امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
تعداد نظرات: ۶ نظر

تحلیل متفاوت عباس عبدی درباره حادثه تلخ: با این شواهد و قرائن سقوط هواپیما کار آمریکاست!

خرداد: عباس عبدی تحلیل گر مسائل سیاسی در یادداشتی که در روزنامه اعتماد امروز نگاشته از زاویه ای جالب توجه به ماجرای سقوط هواپیما پرداخته و به شواهد و قرائنی اشاره می کند که دست داشتن آمریکا در حادثه سقوط هواپیما اشاره دارد.

به گزارش خرداد، در ادامه متن این یادداشت را می خوانید.

ابتدا تاکید کنم که به لحاظ کارشناسی در این زمینه پیاده و صفر کیلومتر هستم. شاید وجه سیاسی این یادداشت نیز بر وجوه دیگرش غلبه دارد. یکی از عللی که برخی افراد باور نمی‌کردند که این اتفاق بر اثر اصابت موشک رخ داده باشد، درک فنی افراد و کارشناسان بی‌طرف بود. یکی از روزنامه‌ها حداقل با 5 کارشناس مستقل صحبت کرده بود، احتمال چنین اتفاق را به‌ صورت اشتباه بسیار ضعیف می‌دانستند و برخی از آنان در حد صفر. در تایید این ادعا و برای نمونه می‌گویند زمان جنگ فرودگاه اهواز تعطیل نشد در حالی که جنگنده‌های ایرانی و عراقی آنجا بودند و اتفاقی هم نیفتاد. اکنون که به ماجرا نگاه می‌شود برخی شواهد و قراین وجود دارد که موضوع را قدری پیچیده می‌کند. به همین دلیل برخی مقامات نظامی ایران به احتمال هک سیستم اشاره کرده‌اند. وجود فیلم در ساعات تاریکی صبحگاهی از آسمانی که هیچ چیزی برای فیلمبرداری نداشته است جز اینکه تصویربردار اطلاع قبلی از آن نقطه تصادم داشته باشد، توجیه دیگری ندارد و جالب اینکه فیلم به سرعت در خارج منتشر شده و مورد تایید رسانه‌های امریکایی قرار می‌گیرد. ولی قراین سیاسی مهمی نیز در این ماجرا وجود دارد. یکی از آنها اظهارنظر لطیف و عجیب ترامپ است که حتی اعلام کرد ایرانی‌ها به اشتباه این کار را کرده‌اند، در حالی که او کارهای نکرده را هم به ایران منتسب می‌کرد، چگونه این اقدام را اشتباه دانست؟ معنای آن چیست؟ موضع پمپئو که خیلی سریع و با قاطعیت این سقوط را با موشک اعلام کرد و هر دو نفر از اولین افرادی بودند که این ادعا را اعلام کردند. عدم پاسخگویی به حمله ایران به پایگاه‌های امریکا نیز می‌تواند قرینه‌ای بر آنچه در ادامه گفته می‌شود باشد. به ویژه آنکه در حمله امریکا به عراق نیز چنین اتفاقی رخ داده است. کدام اتفاق؟ اینکه ایالات متحده از طریق جنگ الکترونیک، در سیستم ارتباطی هواپیمایی غیرنظامی ایران اختلال ایجاد کرده باشد.

این اختلال به‌طور قطع با این هدف انجام شده که هواپیمای ساقط شده، اولا ایرانی نباشد تا فشار بین‌المللی وارد شود، ثانیا غربی نباشد که آنان را عصبانی نکند. بنابراین بهترین حالت باید هواپیمای یک کشور نزدیک به ایران مثل اوکراین باشد. اوکراینی که اخیرا نیز ترامپ در رابطه با آن دچار مشکل شده است. پرسش اصلی این است که اگر چنین اقدامی از سوی امریکا صورت گرفته یا محتمل است که صورت گرفته باشد، پس چرا مقامات ایرانی سکوت کردند یا هیچ چیزی درباره این احتمال نمی‌گویند؟ پاسخ روشن است. همان‌طور که دوست ندارند درباره ربودن اسناد چیزی بگویند. این را نافی ادعاهای موجود تلقی خواهند کرد و به منزله اینکه اقرار به قدرتی از طرف مقابل است برای آن پاسخی وجود ندارد. بنابراین مسکوت گذاشته می‌شود! متاسفانه تکذیب اولیه اصابت موشک نیز به این مشکل دامن زد که از این پس نتوانند بر چنین احتمالی تاکید کنند، زیرا مساله آن تکذیب مهم‌تر از اصل ماجرا شد. با این حال به نظر می‌رسد که موضوع حداقل در سطح رسیدگی مهم است. یکی از ایرانیان حقوقدان بین‌المللی نیز در این مورد نوشته‌اند که مهم است. «جملات سردار حاجی‌زاده در تشریح ماجرا قابل تامل است: می‌گوید «به سامانه اعلام شده کروز شلیک شده»، «سیستم ارتباطی اپراتور با اختلال مواجه بود»، شاید «جمینگ» باعث شده. آیا منظور این است که حمله سایبری در آن ساعت صورت گرفته؟ تشخیص کروز به‌ جای هواپیما می‌تواند ناشی از این حمله باشد؟ ‌اگر حمله سایبری نقشی در این فاجعه داشته، مصداق «جنایت جنگی» است. پاسخ به آن نیز نباید الزاما «نظامی» باشد. ایران می‌تواند در برابر این جنایت جهان را با خود همراه و همسو سازد و زمینه شکست انتخاباتی ترامپ را فراهم کند. همه دولت‌ها هم استقبال خواهند کرد! تحقیق و شفافیت می‌طلبد.» شاید با یک رسیدگی بین‌المللی بتوان ابعاد واقعی ماجرا را روشن کرد، هرچند سایر ابعاد این حادثه به قوت خود باقی است.

 

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
آقای عبدی مثل اینکه با کارشناسان صد و سیما خیلی نشست و برخاست داره
ناشناس
-
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
چرندیات محض!
سید محسن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
بعید نیست اینطور باشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
آقای عبدی سپاهی شدن تان مبارک!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
0
0
حتما اینطور .اخه یکی بگه چه کسی6 صبح وسط بیابون شهریار میره زوم میکنه رو اسمون دقیقا از قبل اصابت موشک فیلم میگیره بعدم خونسرد صداش در نمیاد سیگارم میکشه فیلم رو ببینید. بعد اتفاقا همون موقع ارتباط اپراتورم قطع شده تو رادار بویینگ با اون عزمت کروز دیده شده تازه قبلشم تو رادار جنوب کشورم کروز شلیکش دیده شده بعد شبکه الحدث سعودی یک ساعت بعد سقوط قبل از اینکه تصویر حتی لاشه هواپیما رو ما نشون بدیم اعلام کرده ایران با موشک زده هر چی باور شدنی باشه این یکی مسخره است که سعودی ها که هر رو از بر تشخیص نمیدن یک ساعت اونم یک مشت خبرنگار بدون تخصص تشخیص بدن
dayani
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
0
0
اگر این برداشتهایی که عباس عبدی دارد و مقامات نیز به نوعی به آن اشاره می کنند، درست باشد، بسیار وحشت می کنم، زیرا از درون آن این مطلب بیرون می آید که لازم نیست حتما تعداد مکانهایی را که گفته بودند میزنند، بزنند، بلکه با یک اقدام فنی تاثیری بسیار بدتر از آنی که آن مکانها زده می شد، بر مردم ایران و ایران میگذارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی