امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۹۹۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷

نظرسنجی‌ها درباره سرنوشت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ چه می‌گویند؟

خرداد؛ رسمیت یافتن روند استیضاح ترامپ و اعلان جنگ صریح رئیس مجلس نمایندگان و رئیس جمهور آمریکا نسبت به یکدیگر، بیانگر منازعه تمام عیاری است که ایالات متحده طی یکسال آینده درگیر آن خواهد بود.

آخرین نظرسنجی پایگاه خبری "هیل " به خوبی نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت خوبی در نزد رای دهندگان آمریکایی ندارد. با این حال، این به معنای شکست قطعی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیست!
 
بر اساس نظرسنجی مشترک "هیل –هریس"، ۴۶ درصد از رای دهندگان آمریکایی معتقدند که ترامپ قطعا در ماجرای اوکراین گیت مجرم است و به همین سبب باید استیضاح و از کاخ سفید اخراج شود. در مقابل، تنها ۳۴ درصد از شهروندان آمریکایی معتقد به طبیعی بودن مکالمه تلفنی ترامپ و زلانسکی رئیس جمهور اوکراین هستند. این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۲۰ درصد از شهروندان آمریکایی هنوز نظر و قضاوتی در این خصوص ندارند. آن‌ها برآورد نهایی خود از ماجرا را منوط به بررسی‌های بیشتر و برگزاری جلسات استیضاح ترامپ از سوی مجلس نمایندگان و سنا کرده اند. البته بر همگان مسجل است که تقریبا شانس رای آوردن استیضاح ترامپ در سنا، به سبب حضور اکثریت جمهوریخواه در آن صفر درصد است!

با این حال دموکرات‌ها در صددند با برگزاری جلسات استیضاح، ماجرای اوکراین گیت را تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ زنده نگاه دارند. در این خصوص ممکن است برخی افشاگری‌ها و اسناد مربوط به ماجرای اوکراین گیت نیز زمان استیضاح منتشر نشود و انتشار آن‌ها از سوی سران حزب دموکرات و کمیته‌های اطلاعات و قضایی مجلس نمایندگان، به هفته‌های منتهی به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ موکول شود.

همان گونه که مسلم است، ترامپ بابت موضوع استیضاح خود و نتیجه این روند، کمترین نگرانی و دلهره‌ای ندارد! سناتور‌هایی مانند تد کروز و تام کاتن به وی تضمین داده اند که جمهوریخواهان سنا، با برکناری وی از قدرت مخالفت خواهند کرد. اما نگرانی خاص ترامپ، مربوط و معطوف به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. بدیهی است که اگر حتی ۱۰ درصد از رای دهندگان آمریکایی (نیمی از افرادی که هنوز نظر خاصی در خصوص مجرم بودن یا نبودن ترامپ در ماجرای اوکراین گیت نداشته اند)، در نهایت و پس از طی شدن روال قانونی استیضاح و ارائه مدارک و مستنداتی که زد و بند ترامپ و زلانسکی بر سر مواجهه با جو بایدن و دموکرات‌ها را به اثبات می‌رساند از وی رویگردان شوند، رئیس جمهور آمریکا سرنوشت بسیار سخت و بدی پیدا می‌کند!

در حقیقت، سرنوشت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، به دست این "۲۰ درصد" تعیین می‌شود. سران حزب دموکرات معتقدند که اسناد آن‌ها در قبال ماجرای اوکراین گیت، خصوصا شهادت سفیر سابق آمریکا در اوکراین و سفیر این کشور در اتحادیه اروپا به اندازه‌ای محکم است که افراد مردد را در این منازعه اقناع خواهد کرد. این موضوع، می‌تواند خود را در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی، آن هم به ضرر ترامپ و جمهوریخواهان بازتاب دهد. ترامپ معتقد است که دموکرات‌ها خواستار استیضاح وی "بر سر هیچ" هستند! این در حالیست که نانسی پلوسی و دیگر مقامات ارشد حزب دموکرات صراحتا ترامپ را نسبت به خدشه دار کردن امنیت ملی آمریکا از طریق زد و بند با یک طرف خارجی در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده اند. ترامپ و جمهوریخواهان اصرار دارند تکلیف پرونده اوکراین گیت هر چه سریع‌تر تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا مشخص شود، اما در مقابل، دموکرات‌ها قصد دارند ابعاد گسترده‌ای از این پرونده را به مرور زمان و تا هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ حفظ و منتشر کنند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که وضعیت ترامپ در ایالات خاکستری و تعیین کننده‌ای مانند فلوریدا، ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان همچنان نامشخص است. آن‌ها معتقدند که در حال حاضر نباید بر روی نظرسنجی‌های ایالتی که نشان دهنده کاهش یا افزایش محبوبیت ترامپ در نزد افکار عمومی می‌باشد حساب باز کرد. از سوی دیگر، شکست جمهوریخواهان در سه انتخابات ایالتی حساس یعنی کنتاکی، ویرجینیا و لوئیزیانا که هر سه آن‌ها گرایشات نسبتا محافظه کارانه و ضد دموکرات دارند، زنگ خطر را برای ترامپ و همراهانش در کاخ سفید به صدا در آورده است.
 
اگر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نتواند در ایالات حساس و خاکستری بر رقیب دموکرات خود پیروز شود، دیگر شانسی برای بقا در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده ندارد. از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که بسیاری از رای دهندگان آمریکایی (رای دهندگان مستقل) در هفته‌های پایانی انتخابات ریاست جمهوری، تصمیم نهایی خود را در خصوص حمایت از رئیس جمهور مستقر در کاخ سفید یا رای دادن به نامزد رقیب وی اتخاذ می‌کنند. این قاعده در خصوص دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی فعلی ایالات متحده نیز صادق است. در هر حال، رسمیت یافتن روند استیضاح ترامپ و اعلان جنگ صریح رئیس مجلس نمایندگان و رئیس جمهور آمریکا نسبت به یکدیگر، بیانگر منازعه تمام عیاری است که ایالات متحده طی یکسال آینده درگیر آن خواهد بود.
منبع: نامه نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی