امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۳۸۸۰
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

رفتار متفاوت موشکی روس ها با ترکیه و ما!

سرویس سیاسی خرداد: در خبرهای امروز آمده بود که روسیه بیش از ۱۲۰ موشک ضد هوایی به همراه سامانه موشکی به ترکیه تحویل داده است.نقل و انتقالی که طبق توافق نامه ای که در دسامبر ۲۰۱۹ توسط نمایندگان ترکیه و روسیه در آنکارا به امضا رسیده بود و برای اجرای این توافق بازه زمانی ۲۰ ماهه در نظر گرفته شده است، انجام پذیرفته.

به گزارش خرداد، نکته جالب اینجاست که روس ها در عمل به تعهد خود در تحویل سامانه پدافندی اس 400 به ترکیه هیچ خلف وعده ای نداشته و طبق زمانبدی به ارسال تجهیزات این سامانه پدافندی پیشرفته به ترکیه اقدام می کنند.

این درحالیست که روس ها در تحویل سامانه پدافندی اس 300 به ایران سال ها خلف وعده داشته و پس از بدقولی های فراوان این سامانه پدافندی را که دیگر به بروزترین هم نبود به ایران تحویل دادند!

حال سئوال اینجاست که چرا روس های خوش اخلاق با ترک ها برای ما اینگونه خلف وعده کرده و ما را سر دواندند؟ روس ها آیا با ما عداوتی دارند یا فشار بیرونی در این زمینه موثر بوده است؟

در همین ابتدا باید گزینه فشارهای بیرونی را از روی میز برداشت چرا که آمریکا با حساسیت فراوان و اخطارهای بسیار می خواست مانع فروش این سامانه پدافندی به یکی از اعضای ناتو یعنی ترکیعه شود اما نه روس ها و نه ترک ها به همه این فضاسازی ها توجه نکردند و در مورد ایران هم هیچ منع قانونی برای انتقال این سامانه دفاعی وجود نداشت و اکنون هم که روس ها از فروش سامانه اس 400 به ما سر باز می زنند بازهم چیزی فراتر از موضوع فشار آمریکا در میان است.

در واقع می توان مهم ترین علت رفتار متفاوت روس ها با ما و ترکیه را در این نکته بدیهی و طبیعی دید که روس ها وفق مولفه های طبیعی بازار و اقتصاد مجبور هستند بهترین خدمات را به مشتری بدهند که گزینه های فراوانی برای خرید از بازار دارد اما ما یعنی ایران بواسطه آنکه از سوی کشورهای غربی تحریم هستیم، گزینه جایگزین نداشته و مجبوریم به شرایط فروشنده تن بدهیم و فروشنده هم با درک این واقعیت و اطلاع از آن برای ما گربه می رقصاند.

این نکته را البته می توان به بسیاری از فرآیندهای موجود و تعاملات مختلف ایران با دنیای پیرامونی در عرصه های متفاوت نیز تعمیم داد.

منطق این روزهای مراودات بین المللی کسب سود و منفعت است و هیچ کشوری محض رضای خدا موش نمی گیرد و این نکته ای است که سیاست مداران و تصمیم گیران ما خوب است به آنن عنایت و اشراف داشته باشند.
برچسب ها: روس ها ، ترکیه ، موشک ، ایران
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
0
خوب مسبب اصلی این ماجرا کیست؟تا رهبری و زیر مجموعه ها نقد نشوند بهتر از این نمی شود و همه برای کشور گربه رقصانی می کنند
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی