امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۹۶۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳

عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

خرداد؛ به نظر می‌رسد ترامپ موقتاً با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. آن هنگامی که روز سه‌شنبه در یک اتاق پر از خبرنگار در لندن اعلام کرد که دولت وی از اعتراضات خشونت آمیز ایران حمایت نمی‌کند، کمتر کسی معنی دیگری جز «شکست» و تغییر موضع در قبال ترامپ برداشت کرد.

 بسیاری از محافل رسانه‌ای غرب و آمریکا با تغییر موضع ترامپ در قبال حوادث پس از گران شدن بنزین در ایران، به این نتیجه رسیدند که ترامپ برخلاف تندروهایی مانند پمپئو و هوک -که دستگاه سیاست خارجی آمریکا را در رابطه با بحث ایران هدایت می‌کنند- از ادعاهای گذشته خود عقب‌نشینی کرده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست:

علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایران

به نظر می‌رسد ترامپ موقتاً با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. آن هنگامی که روز سه‌شنبه در یک اتاق پر از خبرنگار در لندن اعلام کرد که دولت وی از اعتراضات خشونت آمیز ایران حمایت نمی‌کند، کمتر کسی معنی دیگری جز «شکست» و تغییر موضع در قبال ترامپ برداشت کرد.

چندی پیش در جریان جلسه پرسش و پاسخ با رسانه‌ها در حاشیه نشست ناتو در لندن، از ترامپ پرسیده شد: "آیا ایالات متحده از معترضین در ایران حمایت می کند؟" رئیس جمهور آمریكا پاسخ داد: "من نمی‌خواهم در مورد این مسئله اظهار‌نظر كنم، اما پاسخ من نه است!"

این درحالی است که کاخ سفید پس از کناره‌گیری از توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی، تحریم‌های سنگین علیه ایران وضع کرده است و ترامپ هم در ابتدای شروع آشوب‌های ایران گفته بود که: "ما کاملاً از آن‌ها(معترضان) پشتیبانی می‌کنیم و از ابتدا نیز از آن‌ها حمایت کرده‌ایم."

سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این ادعا که تحریم‌های تشدید شده آمریکا تنها بخش پرسود فروش نفت ایران را متوقف کرده و مشمول سایر صنایع مانند معدن و فلزات ایران است، و تاثیری در زندگی مردم ایران ندارد، اکنون گزافه‌گویی به‌نظر می‌رسد. مقامات آمریکایی معتقدند که نفت و سایر منابع زیرزمینی ایران منبع مالی تقویت گروه‌های نظامی همسو با ایران در منطقه هستند، اما تحریم‌ها صرفا اثر مستقیمی بر مردم ایران گذاشته است.

اما شواهد خوبی وجود دارد که توسط  USA TODAY جمع‌آوری شده است. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل "تحریم های ثانویه"‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است. دولت ترامپ نه تنها مانع از استفاده ایران از سیستم مالی بین‌المللی است -که به آن امکان صادرات نفت خود را می‌دهد- شده، بلکه هر کشور و سازمان یا تاجری را که با ایران تجارت می‌کند، تحریم می‌کند. و این بدان معناست که بسیاری از کالاهای حیاتی و مصرفی و داروهای فوری، از جمله داروهای سرطانی -با وجود اصرار واشینگتن مبنی بر تحریم کمک‌های بشردوستانه- به ایران نمی‌رسند و معیشت اولیه بسیاری را در این کشور از بین بردند.

این اعتراضات در اواخر ماه گذشته پس از افزایش قیمت بنزین در زمانی که تحریم‌های اعلام شده توسط ترامپ باعث افزایش تورم و رکود شده بود، شتاب گرفت. پیش‌بینی بانک جهانی اقتصاد درباره کاهش سرمایه و درآمدهای حاصل از صادرات نفت و محدودیت در بخش پتروشیمی، فلزات و معادن آن است. همچنین واحد پول ایران طی دو سال گذشته بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده که این حاکی از فشار بر مردمی است که حقوق ثابت می‌گیرند.

با وجود همه این فشارها، ترامپ اوایل روز سه‌شنبه در لندن گفته بود: "ایران شاید همین حالا که ما صحبت می‌کنیم هزاران و هزاران نفر را می‌کشد!" او ولی در یک چرخش آشکار در مواضعش، راه دیگری پی گرفته است.

هنوز مشخص نیست که آیا ترامپ به سادگی روز سه‌شنبه در اظهارنظر اولیه خود مبنی برعدم حمایت از اعتراضات، اشتباه کرده یا خیر! ولی مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا دقیقاً برعکس رئیس جمهور ایالات متحده، دوشنبه گفته بود: «کاخ سفید از "آزادی‌خواهان " ایران پشتیبانی می‌کند»!
برچسب ها: ترامپ ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی