امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
کناره گیری مرجعیت از تحولات روز چرا و به چه علت؟

حاشیه‌ای بر پیام های پرشمار علما به حضرت آیت الله سیستانی و یک سئوال!

فی الواقع این نکته جای سئوال دارد که چرا در بسیاری از تحولات پردامنه و فراوانی که در سال های اخیر رخ داده و موضوع عمومی و دغدغه همگانی بسیاری از مردم بوده،مرجعیت عالیقدر شیعی و بسیاری از چهره های معنوی و مورد توجه و التفات مردم ترجیح داده اند که به اظهار نظر نپرداخته و با سکوت از کنار فعل و انفعالات روزمره و گاه بسیار مهم گذر کنند.
سرویس سیاسی خرداد-رضا رئیسی: مرجع عالیقدر و ممتاز عالم تشییع و پرچمدار بلامنازع حوزه فقاهتی نجف بر اثر پیچ خوردگی پا روز پنجشنبه دچار حادثه شکستگی استخوان شده و روز بعد مورد عمل جراحی قرار گرفتند. این اتفاق دل دوستداران ایشان را به درد آورده و البته بواسطه منزلت و جایگاه ویژه آیت الله در میان مردم عراق و شیعیان جهان سیل پیام های همدردی و آرزوی سلامتی از ایران و عراق و اقصی نقاط جهان تشییع و حتی مقامات عالیرتبه سیاسی جهان به بیت معظم له ارسال شد.

به گزارش خرداد، از دوست و دشمن کسی نیست که نقش ممتاز و یگانه حضرت آیت الله سیستانی در حفظ ثبات و امنیت عراق را منکر شده و بتواند بر آن چشم بپوشد، مضاف بر این شخصیت اخلاقی ممتاز و یگانه ایشان که در سخنان و فتاوی معظم له منعکس است، فارغ از رابطه مرجعیت و مقلدی ایشان را محبوب قلوب میلیون ها تن از شهروندان خاورمیانه فارغ از  تقلید مریدان از ایشان یا حتی علایق و سلایق مذهبی مختلف و متکثر مردمان خاورمیانه کرده است.

نیازی نیست که در این مقال در باب شخصیت ممتاز و منحصر به فرد این فقیه نستوه و مبارز سخن بگوییم که ناگفته پیداست و البته طبیعی است که با وقوع این عارضه شخصیت ها و مقامات و مراجع تقلید با ارسال پیام های متعدد و پرشمار خطاب به ایشان برای آن فقیه عالیقدر آرزوی سلامتی و طول عمر نموده و علاقه مندی و همراهی و همدلی با ایشان را بواسطه ضایعه رخ داده ابراز دارند.

اما سیل این پیام ها و ابراز همدردی با حضرت آیت الله سیستانی ناخودآگاه یک سئوال را در اذهان ایجاد می کند و آن این است که چرا بسیاری از مقامات و مراجع معظم و عالیقدر و شخصیت های معنوی و مذهبی که در طول تاریخ تشییع همواره ملجاء و پناه مردم بوده اند و بواسطه این پیشگامی و اعتبار وثیق اجتماعی منشاء تحولات عظیم تاریخی از ماجرای تحریم تنباکو تا لغو قرارداد رویترز تا وقوع مشروطیت و مبارزه با قرارداد نگین 1919 و سپس رویارویی با رژیم پهلوی و پیروزی تاریخی انقلاب و .... شده اند در طول چند سال اخیر به نوعی سعی می کنند که از متن و بطن تغییر و تحولات روز به کنار بوده و به اظهار نظر صریح و البته نافذ و اثر گذار خود پیرامون وقایع مختلف روز نپردازند؟

فی الواقع این نکته جای سئوال دارد که چرا  در بسیاری از تحولات پردامنه و فراوانی که در سال های اخیر رخ داده و موضوع عمومی و دغدغه همگانی بسیاری از مردم بوده،مرجعیت عالیقدر شیعی و بسیاری از چهره های معنوی و مورد توجه و التفات مردم ترجیح داده اند که به اظهار نظر نپرداخته و با سکوت از کنار فعل و انفعالات روزمره و گاه بسیار مهم گذر کنند.

این البته رویه مسبوق به سابقه ای در میان مرجعیت شیعی و نیز علمای اعلام در طول چند سده اخیر نبوده است و می توان گفت که تازگی دارد، چرا که روحانیت به عنوان یک گروه مرجع و مورد وثوق افکار عمومی همواره در نقطه کانونی تحولات سیاسی و اجتماعی روز به ایفای نقش پرداخته بود و اکنون مشخص نیست که این بزرگواران با چه پیش فرض و چه تحلیلی ترجیح می دهند که از بطن و متن تحولات حتی المقدور کنار باشند.

این نکته ای است که البته جای سئوال آن شاید بیش از همگان از مسئولان موضوعیت داشته باشد که  چه مسیر و روندهایی طی شده و چه رویکردهایی به منصه ظهور رسیده که حضرات علما را بر آن داشته که اینگونه به واکنش بپردازند. 
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
dayani
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
0
در اولین روز گرانی بنزین چند نفر از علما مطلبی بیان فرمودند، اما ...
علی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
0
اگر کسی چشم واقع بین داشته باشد خلی روشن است علمای بزرگوار به احترام حضرت آیت الله العطمی امام خامنه ای چیزی نمیفرمایند زیرا حرف ایشان را فصل الحطاب میدانند نه مثل برخی مزدوران جیره خوار داخلی دائم حرف مفت میزنند و نه مقل برخی که منافقانه سخن میگویند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
0
0
با اينكه آدم مذهبي نيستم، ولي منش آيت الله سيستاني را خيلي دوست دارم . با اينكه ميتوانست با استفاده از جايگاه خود در راس هرم قدرت در عراق قرار بگيرد ، ولي اين كار را نكرد. ميتوان او را ماندلاي تشيع ناميد.عظمت يك مرجع تشيع هم اينجا معلوم ميشود.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
0
برخی زعیم نماها در ایران وقتی نفوذشان در خاورمیانه افت میکند دست به دامن سیدنا سیستانی میشوند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی