امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۲۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳

واکنش بازارهای جهانی به عملیات انتقام سخت ایران

خرداد: عملیات موشکی ایران علیه مواضع نظامی آمریکا در عراق همه بازار‌های جهانی را برای دومین بار در یک هفته گذشته به شوک فرو برد. طوری که به محض انتشار خبر حمله انتقام‌جویانه سپاه، شاهد ریزش شاخص اغلب بورس‌های جهانی از جمله بورس آمریکا، اروپا و کشور‌های حوزه آسیای شرقی بودیم.

به گزارش خرداد از فرارو، واکنش بازار‌ها محدود به ریزش بورس‌های جهانی نبود، افزایش چشمگیر قیمت جهانی طلا، انس را به بیشترین مقدار خود در هفت سال گذشته رساند. قیمت نفت برنت که تا هفته پیش حدود ۶۶ دلار بود، امروز برای ساعاتی از ۷۰ دلار عبور کرد و به نزدیکی ۷۲ دلار رسید. قیمت نفت اوپک افزایش بیشتری را نسبت به دیگر شاخص‌های نفتی تجربه کرده و حدود پنج درصد رشد داشته است. این اتفاق باعث تاثیر مثبت در بازار بورس تهران شد. هرچند امروز بورس تهران به روند کاهشی خود ادامه داد، اما با رشد قیمت نفت شاهد هجوم تقاضا برای خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی بودیم.

افزایش چشمگیر قیمت جهانی طلا

طلا در بازار‌های جهانی شرایط عجیبی را تجربه می‌کند. از یک طرف انس طلا در ماه‌های اخیر روند افزایشی در پیش گرفته بود و حالا تحولات منطقه از جمله حمله تروریستی آمریکا و شهادت سردار سلیمانی و در پس آن حمله انتقام‌جویانه ایران به پایگاه نظامی آمریکا، سرعت افزایش قیمت طلا را دوچندان کرده است. کار به جایی رسیده که قیمت طلا در معاملات بازار‌های جهانی در ساعاتی از مرز هزار و ۶۰۰ دلار عبور کرد و در حال حاضر در محدوده هزار و ۵۸۵ دلار نوسان دارد. آخرین بار انس طلا در سال‌های ۹۰ تا ابتدای سال ۹۲ یعنی سال ۲۰۱۳ میلادی در محدوده‌ای بالاتر از هزار و ۶۰۰ دلار معامله می‌شد. رکورد قیمت انس طلا مربوط به مردادماه سال ۹۰ است که هر انس طلا تا مرز هزار و ۹۰۰ دلار پیش‌روی کرده بود.

رکوردشکنی قیمت انس طلا درحالی رقم خورده که همین یک ماه پیش، هر انس طلا در بازار‌های جهانی هزار و ۴۶۰ دلار قیمت داشت و حالا به مرز هزار و ۶۰۰ دلار رسیده و افزایش ۹.۶ درصدی را پشت سر گذاشته است. در یک هفته گذشته قیمت انس طلا برای دومین بار جهش کرده است. اولین جهش در پی حمله تروریستی آمریکا اتفاق افتاد و حالا شاهد دومین جهش قیمت طلا در پی عملیات انتقام‌جویانه ایران هستیم.

عبور قیمت نفت از مرز ۷۰ دلار

قیمت نفت در آغاز معاملات امروز و بعد از انتشار خبر حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین الاسد در عراق که محل حضور نیرو‌های آمریکایی است، با رشد چهار درصدی همراه و حتی در آستانه شکستن سد ۷۲دلاری قرار گرفت. با این حال، قیمت نفت نتوانست بالای ۷۰دلار دوام بیاورد، زیرا نگرانی نسبت به بروز جنگ با توجه به واکنش مقامات دو کشور کاهش پیدا کرد.
 


قیمت نفت برنت در یک هفته گذشته دو پله صعودی را پشت سر گذاشته است. طوری که قیمت نفت خام در دوم ژانویه، همزمان با انتشار خبر حمله تروریستی آمریکا و شهادت سردار سلیمانی از ۶۶ دلار به طور ناگهانی به ۶۸ دلار رسید. در ادامه با اظهارات تنش‌زای رئیس‌جمهوری آمریکا، رشد قیمت نفت خام ادامه داشت و باعث شد تا پنجم ژانویه این رقم به ۷۰.۶ دلار برسد. در ادامه با آرام گرفتن بازار‌های جهانی قیمت نفت به ۶۸.۳ دلار برگشت، اما انتشار خبر عملیات انتقام جویانه ایران به پایگاه نظامی آمریکا، دومین جهش قیمت نفت برنت رقم خورد که باعث شد قیمت نفت به ۷۱.۱۷ دلار برسد. در لحظه نگارش این متن قیمت نفت خام برنت ۶۸.۵۷ دلار است.

سبد نفت اوپک افزایش بیشتری را نسبت به نفت برنت تجربه کرده است. قیمت نفت اوپک در بازار‌های جهانی با تاخیر دو روزه به روزرسانی می‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد در پی حمله تروریستی آمریکا، قیمت نفت اوپک حدود پنج درصد افزایش داشته و از ۶۷ دلار در روز دوم ژانویه، به حدود ۷۰.۹ دلار در ششم ژانویه رسیده است.

ریزش شدید بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیای شرقی

بعد از سقوط بورس‌های جهانی در پی حمله تروریستی آمریکا، بورس اغلب کشور‌ها تعطیل شد. امروز بعد از سه روز بازگشایی بازار‌های جهانی، دوباره شاهد شوک کاهش ارزش سهام در این بازار‌ها هستیم. طوری که در ابتدای ساعات فعالیت این بازارها، شاهد سقوط عجیب و غریب شاخص‌ها بودیم و در ادامه شرایط کمی بهبود پیدا کرد، اما همچنان اغلب بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیای شرقی قرمزپوش هستند.

گزارش‌ها از بازار‌های جهانی نشان می‌دهد تا اوایل ظهر چهارشنبه به وقت بازار‌های جهانی، بورس‌های آسیا زیان خود را کاهش داده بودند، ین تثبیت شده بود و اوراق بهادار آمریکا هم بخشی از زیان خود را جبران کرد، اما با انتشار خبر مربوط به عملیات انتقام‌جویانه ایران، ورق برگشت.

شاخص گسترده MSCI در آسیا و اقیانوسیه در انتهای معاملات روز چهارشنبه، ۰.۵درصد افت کرد. این شاخص در اوایل روز، یک درصد کاهش یافته بود. شاخص بلوچیپ چین نیز ۰.۴۸درصد افت کرد. شاخص نیکی ژاپن با ۱.۲۹درصد افت چشمگیری داشت و در اوایل روز، ارزش آن تا دو درصد کاهش یافته بود. شاخص سهام استرالیایی‌ها نیز در ابتدای روز بیش از یک درصد افت کرده بود، اما در انتهای روز، با افت ۰.۱۸درصدی معاملات را پایان داد.

شاخص S&P۵۰۰ بورس آمریکا نیز در اوایل روز ۱.۷درصد از ارزش خود را از دست داده بود و در انتها با ۰.۲۸درصد کاهش معاملات را به پایان رساند. دلار هم ارزش خود را در بارابر بقیه ارز‌ها از دست داد. شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر شش ارز عمده دیگر اندازه می‌گیرد، هفت صدم درصد کاهش یافت. یورو هم چهار صدم درصد ضعیف شد.

افزایش ارزش پتروشیمی‌ها در بورس تهران

افزایش قیمت نفت تاثیر مثبتی در معاملات بورس تهران گذاشت. امروز سازمان بورس برای جلوگیری از هیجانات بازار، دامنه نوسان روزانه را برای تمام نماد‌های بورس و فرابورس از پنج درصد به دو درصد کاهش داد. در ابتدای ساعات معاملات اغلب نماد‌ها با صف فروش مواجه بودند و شاهد کاهش دو درصدی قیمت آن‌ها بودیم، اما از ساعات میانی فعالیت بازار، با انتشار خبر افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی، شاهد جمع شدن صف‌های فروش در گروه محصولات شیمیایی بودیم. طوری که در برخی موارد قیمت‌ها از منفی دو درصد تا مثبت دو درصد افزایش پیدا کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به نماد شرکت‌های پتروشیمی آبادان، پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی پردیس اشاره کرد. در کنار این موارد، نماد شرکت‌های پتروشیمی مارون، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی نوری و پتروشیمی تامین و چند نماد دیگر از گروه محصولات شیمیایی در برابر ریزش بورس مقاومت کردند و تغییرات چندانی نسبت به روز قبل نداشتند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی