امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۰۰۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷

نمی‌خواهم به گونه‌ای حرف بزنم که برای رسانه‌های فارسی زبان خارجی خوراک تهیه شود

خرداد:سخنگوی دولت گفت: متاسفانه نمی‌توانم آنچنان که دلم می‌خواهد چارچوب‌های مورد نظر، بحثم را پیش ببرم رسانه‌های فارسی زبان خارجی خیلی عذابم می‌دهد. همه وجودم در نظام بوده نمی‌خواهم به گونه‌ای حرف بزنم که خوراک برای آنها تهیه شود.

به گزارش خردادبه نقل ازایلنا، علی ربیعی سخنگوی دولت به دعوت بسیج دانشجویی با حضور در دانشگاه صنعتی شریف به مناسبت روز دانشجو ضمن شنیدن سخنان تشکل‌های دانشجویی به سخنرانی و گفت‌و‌گو با دانشجویان پرداخت.

وی در شروع سخنان خود گفت: پیشنهادم این است که اگر قرار است شعار دهید من چند دقیقه ساکت بشینم تا شما شعار بدهید که دانشجویی پاسخ داد شعار دادن کار شما است.

ربیعی ادامه داد: من نامش را شعار نمی‌گذارم هرکسی حرف حق دارد بزند؛ به این دلیل این پیشنهاد را دادم که بخش‌هایی از دانشجویان عادت به گفت و شنود ندارند و فقط گفت را بلدند.

وی با بیان اینکه امید با گفت و شنود به وجود می‌آید و امیدوارم کنفرانس برلین نشود، گفت: اولین مفهومی که روز ۱۶ آذر دارد، آرمانگرایی است که خیلی وقت است فراموش شده است، به رغم اینکه آرمان‌های نسلی متفاوت هستند، عدالتخواهی و آزادی‌خواهی این دو گوهر کم یاب از سال‌های مشروطیت به این طرف همواره وجود داشته و آن را در دوره‌های مختلف تجربه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اولین بار که به شریف آمدم کارگر بودم و جنبش دانشجویی شریف با جنبش کارگری شکل گرفت.

ربیعی با بیان اینکه وقتی با شروع جنگ وارد سپاه شدم ایده بسیج مردمی را دادم و نسبت ذهنی با بسیج دارم، گفت: خوشحالم است که دولت این فضا را فراهم کرد تا هر چه خواستید بگویید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آیا سال ۸۴ و ۸۵ جرأت داشتید چنین نقدی بکنید؟! کسی جرأت نمی‌کرد، بیان کرد: همین امروز هم جرأت نداشتید نهادهای دیگر را نقد کنید و این حسن دولت است که آزادانه آن را نقد می‌کنید.

وی اضافه کرد: با اینکه گفتید دولت هیچ است اما همین نمونه دستاورد دولت است که باید این روند ادامه پیدا کند و آدم‌ها آزادانه سخن بگویند.

ربیعی با بیان اینکه ایکاش یک دختر هم سخنرانی می‌کرد با اشاره به سخنان نماینده بسیج درباره ایجاد رونق اقتصادی و اینکه با مذاکرات مشکل حل می‌شود و وعده‌های دولت، گفت: متاسفانه نمی‌توانم آنچنان که دلم می‌خواهد چارچوب‌های مورد نظر، بحثم را پیش ببرم رسانه‌های فارسی زبان خارجی خیلی عذابم می‌دهد و همه وجودم در نظام بوده نمی‌خواهم به گونه‌ای حرف بزنم که خوراک برای آنها تهیه شود.

وی درباره افزایش گرانی بنزین گفت: بنزین اثر ماشه‌ای و پروانه‌ای بود، مقاله‌ای اول سال ۹۸ در سالنامه ایران با عنوان «۹۸ فقط یک سال نیست» نوشتم اما مرا متهم کردند که خط فتنه می‌دهد.

ربیعی با اشاره این مقاله گفت: پنج عامل را برشمردم و گفتم اگر این عوامل ادامه پیدا کند با معضلات و ناهنجاری‌های اجتماعی روبرو خواهیم شد. گفتم اگر فاصله ۸۸ تا ۹۶ هشت سال بود ۹۶ تا ۹۸ دو سال بود و اعتراض‌های بعدی در زمان کمتری خواهد بود.

وی با بیان‌اینکه تحولات اجتماعی که پیش آمده، قابل پیش بینی بود اظهار کرد: اگر این اتفاقات در کشوری حتی آمریکا و اسکاندیناوی وجود داشته باشد، جرقه ایجاد می‌کند همانطور که جرقه‌ها دست دیگر نهادها است.

سخنگوی دولت یادآور شد: تسلط رسانه‌ها و پترو دلارها و اداره آنها توسط آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها فضایی در کشور ایجاد کردند که باعث وقوع نارضایتی شد.

وی درباره ناکارآمدی دولت با بیان اینکه آیا تورم ۷ درصد در شش سال و رشد ۱۲ درصد را تجربه نکردیم؟!، تاکید کرد: وزیر کار بودم فاصله مزد و تورم را کاهش دادم در حالی که تفاوت آنها تا پیش از آن ۶۰ درصد بود.

ربیعی درباره رشد اقتصادی گفت: هر یک درصد رشد به پایه سال ۹۴، ۱۰۰هزار میلیارد بودجه می‌خواهد که امروز برای هر یک درصد هزار هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد ما نیازمند به سرمایه‌گذاری هستیم. متوسط ۲ میلیون ۸۰۰ هزار دلار نفت فروختیم اما اکنون ۶۰تا ۷۰ هزار میلیارد درآمد قطع شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی