امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵

عربستان برای حضور نظامی آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت کرد

خرداد: یک مقام آمریکایی گفت که ریاض برای پوشش هزینه حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در عربستان سعودی حدود ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده است.

به گزارش بامداد جمعه شبکه سی. ان. ان، این هزینه در ماه دسامبر گذشته پرداخت شده بود.
این نخستین باری نیست که سعودی‌ها هزینه حضور نظامیان آمریکا در منطقه را تأمین می‌کنند. عربستان، کویت و سایر کشورهای عربی خاورمیانه در جنگ اول خلیج فارس (۹۱-۱۹۹۰) ۳۶ میلیارد دلار به آمریکا پرداخت کرده بودند.
در زمان حاضر، گفت‌ وگوهای ریاض و واشنگتن در مورد اینکه عربستان دقیقاً چه هزینه‌هایی را باید پرداخت کند، ادامه دارد.
«ربکا رباریچ» سخنگوی پنتاگون گفت: وزارت دفاع آمریکا در راستای دستور رییس جمهوری برای تأمین هزینه‌های حضور نظامی ایالات متحده وارد گفت‌ وگو با عربستان شده است.
وی، حضور نظامی نیروهای آمریکایی را در راستای «حفاظت از امنیت منطقه و جلوگیری از خصومت و تهاجم» خواند و افزود: دولت عربستان موافقت کرده تا هزینه این فعالیت‌ها را تأمین کند. ریاض تاکنون نخستین بخش از کمک‌ها را پرداخت کرده است.
رباریچ همچنین گفت: رایزنی‌ها در خصوص ایجاد ساز وکاری برای تأمین هزینه استقرار این نیروها در آینده ادامه دارد.
آمریکا با این ادعای بی‌پایه که تهدید ایران افزایش یافته، سامانه‌های دفاعی موشکی و هزاران نظامی دیگر در عربستان مستقر کرده است.
پولی که عربستان پرداخت کرده است هزینه‌های استقرار نیروها، جت‌های جنگنده و سامانه‌های دفاعی موشکی آمریکا برای حفاظت از تأسیسات نفتی سعودی را پوشش می‌دهد.
افزایش حضور نظامی آمریکا در حالی است که ترامپ بارها مدعی شده که خواهان کاهش تعهد نظامی ایالات متحده در منطقه است.
رییس جمهوری آمریکا سوم تیر ماه سال جاری در گفت‌ وگویی تلویزیونی اظهار کرد که از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان خواسته است تا هزینه‌های حفاظت از کشورش را به آمریکا پرداخت کند.
ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان. بی. سی گفت: (حفاظت از عربستان سعودی) عملیات بسیار پرخرجی است و شما و دیگر کشورهای تحت حفاظت ما باید برخلاف دوران اوباما و دیگر رؤسای جمهوری آمریکا (هزینه‌های آن را) پرداخت کنید.
وی افزود: نمی‌خواهیم که آمریکا از خاورمیانه و عربستان سعودی محافظت کند و هزینه‌هایش جبران نشود.
رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت: عربستان سعودی بزرگترین خریدار تولیدات آمریکایی است. یعنی آنها بزرگترین ایجادکننده شغل برای ما هستند.
ترامپ گفت که او «مثل احمق‌ها نیست» که تجارت با متحدان آمریکا را رد کند و مدعی شد اگر او صحنه تجارت با سعودی‌ها را ترک نماید، چین و روسیه این خلاء را پر خواهند کرد.
ترامپ پیشتر با تحقیر عربستان، این کشور را به عنوان «یک گاو شیرده» توصیف کرده و قراردادهای تسلیحاتی با ارزش بالغ بر ۴۶۰ میلیارد دلار (۱۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیارد دلاری ۱۰ ساله) را بر آن کشور تحمیل کرده بود.
وی چند ماه پیش در بین طرفدارانش در ایالت ویسکانسین، ماجرای مکالمه تلفنی با ملک سلمان پادشاه سعودی را شرح داد که در آن خواستار پول بیشتر از این کشور شده بود.
ترامپ درباره روابط عربستان و آمریکا گفته بود: به عربستان نگاه کنید، کشوری که بسیار ثروتمند است. ما از آنها دفاع می‌کنیم،  به عربستان یارانه می‌دهیم. آنها به جز پول، چیز دیگری ندارند. درست است؟ اما ما به آنها یارانه می‌دهیم و آنها از ما خیلی خرید می‌کنند، آنها ۴۵۰ میلیارد دلار از ما خرید کردند.
وی همچنین اعلام کرده بود: از عربستان محافظت می‌کنیم. من هم ملک سلمان را دوست دارم. اما گفتم، شاه، ما از شما حفاظت می‌کنیم. بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید و باید هزینه آن را بپردازید.
پربیننده ترین