امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵

بیانیه "گروه بین‌المللی همکاری و پاسخ" درباره سقوط هواپیمای اوکراینی

خرداد: وزرای امور خارجه کشورهایی که اتباع آنها در سانحه سقوط هواپیمای اوکراین در ایران جان باختند با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار انجام تحقیقات مستقل و شفاف درباره علت وقوع این حادثه شدند.

نشست لندن خواستار تحقیقات مستقل درباره سقوط هواپیمای اوکراینی شد

به گزارش خرداد ،وزرای امور خارجه پنج کشور اوکراین، کانادا، سوئد، افغانستان و انگلیس موسوم به گروه بین‌المللی همکاری و پاسخ که امروز (پنجشنبه) برای پیگیری حادثه سقوط هواپیما، بدون حضور ایران تشکیل جلسه دادند، از تلاش‌های صورت گرفته کشورمان در رابطه با روشن شدن ابعاد این سانحه تقدیر کردند.

در این بیانیه که از سوی «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امور خارجه کانادا قرائت شد، اعضای گروه یادشده برای همکاری با ایران چارچوبی را درباره نحوه تعامل با تهران در ارتباط با این حادثه ترسیم کرده است.
این چارچوب عبارت است از همکاری کامل و بدون مانع برای دسترسی مقامات کشور عضو گروه در داخل ایران به منظور ارائه خدمات کنسولی، اینکه روند شناسایی قربانیان با رعایت احترام، شفافیت و مطابق با قوانین بین المللی و خواست خانواده‌های ایشان برای انتقال اجساد اجابت شود.  
امکان انجام تحقیقات کامل، شفاف و مستقل برای ملت‌های عزادار فراهم و از سوی کنوانسیون بین المللی هوانوردی نظارت شود.
ایران مسؤولیت کامل شلیک به پرواز پی‌اس۷۵۲ را بر عهده گرفته و وظایف خود را در قبال خانواده های قربانیان و سایر طرف‌ها از جمله پرداخت خسارت، بر عهده بگیرد.
پاسخ‌گویی برای عاملان این حادثه از طریق انجام تحقیقات جنایی و محاکمه بی‌طرفانه و شفاف که مطابق با استانداردهای بین المللی و قوانین حقوق بشر باشد.  

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه ۱۸ دیماه جاری تهران را به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد. در این حادثه ۱۴۷ مسافر ایرانی و مابقی مسافر و خدمه خارجی جان باختند.
شنبه گذشته ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیرممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با اشتباههای روی داده، برخورد قانونی صورت گیرد.
پیش از آغاز این نشست هم رهبران افغانستان و کانادا در تماس تلفنی پیرامون تحولات منطقه گفت وگو و بر لزوم کاهش تنش‌ها و تداوم دیپلماسی تأکید کردند.  
«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا و «محمد اشرف غنی احمدی زی» در ارتباط با سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی خواستار انجام تحقیقات کامل، شفاف و معتبر در این موضوع شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی