امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۴۶۱
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۴

آلمان فشار تجاری آمریکا برای خروج اروپائیان از برجام را تایید کرد

خرداد: وزیر دفاع آلمان اخبار مبنی بر تهدید آمریکا علیه کشورهای اروپایی برای اعمال تعرفه گمرکی 25 درصدی بر صادرات خودروهای اروپایی در صورت حمایت از برجام را تایید کرد.
   
به گزارش خرداد به نقل از آناتولی ،آنگرت کرامپ کارنبائور، وزیر دفاع آلمان در زمینه اخبار مبنی بر تهدید آمریکا علیه کشورهای اروپایی برای اعمال تعرفه گمرکی 25 درصدی بر صادرات خودروهای اروپایی در صورت حمایت این کشورها از برجام گفت: بیان یا تهدید، هرطور که می خواهید تعبیر کنید؛ بله آن را تایید می کنم.

به گزارش رسانه‌های آلمان، کارنبائور در زمینه زمان این تهدید آمریکا توضیح نداده و گفت: آلمان از سیاست‌های "حداکثر فشار" آمریکا حمایت نمی کند.

به گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست» دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا کشورهای اروپایی را پیش از آغاز مکانیسم حل اختلاف در برجام تهدید کرده که در صورت عدم پذیرش آن با اعمال تعرفه 25 درصدی برای خودروهایشان مواجه خواهند شد.

یک مقام بلندپایه اروپایی در این زمینه گفته است: ترامپ پیام‌ تهدیدآمیز خود را نه از طریق سفارتخانه‌ خود، بلکه به‌صورت مستقیم به مقامات لندن، پاریس و برلین ابلاغ کرده است.

یکی دیگر از مسئولین اروپایی نیز در این زمینه تصریح کرده است: «نخواستیم ضعیف دیده شویم. لذا تهدید (دونالد ترامپ) را پنهان کردیم.»

از سوی دیگر، یک مقام ارشد آمریکایی نیز اعلام کرد که سه کشور مذکور هفته‌ها پیش از تهدید ترامپ، قصد فعال سازی مکانیسم حل اختلافات در برجام داشته‌اند. 

گفتنی است آلمان، فرانسه و انگلستان 14 ژانویه جاری مکانیسم حل اختلاف برجام را به دلیل عدم پایبندی ایران به این توافق را فعال کردند. بر اساس این مکانیسم برای حل هر مشکلی، دو هفته به وزرای مربوطه فرصت می‌دهد اما اگر همه طرف‌ها توافق کنند، این دوره قابل تمدید است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 8 می سال 2018 از توافق هسته‌ای با ایران و گروه 5+1 «برجام» خارج شد و تحریم علیه این کشور را مجددا وضع کرد.

ایران همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام در 8 می سال 2019 تعهدات برجامی خود را با عنوان گام اول کاهش داد و به اروپا 60 روز فرصت داد تا تعهدات خود در برجام را عملی کند.

پس از 60 روز ایران گام دوم را اجرایی کرد. دولت ایران در گام پنجم کاهش تعهدات برجامی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد.

آلمان، انگلستان و فرانسه نیز در 31 ژانویه 2019 از راه‌اندازی سازوکار «اینستکس» برای حفظ مزایای اقتصادی ایران از برجام خبر دادند. این سازو کار با عنوان اختصاری عبارت «ابزار مبادلات تجاری» به ثبت رسیده و مقر آن در پاریس است.
برچسب ها: آمریکا ، برجام
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی