امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۷۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۸

کارشناس آلمانی: ترکیه مقابل اروپا در لیبی برگ برنده‌ دارد

خرداد: مدیر دفتر بنیاد «هاینریش بل» در استانبول با اشاره به مداخله نظامی ترکیه در لیبی گفت: این مهم سبب شده تا «رجب طیب اردوغان» برگ برنده‌ای در دست داشته باشد که اروپایی‌ها فاقد آن هستند.

«کریستیان براکل» افزود: ترکیه یکی از کشورهای مهم در کنفرانس لیبی است که از امروز (یکشنبه) در برلین آغاز به کار کرد.
وی در گفت و گو با نشریه «دی سایت» آلمان گفت: «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه از شخصیت‌های اصلی این کنفرانس است، زیرا این کشور با مداخله نظامی خود در لیبی، برگ برنده‌ای در دست دارد که اروپا اکنون فاقد آن است.
به گفته این کارشناس آلمانی، موضوع لیبی پس از مطرح شدن معماری امنیتی جدید در حوزه مدیترانه برای ترکیه اهمیت یافته که در آن میدان گازی قبرس نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.
مدیر دفتر بنیاد «هاینریش بل» در استانبول اضافه کرد: همکاری نظامی با لیبی حوزه نفوذ ترکیه را در سراسر مدیترانه گسترش می‌دهد که برای برخی همسایگان این کشور حساسیت برانگیز است.
براکل معتقد است که اردوغان با پیشروی در لیبی می‌خواهد رقبای منطقه‌ای از جمله امارات متحده عربی، مصر و عربستان را که به طور فزاینده‌ای برای نفوذ در لیبی تلاش می‌کنند، عقب براند.
وی تاکید کرد: اردوغان شورشیان سوری را که در حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه شرکت داشتند به لیبی فرستاده و از این طریق، می‌تواند بدون ایجاد خطرات سیاسی داخلی در جنگ لیبی نقش آفرینی کند. اگر افسران شبه نظامی سوریه در لیبی کشته شوند، هیچ کس در ترکیه برایشان اشک نمی‌ریزد.

کنفرانس صلح لیبی روز یکشنبه با حضور سران جناح‌های رقیب این کشور در برلین آغاز به کار کرد. خلیفه حفتر فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» و فائز السراج نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی در این کنفرانس حضور دارند.

همچنین ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، ‌سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور، ‌رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، ‌امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه،  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و دنیس ساسو انگوسو رییس جمهوری کنگو از دیگر شرکت کنندگان در این کنفرانس هستند.

انتظار می‌رود که در پیش نویس بیانیه نهایی این کنفرانس بر تشکیل چهار گروه فنی به منظور نظارت بر تصمیمات اتخاذ شده در این نشست تاکید شود.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی