امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۲۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

او خطا کرد شما خیانت!

سرویس سیاسی خرداد- صلاح الدین توماج پور: خبر کوتاه بود و تلخ، سقوط هواپیمای اوکراینی با 179 مسافر در شهرک پرند در اوج بحران و تنش نظامی ایران و آمریکا به مثابه یک شوک تکان دهنده مردم ایران را در بهت و حیرت برده و بر درد و آلام آنان از سیر حوادث تلخ و ناگوار رخ داده در هفته گذشته افزود.

به گزارش خرداد، اخبار رسمی اعلامی آن بود که سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر آتش سوزی در موتور بوئینگ 737 رخ داده و یک حادثه هوایی بدون وقوع یک رویداد بیرونی رخ داده است. با گذشت ساعاتی از این حادثه اما رسانه های بین المللی اخبار ضد و نقیضی در این رابطه انتشار داده و فیلم هایی در شبکه های اجتماعی انتشار یافت که نشان می داد برخورد موشک با این هواپیما عامل وقوع این حادثه تلخ و ناگوار بوده است.

72 ساعت از این حادثه گذشت و در همه این ساعات یک طیف رسانه ای بر وقوع حادثه طبیعی هوایی تاکید کردند و یک طیف دیگر بر انهدام هواپیما توسط عوامل بیرونی. بالاخره ساعاتی پیش ستاد کل نیروهای مسلح در قالب بیانیه ای تاکید کرد که این هواپیما با اشتباه پدافندی سپاه پاسداران و اصابت موشک به آن ساقط شده است.

در بیانیه بر این تاکید شده که یک اشتباه و خطای انسانی موجب این حادثه شده و عقل سلیم هم بر این نکته صحه می گذارد که مسئول مربوطه پدافندی به هر دلیلی که می تواند برآمده از ضعف در تخصص، فقدان تعادل روانی در آن موقعیت حساس یا اشتباه لحظه ای در مانیتورینگ هواپیمای هدف و یا هر دلیلی دیگر... که در دست بررسی است، این اشتباه بزرگ را رقم زده است.

و البته که باید عوامل این خطای تلخ و ناگوار مورد مواخذه و محاکمه قرار گیرند و از خانواده های شهدای این حادثه تلخ دلجویی و عذرخواهی عمیق انجام پذیرد اما یک نکته در این میان نباید نادیده گکرفته شود.

و آن مسئولانی هستند که طی این 72 ساعت به رغم علم و آگاهی بوقوع این رویداد سکوت اختیار کرده و به انکار آن پرداختند، بی شک اگر آن مسئول پدافندی و نیروی عمل کننده دچار خبط و خطا شده و اشتباه کرده اند، این انکار و پنهان کاری مسئولان آگاه به این حادثه نه اشتباه است و نه خطا بلکه مصداق بارز خیانت است!

اول آنکه ساقط کردن هواپیما با خطای انسانی و شلیک موشک هر چند غیر تعمدی و برآمده از یک اشتباه بوده اما اصل وقوع آن و هدف قرار گرفتن هواپیما به هر دلیلی! امری پنهانی نبوده و به بررسی و کند و کاو هم نیاز نداشته و عملی انجام شده بوده که می توانست در همان ساعات اولیه به اطلاع مردم و خانواده های داغدار رسیده  و آنان را در جریان این اتفاق ناگوار قرار داد.

دوم آنکه این انکار عامدانه و دروغ گویی متعمدانه علاوه بر قبح اخلاقی و انسانی یک تخلف قانونی محض و یک اقدام عامدانه و متقلبانه است که هیچ توجیه قانونی اخلاقی و شرعی نداشته و مرتکبین بوضوح مرتکب جرم و تخلف عامدانه شده اند.

سوم آنکه این رفتار و پنهان کاری و دروغ گویی اثرات بسیار مخرب و جبران ناپذیری بر افکار عمومی گذاشته و اعتماد عمومی به رسانه های رسمی و مسئولان جمهوری اسلامی را در داخل و خارج مخدوش کرده و این بزرگترین خیانت این آقایان مسئول انکار کننده است.

چهارم آنکه در فضایی که عموم مردم ایران در اقدامی بی سابقه طی چند دهه گذشته، یکدل و یک زبان همه اختلافات فکری و سیاسی و فشارهای پر شمار اقتصادی را کنار گذاشته و یکصدا و یکدل در ماجرای ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی جلوه هایی بی نظیر از وحدت ملی و همنوایی مبان حاکمیت و مردم در برابر قلدری دشمن بیگانه را به نمایش گذاشتند، این رفتار نابخردانه و کوته نظرانه جز آن است که شیرینی و حلاوت این وحدت ملی و انسجام داخلی را کاسته و زمینه ساز مانور مغرضان بیرونی در این حادثه را فراهم خواهد کرد، آیا گل به خودی از این واضح تر امکان پذیر بود و آیا این اقدام نابخردانه و کوته نظرانه مصداق بارز آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟ 

در پایان باید گفت که بر مسئولان امر و متولیان امور واجب است که بدون هیچ اغماض و پرده پوشی با عوامل این حادثه تلخ برخورد قانونی به عمل آورند، چه آنانی که دچار خطا و اشتباه میدانی شدند و چه آنانی که سکوت پیشه کرده و به پنهان کاری دست زدند که جرم این دومی ها بسی سنگین تر است.


غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
0
هر راست نشاید گفت
حمیده
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
0
به پاس زحمات و فداکاری های نظامی های کشورمون ارتش، سپاه و... باید و باید این اشتباه رو ببخشیم .کمترین کاریه که میتونیم بکنیم.نه اینکه با حمایت کسی مثل ترامپ تو کشور اشوب به پا کنیم...
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی