امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۷۹۷
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴

انقلاب از ابتدا این قدر ضد آمریکایی نبود

خرداد: هاشم صباغیان فعال سیاسی ملی-مذهبی و عضو ارشد نهضت آزادی ایران و اولین وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در دولت موقت مرحوم بازرگان در گفت و گویی با فرارو به موضوعات اخیر و اتفاقات صحنه سیاسی پرداخته که در ادامه متن کامل این گفت و گو را می خوانید.

هاشم صباغیان عضو نهضت آزادی، وزیر کشور دولت موقت و نماینده نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در این گفت و گو نقبی به ابتدای انقلاب زد و هر دوره مجلس را محصول شرایط خاص خود دانست و در آخر به اظهار نظر درباره مجلس دهم پرداخت.

هاشم صباغیان همچنین گفت: «انقلاب اسلامی از همان ابتدا این قدر ضد آمریکایی نبود. انقلاب بر پایه مشارکت مردم پیش رفت و توانست موفق شود و حکومت قبلی را ساقط کند. »

وی افزود: «با پیروزی انقلاب هم حکومت انقلابی جایگزین آن شد و هیچ وقت مذاکره یا ملاقاتی با آمریکا هم صورت نگرفت.»

وزیر کشور دولت موقت اظهار کرد: «اینکه مهندس بازرگان در اواخر عمر خود از بعثت ایدئولوژی در دهه چهل به بعثت، خدا و آخرت هدف انبیاء، رسید تغییری بود که در اندیشه مهندس صورت گرفت.»
 
گفتنی است خدا و آخرت هدف بعث پیامبران، عنوان یکی از سخنرانی‌های مهندس بازرگان در سال‌های آخر حیاتش بود که در تاریخ اول بهمن ۱۳۷۱ در انجمن اسلامی مهندسین صورت گرفت و برخلاف بعثت ایدئولوژی دین در دهه چهل شمسی، انتظار قلمرو انسان از دین را محدود به آخرت کرد.

صباغیان ادامه داد: «این تغییر اندیشه امری تدریجی و طبیعی بود. شاید برخورد انقلابیون این تغییر اندیشه را تشدید کرده باشد اما این را نمی‌توان تشخیص داد.»

نماینده مجلس اول شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: «اینکه بخواهیم مجلس اول را مجلسی انقلابی یا اصلاحی بنامیم این نامگذاری است که افراد انجام می‌دهند.»

وی تأکید کرد: «این عنوان‌گذاری‌ها به نظر افراد وابسته است و هر فردی می‌تواند عناوین جدیدی را از منظر خود به هر دوره مجلس از جمله مجلس اول، اطلاق کند.»

صباغیان افزود: «مجلس اول، محصول برگزاری یک انتخابات آزاد و سالم بود. اما به دلیل اینکه مردم با انتخابات آشنایی نداشتند برخی از نمایندگانی که به این دوره مجلس راه یافتند سواد چندانی هم نداشتند ولی چون در محل خود افرادی معروف و صادق بودند از آن شهر انتخاب شدند.»

عضو نهضت آزادی بیان کرد: «مقایسه اینکه کدام دوره مجلس، بهتر یا بدتر است بستگی به نظرات افراد مختلف دارد.»

وی افزود: «به نظر من هر دوره مجلس موقعیت خاص خودش را داشته است و تصمیماتی که هم در هر دوره مجلس گرفته شده وابسته به افرادی بوده است که در آن دوره مجلس، انتخاب ‌شدند.»

وی اذعان کرد: «من ۱۰ دوره مجلس را از منظر مقایسه‌ای و بر پایه قوت و ضعف آنها، بررسی نکردم تا قوی‌ترین دوره مجلس را به طور مشخص نام ببرم.»

او ادامه داد: «به نظر من، هر دوره مجلس یک پارامتر خاص دارد که از نظر افراد مختلف، این پارامتر می‌تواند به نقطه ضعف یا قوت آن دوره مجلس تعبیر شود.»

صباغیان گفت: «اما آنچه مشخص است اعمال نظارت استصوابی از مجلس چهارم موجب افت کیفیت مجالس بعدی شد. در حالی که در دوره اول علیرغم نظارت بر انتخابات اما نظارت استصوابی وجود نداشت.»

وی افزود: «از نظر من مجلس دهم، مجلس خوبی نبود. این نظر من است شاید از افراد دیگری بپرسید نظرات دیگری داشته باشند. البته باید توجه داشت هر دوره مجلس خصوصیات خودش را دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. »

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی