امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۱۱۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
تعداد نظرات: ۶ نظر
قصه دنباله دار تریبون یکطرفه رسانه میلی

«خیلی هم ممنون» آقای مدیری!

این اولین بار نیست که مهران مدیری کنایه و متلک های تند و تیز خود را نثار دولت مردان و شخص رئیس جمهوری می کند و این امری مسبوق به سابقه است اما آیا در طول این چندین و چند سال آیا مسئولی در قوای دیگر اشتباه و خطا نداشته و شایسته نقد و نقادی نبوده است؟ چرا حتی یکبار هم مدیری به دیگرانی که هزینه نقادی آنان گران است، متلکی نگفته و کنایه نزده است؟

سرویس اجتماعی خرداد:نقد و نقادی از حقوق بدیهی شهروندی یکان یکان اضلاع و اجزای جامعه مدنی و از اصول مصرح قانون اساسی کشور ماست. این وظیفه و حق بدیهی که در آموزه های اسلامی نیز مورد تاکید موکد قرار گرفته به خصوص برای نخبگان، چهره های هنری و رسانه ای و تریبون داران عمومی یک تکلیف و وظیفه مضاعف و دو چندان است.

به گزارش خرداد، این روزها نیز شاهد آن هستیم که سلبریتی ها و چهره های معروف با بهره گیری از ظرفیت شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نقدهای تند و تیزی را هم نسبت به مسئولان و به خصوص دولت مردان ابراز می دارند و فارغ از اینکه انگیزه و هدف آنان از این موضع گیری ها در این برهه زمانی و همراهی با موج عمومی و احساسی چیست، صرف حق نقادی آنان محترم و حتی این دغدغه مندی شایسته تقدیر و توجه است.

اما شب گذشته در ویژه برنامه دورهمی به مناسبت شب یلدا، مجری طناز و خاطره برانگیز 3 دهه اخیر صدا و سیما و تلویزیون، در بخشی از برنامه خود و در همان ابتدای کار با توجه به اظهارات پسا اجرای طرح افزایش قیمت بنزین از سوی روحانی که گفته بود، خودش در جریان افزایش قیمت بنزین نبوده و مثل مردم صبح جمعه متوجه افزایش قیمت شده و نحوه اجرای طرح را به وزارت کشور و شورای امنیت سپرده بوده، کنایه تند و تیزی را نثار روحانی کرد و با تکرار اظهارات روحانی در قالب برنامه دورهمی طنازی کرد.

حال پرسش چند سئوال در این رابطه بیراه نیست

آیا کسی شکی به نامناسب بودن اظهارات روحانی در این زمینه دارد و آیا او به عنوان رئیس جمهوری و فرمانده اجرایی کشور آیا موضع گیری مسئولیت پذیرانه ای داشته است؟

آیا روحانی به خصوص در دولت دوم خود توانسته است، انتظارات حداقلی را برآورده کند و به وعده های اعلامی جامه عمل بپوشاند؟

آیا روحانی نمره قبولی بواسطه عملکردهای خود در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی می گیرد؟

آیا نقد رئیس جمهوری و کنایه به وی بواسطه عملکردهای ناصواب امری مذموم و ناپسند است؟

آیا وظیفه یک هنرمند نقد خیرخواهانه و موشکافانه و حتی گزنده و تلنگر زدن به اصحاب قدرت نیست؟

سخنان روحانی در خصوص طرح افزایش قیمت بنزین اگر درست باشد که باید زهی تاسف خورد که عالی ترین مقام اجرایی کشور در قبال چنین طرح پر تبعات و مهمی اینچنین منفعلانه عمل کرده است، اگر هم درست نباشد که باز این شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت تاسف دو چندان میطلبد.

عملکرد روحانی هم نه تنها نسبت به وعده های اعلامی و انتخاباتی فاصله فراوانی دارد که حتی نمی توان نمره قابل قبولی به وی و دولت مردان در تدبیر امور در حوزه های مختلف دارد.

نقد روحانی هم اتفاقا نه مذموم که لازم و واجب است هم درراستای اصلاح امور و هم به عنوان یک وظیفه شهروندی، اصحاب هنر هم به طریق اولی در این زمینه وظیفه و حق دارند و باید به عنوان قشر منتخب و نخبگان اجتماعی دغدغه مندانه عمل کرده و بی تفاوت و منفعل نباشند.

اما پس از پاسخ به این سئوالات حالا باید پرسید که آیا عملکرد مدیری در برنامه دورهمی موجه و مطلوب بوده و در قالب همان نقد مشفقانه و ایفای وظیفه هنرمندی و حق شهروندی هست؟

شوربختانه باید گفت که عملکرد مدیری را نمی توان مثبت و برآمده از دغدغه مندی اجتماعی و در راستای منافع مردم ارزیابی کرد.

چرا؟

این اولین بار نیست که مهران مدیری کنایه و متلک های تند و تیز خود را نثار دولت مردان و شخص رئیس جمهوری می کند و این امری مسبوق به سابقه است اما آیا در طول این چندین و چند سال آیا مسئولی در قوای دیگر اشتباه و خطا نداشته و شایسته نقد و نقادی نبوده است؟ چرا حتی یکبار هم مدیری به دیگرانی که هزینه نقادی آنان گران است، متلکی نگفته و کنایه نزده است؟

چرا مهران مدیری برای نقد روحانی از ابزار شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه های موجود استفاده نمی کند و تنها در برنامه های پر مخاطب خود از صدا و سیما اینگونه بل بل زبانی می کند؟! برنامه هایی که برای اجرای هر ثانیه آن میلیون ها تومان عایدی دارد، آنهم از بیت المال و جیب مردم و بودجه عمومی! هزینه شیرین زبانی های اینچنینی چرا باید از جیب مردم داده شود، آنهم به هنگامی که مدیران و مسئولان مورد وثوق مدیران صدا و سیما سهم اندکی هم از نقادی های اینچنینی ندارند؟؟ نکته ای که معنای ساده آن خرج از کیسه مردم برای پیش برد اهداف سیاسی یک جریان خاص است و این نکته ای است که به شدت صداقت مهران مدیری را زیر سئوال برده و نقد او را از دایره نقد منصفانه و خیرخواهانه خارج می کند.

و نکته سوم آنست که اکنون نقد روحانی راحت ترین و آسان ترین اقدام است،بدون هزینه و با دیوار کوتاه دولت هر که هر آنچه دوست دارد،به تندترین شکل و بدون هیچ پروایی علیه دولت مطرح می کند و افکار عمومی هم در شرایط فعلی با چنین امواجی همراهی می کند اما کیست که نداندکه تنها دولت و شخص رئیسجمهوری در پدیدآمدن شرایط امروزی نقش نداشته و بسیاری دیگر از چهره ها و مقامات مختلف در دو قوه دیگر و در اصحاب و ساختار قدرت در این وضعیت سهیم هستند اما بسیاری ازسلبریتی ها و چهره هایی چون مهران مدیری ترجیح می دهند به واسطه هزینه های محتمل بر چنین نقادی از کنار آن به سادگی گذر کنند و به دولت بد و بیراه بگویند

البته که آنان نیز حق دارند و خیلی هم از آقای مهران مدیری ممنون هستیم (به سبک دیالوگ قدیمی خودش) اما بگذارید در صداقت و نیت آنان شک داشته باشیم!

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
0
0
من اصلا برنامه های این مفت خورو نگاهم نمیکنم
ناصر
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
0
0
هر چقدر که دوست دارین شک داشته باشین! وقتی زمان اثرگذاری به مردم رو از دست بدین و به جای ادامه کارهای مثبت زمان دولت اصلاحات برین خاله بازی با خارجیا، معلومه که اونایی که پول هنگفت زمان احمدی نژاد دستشونه شما رو اینطوری له می کنن. بازم دور خودتون بچرخین بگین چرا اینجوری شد؟ بدتر از روحانی این دار و دسته اصلاح طلبا هستند که با علم به اینکه دو ماه دیگه انتخابات شروع میشه هنوز اختلافات داخلیشون رو حل نکردن.
سیروس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
0
0
حرف های روحانی به هیچ عنوان قابل دفاع نیست.تلاش نویسنده برای تطهیر روحانی آب در هاون کوبیدن است.آیامیشودروحانی بعنوان رییس جمهوری بگوید من هم ازتاریخ افزایش نرخ بنزین ...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
0
0
این حرفها برای نقد کردن برنامه ایی یک میلیاردو ودویست میلیون تومن است
عبدي
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
0
0
مهران مدیری می داند که انتقاد کردن از روحانی نه تنها هزینه ای برای وی ندارد و کسی او را بازخواست نخواهد کرد ولی در انتقاد از ازما بهتران ممکن است سرش را زیر آب کنند .
ادیبان
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
0
0
خود صدا و سیما یکی از متهمین جریان افزایش قیمت بنزینه. طبق تصمیم شورای امنیت ملی، برنامه اقناع افکار عمومی جهت افزایش قیمت بنزین به صداو سیما تفویض شده بود. حالا صدا و سیما خودش رو پشت طنز شیرین مهران مدیری مخفی کرده...
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی