امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۲۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
عبدالله ناصری در گفت‌و‌گو با خرداد:

شایعه پیرامون تهدید به استعفای روحانی دروغ و برای بازسازی چهره اوست/مسئولان نه اشتباه پذیرند نه عادت به عذرخواهی دارند/اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی ورق سیاسی در ایران را برگرداند/شفاف سازی اخیر یک نقطه عطف در تاریخ چهل ساله است

سرویس سیاسی خرداد-مرتضی سیمیاری:در صبح فروپاشی هیمنه لشگر آمریکا در منطقه یک خبر در حاشیه حمله موشکی به پایگاه عین الاسد مورد توجه قرار می گیرد،صدا سیما با یک زیر نویس کوتاه از سقوط یک هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران خبر می دهد و رسانه های فارسی زبان خارج نشین عامل سقوط را برخورد «موشک پدافندی»ایران می خوانند،داستان اما زمانی داغ می شود که نخست وزیر کانادا به استناد به مصاحبه ترامپ رئیس جمهور آمریکا سهل انگاری احتمالی پایگاه پدافندی ایران را عامل سقوط هواپیما معرفی می کند،از این لحظه تهران اظهار نظرهای داخلی وخارجی را ناشی از «جنگ روانی ستاد جنگ دشمن»خوانده واز آن سو مقامات خارجی و نیز رسانه های فارسی زبان آنور آبی، ایران را متهم به کتمان کاری می کنند.در نهایت بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح خاتمه غائله را اعلام کرده و سهل انگاری اپراتور پدافند را عامل شلیک موشک و سقوط هواپیمای مسافربری می خواند.

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب و عضور سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی درباره سه روز بمباران خبری و بیانیه نیروهای مسلح ایران به «خرداد نیوز»می گوید:«اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی ورق سیاسی در ایران را برگرداند،و خسارات وارده با یک عذرخواهی برطرف نمی شود»ایران در یک موقعیت جنگی قرار داشته و می توان اشتباه سهوی پدافند را پذیرفت،چه اتفاقی می افتد که مسئولان سیاسی و نظامی به جای شفاف سازی و حفظ برتری استراتژیک تهران در منطقه ناگهان با توسل به یک پنهان کاری قافیه را از دست می دهند؟و بعد از سه روز مجبور به گفتن واقعیت سقوط هواپیمای اوکراینی می شوند؟


با توجه به فرهنگ مدیریت و حکم رانی موجود در ایران مسئولان اساسا نه اشتباه پذیر هستند، و نه عادت به عذرخواهی دارند.من فکر می کنم اگر فشار خارجی وجود نداشت بسیاری در داخل تمایل داشتند با شکستن کاسه بر سر خلبان او را مقصر جلوه داده  و پرونده را ببندند،این برای معدود دفعاتی است که از دادستان نظامی تا مقامات سیاسی و لشگری پرونده یک واقعه را در اذهان عمومی شفاف کرده و در برابر دوربین ها توضیح داده یا بیانیه صادر می کنند.این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ 40 ساله ما محسوب می شود.


فشار خارجی یا شفاف سازی داخلی؟زیرا مقامات سیاسی می گویند با مشخص شدن جزییات قرار بوده نتایج به اطلاع عموم برسد!

خیر این گونه نیست،رایزنی های دیپلماتیک کانادا،اوکراین و حتی ورود آمریکایی ها به پرونده و نیز اسناد به دست آمده  باعث شد جزییات در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح مطرح شود،؛والا تصمیم اولیه آن بود مسائل فنی و قصور انسانی عامل سقوط معرفی گردد.


سردار حاجی زاده فرمانده هوا-فضا سپاه صبح شنبه به توصیف واقعه پرداخت،بعد از کنفرانس خبری ایشان بسیاری از استعفا یا عزل عوامل مقصر خبر دادند،چقدر این استعفا می تواند التیام بخش پنهان کاری سه روزه باشد؟


حادثه آنقدر بزرگ است،که چندین استعفا و برکناری و حتی عزل می توانست در سطوح بالا روی دهد،تا سطحی از امیدواری در اذهان عمومی ایجاد شود اما تا اینجا عملکردها نشان داده کسی تمایل به چنین کاری ندارد و مجازات قرار است در سطحی پایین و در حد چند نیروی کادر ساده خاتمه یابد.این حادثه و دروغ پردازی های بعد آن حتی می توانست روحانی را هم به سمت استعفا ببرد،اما سابقه این مقامات نشان می دهد که آنها میلی به چنین اقدامی ندارد.شهادت سردار سلیمانی ایران را وارد فاز جدیدی کرد،جهان با ما هم سو و همراه شده بود،اما این اهمال کاری و اشتباه و بعد آن دروغ پردازی و کتمان کاری ها ورق را برگرداند و ایران را وارد دوران جدیدی کرد؛این ضربه آنقدر بزرگ است که این دولت و مقامات کشوری و لشگری هر قدر عذر خواهی کنند و هر تعداد که استعفا کنند جبران کننده خسارت ها نخواهد بود. مدیران کشور عادت به عذرخواهی ندارند،این عادت به نپذرفتن مسئولین بزرگترین خطری است که در حال حاضر ایران را تهدید می کند.


البته خبر آمد که حسن روحانی تهدید به استعفا کرده و بیانیه ستادمشترک پس از این تهدید نگارش یافته است

باور ندارم ،روحانی پیش از این فرصت طلایی استعفا را از دست داده است،اگر ایشان در مرز استعفا بود،آقای آشنا این گونه دیگران را تهدید نمی کرد!

شما ببینید در قتل های زنجیره ای،شاهد یک کتمان کاری بودیم،اما آقای خاتمی از همان روز اول پافشاری کرد،لحظه به لحظه اخبار از طریق روزنامه ها به دست مردم می رسید و هسته ای که به دنبال انحراف در پرونده بودند در نهایت شکست خورده و ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات در دو بیانیه ماجرا را به صورت دقیق برای مردم شرح دادند.

من فکر می کنم این ماجرای «استعفای روحانی»ساخته و پرداخته ستاد ایشان باشد تا برای او یک شخصیت جدید ساخته و روحانی را بازسازی کنند که تا اینجا موفق نبوده اند.


شما در زمانی که در ستاد تبلیغات جنگ بودید ماجرای مشابه ای را هم تجربه کرده اید که مربوط به سقوط هوایپمای شهید بابایی بود،نحوه مواجه دولت با آن حادثه چگونه بود؟

ما در آن زمان از این مساله اطلاع داشتیم ،اما همین مصلحت اندیشی و حفظ موقعیت ایران در جنگ فضایی ساخت تا بگوییم ایشان به دست دشمن شهید شده است،اما در حقیقت پدافند خودی هواپیمای ایشان را ساقط کرد،اگر در آن زمان به مانند امروز دسترسی های لازم به اطلاعات وجود داشت،قطعا ستاد تبلیغات نمی توانست از زیر بار این حادثه طفره برود.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی