امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۱۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
نکته کلیدی سریع القلم که توجه نمی کنیم

مسئله اصلی ما با آمریکا هسته ای و موشکی نیست/ از سیاست خارجی تا اقتصاد بدون «شناخت» بیراهه می رویم

سریع القلم همچنین گفت که ما در مذاکرات به این نکته فکر نکردیم و با شناخت درست وارد این مقوله نشدیم که مسئله آمریکا با ما چیست و چه اولویتی برای آنها مطرح است. 90 درصد مسئله آمریکا با ما بر سر اسرائیل است و نه برنامه هسته ای و موشکی و موارد دیگر.
سرویس سیاسی خرداد- محمدرضا مشتری: صبح امروز  پنج شنبه 12 دی ماه 98، محمود سریع القلم در نشست تئوری و توسعه در تبریز به نکته ای اشاره کرد که شاید بتوان آن را کلید مهم ترین مشکلات کشور دانست. نکته ای که در حرف ساده و راحت است اما در عمل دهه ها است که ما پیرامون آن مشکل داریم و عطف به این ایراد ساختاری نمی توانیم آنگونه که باید و شاید در حوزه های مختلف فرجامی مطلوب رقم زده و خروجی مثبت و قابل قبول رقم بزنیم.

به گزارش خرداد، سریع القلم در این نشست تاکید کرد که مهم ترین اولویت ما می بایست «شناخت» نسبت به پدیده های پیرامونی و ورود به مقولات مختلف باشد، نکته ای که البته از آن غافل مانده ایم.

این استاد توسعه برای این نکته به مثال جالب توجهی نیز اشاره کرد. او گفت که من پیش از برجام و توافق هسته ای هم نوشتم و تاکید کردم که این مسیر به نتیجه نخواهد رسید و مسئله ما با آمریکا با توافق هسته ای درست نخواهد شد.

او ادامه داد که توافق هسته ای توافقی بین دولتی بود و چون تبدیل به معاهده نشد (یعنی به تصویب مجالس قانونگذاری ایالات متحده نرسید) محکوم به شکست بود، آنچنان که 100 نماینده مجلس سنا تنها 4 نفر به سئوال اوباما که آیا توافق هسته ای را امضا می کنید، جواب مثبت دادند.

سریع القلم همچنین گفت که ما در مذاکرات به این نکته فکر نکردیم و با شناخت درست وارد این مقوله نشدیم که مسئله آمریکا با ما چیست و چه اولویتی برای آنها مطرح است. 90 درصد مسئله آمریکا با ما بر سر اسرائیل است و نه برنامه هسته ای و موشکی و موارد دیگر.

او به درستی به این نکته تاکید کرد که با این عدم شناخت و توجه به واقعیات وقتی به مقوله ای ورود می یابیم قطعا نمی توان نتیجه مثبت را انتظار داشت.

این نکته البته فراتر از مذاکرات هسته ای و یا هر مورد دیگری بر بسیاری از رفتارها و عملکردهای ما در حوزه ها و سپهرهای مختلف حاکم و جاری و ساری است.

ما چه در مقوله سیاست خارجی یا حتی در حوزه اقتصاد که با عدد و رقم و محاسبات ریاضی علی القاعده روبرو هستیم و در بسیاری از مقولات دیگر، به جای توجه به واقعیات ملموس و شناخت و اشراف نسبت به آنچه پیش رو داریم و کنشی که قرار است به انجام رسانیم درگیر در گزاره های فرا متنی و نگره های ذهنی و پیش داوری های فکری خود هستیم و به عنوان مثال در سیاست خارجی رویکرد ایدئولوژیک را بر الزامات متعارف منافع ملی ارجحیت می دهیم و در اقتصاد به جای توجه به قواعد و الزامات بازار با رویکردهای دستوری قصد رتق و فتق امور را داریم.

بخش عمده ای از این ضعف های بنیادین البته به همان نکته ساده و البته کلیدی مورد اشاره سریع القلم باز می گردد. اولویت اصلی ما در مواجهه با جهان پیرامونی و مقولات مختلف، «شناخت» نیست، نمی دانیم و نمی خواهیم ببینیم که فارغ از جهت گیری های فکری و پیش فرض های نهادینه شده ما با چه چیزی روبرو هستیم و در واقعیت چه خبر است؟!

آنگاه است که به طور طبیعی دچار اشتباه محاسباتی شده و اگر بالاترین ظرفیت و توانمندی را هم داشته باشیم، نمی توانیم خروجی مطلوبی را حاصل و امور را درست و منطقی پیش ببریم.

به عنوان مثال اگر در همین مورد آمریکا، دولت مردان ما به جای رویکردهای تبلیغی و نگاه کوتاه مدت نسبت به توافق حاصله و منافع مترتب بر آن و تقلیل یک تخاطم ریشه ای و دیرین به یک چالش گذرا و قابل حل در منطق بازی برد- برد مذاکرات هسته ای، واقعیات را می دیدند و به این نکته عنایت داشتند که مسئله اسرائیل نه یک اولویت سیاست خارجی برای هیات حاکمه ایالات متحده که یک اصل بنیادین و بخشی از موجودیت و حیات مجموعه قدرت در این کشور است و درست و غلط باید پیش از هر اقدامی برای آن فکری اندیشیده شده و با شناخت به این اصل مهم سیاست خارجی را را در برابر آمریکا آرایش و چیش داد، این پروسه 6 ساله فرسایشی با هزینه های گزاف بر کشور تحمیل نمی شد، به خصوص که حوزه ها و عرصه های مختلف را خواسته و ناخواسته بدان گره زده ایم.

هر چه هست چه در این مقوله خاص و چه در موارد دیگر اصل مهمی که بدان اعتنا و توجه لازم مبذول داشته نمی شود، حاشیه های پر رنگ تر از متن و عدم توجه به واقعیات و شناخت مستدل و منطقی نسبت به پدیده های مختلف پیش روی ماست، نکته ای که شاید بتوان گفت علت عقب ماندگی ما از قطار پیشرفت و توسعه ای است که دیگران بر آن سوار شده و می تازند و به گواه آمار و ارقام ما در حال عقب گرد در آن هستیم.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
United States
|
۰۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
1
0
این کشور هیچ چیزش درست نیست. یک کار درست انجام نمیشه یک برنامه ریزی برای رفاه و آسایش ایرانیان انجام نمیشه. به هیچ چیزی که بدرد آینده ایران بخورد ارزشی داده نمیشه.......
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
1
0
مرگ بر سریع القلم ننگین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
1
0
شما زر نزنی میگن خفه شدی
وفا عسگری
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
1
با همه احترامی که برای آقای دکتر سریع القلم قائلم و همیشه هم از نکات ارزشمندایشان استفاده کرده و میکنم، این نقد را به دیدگاه ایشان وارد میدانم که خطای محض است اگر فکر کنیم مسوولین ما از جایگاه اسرائیل برای قدرت حاکم بر آمریکا و سیاست های آن کشور در ابعاد بین المللی لی خبرند و شناخت کافی ندارند. این را هر بچه دبیرستانی هم میداند ولی موضوع حد یقف اراده و خواست آمریکاست که جناب سریع القلم خوب است به آن عنایت فرموده و صریحا اعلام موضع فرمایند. نکته مهمتر خطای ایشان در این سخنرانی، به نقل نوشته حاضر این است که علیرغم نظر ابشان در مورد بی نتیجه بودن برجام، بالاخره همان آمریکا برجام را امضا، پولهایی را پرداخت و قراردادهایی را منعقد کرد. حال اگر بجای ترامپ کلینتون انتخاب میشد، و باند احزاب پادگانی و دولت پنهان واجد ۷۵ درصد اختیارات در ایران هم مانع مراودات فرهنگی و تجاری دو کشور به بهانه نفوذ نمی شد، آیا محملی برای خروج آمریکا از برجام فراهم میشد و چنین پیامدهایی را بدنبال داشت؟! در آن صورت پیش بینی آقای سریع القلم و تحلیل فعلی مغلوبه نشده بود؟!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی