امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۱۶۶
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸

روزنامه انگلیسی: آمریکا دنبال ایجاد اقلیم سنی در عراق است

خرداد: روزنامه میدل ایست مانیتور انگلیس نوشت که پس از رو به افول رفتن نفوذ آمریکا در عراق و فشار احزاب شیعه برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور، آمریکا به دنبال ایجاد یک اقلیم خودمختار سنی در استان الانبار است تا به این طریق از حضور خود حفاظت کند.

خبرگزاری المعلومه عراق به نقل روزنامه میدل ایست مانیتور انگلیس اعلام کرد که با کاهش نفوذ و تاثیر گذاری آمریکا در عراق، واشنگتن از هفته‌های گذشته به دنبال طرحی بوده است که یک منطقه سنی خودمختار در غرب عراق ایجاد کند، برخی مقامات نیز می گویند که این اقدام در پاسخ به تلاش احزاب شیعه عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور انجام می شود.
به نوشته این روزنامه، ایجاد اقلیم سنی خود مختار در غرب عراق، طبق ادعاها، ایران را از استفاده مسیرهای زمینی برای دسترسی به سوریه و سواحل شرق مدیترانه محروم می کند.
یک مسئول بلندپایه عراقی نیز که نخواست نامش ذکر شود، گفت که ایجاد منطقه سنی تنها یکی از گزینه‌هایی است که واشنگتن برای مقابله با فشار در نظر دارد، همچنین وحدت عراق دیگر برای آمریکا اولویت ندارد.
وی تاکید کرد: چنانچه آمریکا به لحاظ حضور نیروهایش در عراق به بن بست برسد، با جدیت به دنبال اجرای این پروژه خواهند رفت.
از سوی دیگر یک مقام سابق آمریکایی که از این پروژه با خبر بود، گفت که آمریکا این پروژه را از نظر اجرا کنار گذاشته و آن را روی میز قرار داده است، همچنین ساخت یک منطقه سنی همیشه به عنوان یک گزینه برای آمریکا مطرح بوده است که به ایران اجازه رسیدن به سواحل شرق مدیترانه و استفاده از کریدور زمینی که آن را به حزب‌الله لبنان وصل کند، نمی دهد.
وی گفت: این یک پروژه آمریکایی است و نه سنی و ما در مورد ایجاد یک دولت صحبت می کنیم و نه منطقه اداری.
برچسب ها: آمریکا ، عراق
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی