱۴آبان ماه با میانجیگری سعودی‌ها، به امضا رسید.

امضای این توافق با حضور چهره‌هایی همچون «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن در ریاض صورت گرفت. از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض می‌توان به استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن طی مدت ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مبارزه مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و تعیین ۱۲ وزیر از شورای انتقالی جنوب در دولت آینده از مجموع ۲۴ وزیر کابینه اشاره کرد.

هادی نیز در این دیدار تلاش های گریفیتس در راستای اجرای توافق صلح سوئد مربوط به شهر الحدیده، پرونده اسیران و لغو محاصره شهر تعز  را ستود.

این در حالی است که «صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل دولت مستعفی و فراری یمن شنبه‌شب گذشته گفته بود که توافق دولت یمن و شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) موسوم به توافق ریاض، محکوم به شکست است.

 ائتلاف کشورهای عربی به سردمداری عربستان از ۲۶ مارس۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) به بهانه بازگرداندن منصور هادی به قدرت یمن را هدف حمله‌های خود قرار داده‌اند.

این در حالی است که پس از گذشت بیش از چهار سال و نیم از این جنگ، ائتلاف سعودی هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی