امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۰۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵

وکیل فریبا عادل‌خواه خواستار ثبت رسمی ازدواج وی با رولاند گابریل مارشال در زندان شد

خرداد: وکیل مدافع فریبا عادل‌خواه از تحصن موکل خود در مقابل درب ورودی بند زنان زندان اوین به دلیل اعتراض به عدم امکان ملاقات با گابریل مارشال شریک زندگی خود خبر داد.

Image result for فریبا عادل‌خواه"

سعید دهقان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت فریبا عادل‌خواه موکل خود گفت: فریبا عادل خواه در اعتراض به عدم امکان ملاقات با گابریل مارشال به عنوان شریک زندگی خود، دست به تحصن در مقابل درب ورودی بند زنان زندان اوین زده است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: مقامات مسئول در زندان اوین، ظاهراً عدم ثبت رسمی ازدواج این دو در ایران را مانع این ملاقات قلمداد می‌کنند که یک  راهکار عملی می‌تواند ثبت رسمی ازدواج این دو در همان زندان باشد.

این حقوق‌دان خاطرنشان کرد: هرچند این دو بیش از ٣٨ سال سابقه زندگی مشترک در فرانسه را دارند که بنا بر اصول حاکم بر شریعت و انسانیت، همین سابقه موید وقوع شرعی و عرفی عقد نکاح است. ثانیاً، نکاح عقدی «رضایی» است و برخلاف طلاق، «تشریفاتی» نیست و عمل و رفتار طرفین در طول این مدت طولانی، فراتر از لفظ و کلام بوده و خود گواه وقوع عقد بر مبنای رضایت طرفین است.

وی ادامه داد: گو اینکه، زنده یاد استاد ناصر کاتوزیان در کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی» و در بخش خانواده تاکید دارند که می‌توان از زندگی مشترک زن و مرد و سایر قرائن، وقوع نکاح را احراز کرد.

وکیل مدافع فریباعادل‌خواه عنوان کرد: ثالثاً، آیه ٢٣٢ سوره بقره نیز اصل را بر توافق و تراضی میان زن و مرد می گذارد (اِذا تَرَضوا بَینَهُم...) و آیه اول از سوره مائده نیز بر وفای به عهد در توافقات و عقود تاکید دارد (اُوفوا بِالعُقُود...).

دهقان گفت: مضافاً اینکه، بحث بر سر «ملاقات شرعی» نیست که اساساً ثبت نکاح موضوعیت داشته باشد. بنابراین، در فرضی که مقامات مسئول در زندان هیچ کدام از این ادله و استدلال ها را نپذیرند، علی الاصول نباید برای «ملاقات حضوری» مانعی وجود داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی