امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۲۵۲
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
تعداد نظرات: ۱ نظر

از ابن سینا تا کتاب سوزی داعشی؛به کجا چنین شتابان؟

سرویس فرهنگی خرداد: در صورت بندی مفاهیم مورد اشاره در کتاب الهی ما مسلمانان یکی از بیش ترین موضوعاتی که مورد اشاره در قرآن کریم قرار گرفته آیات علمی است، فارغ از آن بارها و بارها در قرآن کریم خداوند با کلماتی چون «افلا یعقلون» «افلا یتدبرون» مومنان و اهالی عالم را دعوت به تعقل و تدبر در خلقت می کند و در جای جای سیره پیامبر اسلام هم مبارزه جدی با خرافه پرستی مصداقی روشن و تمام عیار دارد.

به گزارش خرداد، عطف به همین آموزه های اسلامی و مفاهیم قرآنی، دانشمندان جهان اسلام در طول قرن های متمادی پیشتاز علم و دانش بشری بودند و پایه های علوم نوین امروز هم بر مکاشفات و کشفیات و دستنوشته های آنان که در جریان جنگ های صلیبی و پس از آن به جهان غرب راه یافت، پایه گذاری شد.

نمونه بارز این دست از دانشمندان مسلمان و اتفاقا ایرانی که مایه فخر و مباهات تمدن سرزمین ماست، حکیم دانشمند و فرزانه توانمند و پزشک متبحر ابو علی سیناست که آوازه او جهان را از پس مرزهای جغرافیایی و گذر ایام و دوران در نوردیده و در سراسر عالم طنین انداز شد.

حال با این سابقه گرانسنگ و این آموزه های مدون و ماندگار و این منظومه مفخم و مجلل از اندیشه ورزی و عقلانیت و علم اندوزی شوربختانه باید به نظاره افرادی بنشینیم که پوستین وارونه بر تن کرده و با تفاسیر عجیب و غریب و عصر حجری مایه وهن اسلام و مسلمین و ایران و ایرانی هستند.

مایی که به ابو علی سینا و فخر رازی و ابوریحان بیرونی و هزاران ستاره تابناک علم و دانش بشری می نازیم و آنان را سرمایه های بدون تکرار تاریخ بشریت می دانیم حالا باید شاهد رفتارهایی باشیم که کم ترین انطباق و قرابت و سنخیتی با عقل و اندیشه و علم ندارند و مع الاسف با ظاهری ارزشی و ادعاهای بی سر و ته دینی به نام خودبافته و ساخته طب اسلامی به خورد مردم داده شده و چهره اسلام عزیز را نزد مردم جهان کدر و ناشفاف می کند.

زهی مایه تاسف و خجالت که کتاب سوزی که ننگ قرون وسطایی متحجران مسیحی بود با لباس یک عالم دینی مسلمان که معجزه ماندگار پیامبرش کتاب است و اولین وحی خداوندی به جان نبی دعوت به خواندن است و قسم الهی به قلم، انجام می پذیرد، آنهم درباره طب و پزشکی که ایرانیان پیشگامان آن در دروازه های علم بشری بوده اند.

ترور و تروریسم داعشی فقط آتش زدن انسان ها و گردن زدن بیگاناهان نیست، ترور فکر و اندیشیده با خوانش مرتجعانه و بی نسبت با اسلام و آموزه های آن، آنهم با لباس دینی و معنوی شیعی، مگر کم تر جنایتی از اقدامات داعش است و موجبات وهن اسلام و تشییع نیست؟

همین چند روز چه میزان تبلیغات منفی و اهانت ها در فضای مجازی عطف به اقدام عجیب آن روحانی در آتش زدن کتاب طبی هاریسون رخ داده و شاهد آن بوده ایم؟ جواب ما به بیگانه ای که نه تاریخ گرانسنگ ما را می داند و نه اشرافی به آموزه های دینی ما دارد و با چنین تصاویری روبرو می شود، چیست؟

چرا مسئولان محترمی که در کسری از روز و گاه ساعت و دقیقه عوامل ضد امنیتی و معترضان ساختار شکن را بازداشت می کنند و به سزای اعمال خود می رسانند، در برابر این توهین های آشکار این اقدام های قطعا ضد امنیتی و موهن هیچ کاری نمی کنند و چرا باید این فرد سال ها با همین وضعیت به فریب مردم کمر همت بسته و حال که با این اقدام تازه پرده های حماقت و فضاحت خود را چند برابر ارتقا بخشیده آیا لزوم برخورد سریع و قاطع با چنین افرادی ضروری نیست و آرامش بخش افکار عمومی نخواهد بود؟

اگر تشویش اذهان عمومی مصداقی تمام عیار داشته باشد بی شک همین اقدام این فرد نمونه عینی و ملموس آن است و بر دادستان ویژه روحانیت و دیگر مسئولان ذیربط واجب است که بدون مسامحه با این افراد برخورد کرده و اجازه ندهند که این خرافه بافی های آسیب زا بیش از این مجال جولان و تسری در جامعه یافته و علاوه بر ضررهای هنگفت انسانی این طب به ظاهر اسلامی، موجبات وهن و کنایه به دین عزیز و البته مظلوم اسلام فراهم آید.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
جوانی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
0
0
زیاد خودشه ناراحت نکن .
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی