امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۳۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳

یورش نیروهای امنیتی مصر به دفتر خبرگزار آناتولی ترکیه

خرداد: وزارت امور خارجه ترکیه یورش نیروهای امنیتی مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن را محکوم کرد.

به گزارش خرداد، ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد: از مقامات مصر می‌خواهیم کارکنان بازداشت شده خبرگزاری آناتولی که یکی از آنان شهروندمان است را فورا آزاد کنند.

وزارت خارجه ترکیه افزود: کشورهای غربی که از آزادی مطبوعات دم می‌زنند، با چشم‌پوشی بر نقض قوانین در مصر، در این رویکرد بی‌پروا سهیم هستند.

وزارت امور خارجه ترکیه، کاردار مصر در آنکارا را در رابطه با یورش نیروهای امنیتی مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن احضار کرد.

ترکیه و مصر از سال ۲۰۱۳ سطح روابط دیپلماتیک خود را از سطح سفیر به کاردار تقلیل داده‌اند.

گفتنی است پلیس مصر با یورش به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره پایتخت مصر چهار تن از کارکنان آن از جمله یک شهروند ترکیه را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرد. 

نیروهای امنیتی دوربین‌های مداربسته را خاموش و دسترسی به اینترنت را قطع کردند. 

نیروهای امنیتی مصر ساعت‌ها در دفتر خبرگزاری آناتولی تفتیش کردند. گذرنامه‌های کارکنان، تلفن‌های همراه و رایانه‌های آنها را ضبط و از تماس آنها با بیرون جلوگیری کردند. 

بنا به گفته خبرنگار آناتولی، تیم‌های پلیس به وکیل خبرگزاری آناتولی که به دفتر آمده بود نیز در خصوص علت این یورش توضیحاتی ارائه نکردند. 

نیروهای پلیس وکیل خبرگزاری آناتولی را از محل بیرون کرده و به ادامه تفتیش پرداختند. 

کمال‌الدین ارویغور، کاردار ترکیه در قاهره اقدامات لازم در خصوص این افراد را در وزارت امور خارجه مصر انجام داده است. وزارت امور خارجه ترکیه نیز با سفارت مصر در آنکارا در ارتباط است. 

وکلای سفارت ترکیه در قاهره و همچنین وکلای آناتولی هنوز اطلاعاتی در خصوص سرنوشت این افراد به دست نیاورده‌اند. 

شنول کازانجی، مدیرعامل خبرگزاری آناتولی طی بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: مقامات مصر باید فوراً کارمندان خبرگزاری آناتولی را آزاد کنند. رفتار نیروهای امنیتی مصر با اصحاب رسانه قابل قبول نیست. تا آزادی کارکنانمان این موضوع را در سطح بین‌المللی در دستور کارمان قرار خواهیم داد.

در این باره یک مقام عالی‌رتبه مصری مدعی شد، یورش نیروهای امنیتی مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی هیچ ارتباطی با تخلفات انتشار خبر یا فعالیت خبرگزاری‌های خارجی در مصر ندارد بلکه تنها به نقض قانون مجازات مصر مربوط می‌شود.

این مقام افزود: یورش نیروهای امنیتی به دفتر این خبرگزاری به دلیل تخلفات مربوط به قانون مجازات است.

وی گفت، یکی از خبرنگاران بازداشتی آزاد شده و تلاش‌هایی در حال انجام است تا دو تن دیگر از اعضای انجمن خبرنگاران مصر نیز آزاد شوند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه توسط دولت این کشور اداره می‌شود.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی