امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۳۷۲
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷

نگاهی به فیلم جان دار

فیلم جاندار نخستین فیلم بلند حسین امیری دوماری وپدرام امیری است که می توان گفت در میان فیلم اولی ها، نمره ی چندان پایینی نیاورده است.
فرزانه متین- فیلم جاندار نخستین فیلم بلند حسین امیری دوماری وپدرام امیری است که می توان گفت در میان فیلم اولی ها، نمره ی چندان پایینی نیاورده است.موضوع محوری فیلم همان موضوع پیش پا افتاده قتل نفس، قصاص و راضی کردن اولیای دم است که سال ها دست از یقه ی سینمای ایران بر نمی دارد بدون آن که در هر فیلمی، حرف جدیدی داشته باشد.شاید بهترین فیلم در این زمینه را باید شهر زیبا اصغر فرهادی دانست .با این حال این دو کارگردان سعی کرده اند با بازیگران به نامی چون فاطمه معتمد آریا، حامد بهدادفر، باران کوثری، جوادعزتی، علی شادمان و مسعود کرامتی با محوریت این موضوع اجتماعی ، فیلمی متفاوت ارائه دهند و گیشه را از آن خود کنند.اما فیلمنامه و بازی های غیرقابل باور باعث شکست این فیلم در گیشه شده است.
داستان، ماجرای عروسی دختر خانواده‌ای به ظاهر خوشبخت است که سرانجام با درگیری برادر خواستگار قدیمی دختر، قتل صورت می گیرد و شرط ولی دم برای صرف نظر از قصاص ،طلاق دختر از همسرش و ازدواج با وی است.
خرده روایت های فیلم بسیار زیاد است و شاید باید گفت شاخ و برگ فراوانی به فیلم داده شده که چندان به پیشبرد داستان کمک نمی کند.همانطور که گفته شد فیلم حرف جدیدی ندارد.جان دار هم مانند سایر فیلم ها با جشن شروع می شود و که می خواهد خبر از وقوع یک حادثه بدفرجام دهد که نمونه ی بارز آن فیلم «درباره الی» استجاو ن دار هم از این قاعده مستثنی نبوده است.از نکات مثبت فیلم، مقدمه کوتاه جان دار است که سریع داستان را آغاز می کند.
فیلم در بعضی از سکانس ها حوصله ی مخاطب را سر می برد و اذیت می کند.در واقع یک نوع سردرگمی در مخاطب ایجاد می کند. برخی از اعضای خانواده احساساتشان بر منطق و بعضی منطق بر احساساتشان غلبه دارد .
هیچکدام از بازیگران نقش درخشانی از خود به جای نگذاشته اند به غیر از جواد عزتی که نقش بی نظیر و جدی اش جزو برگ برنده ی فیلم است البته از بازی پسر کوچک خانواده، علی شادمان هم نباید غافل شد و در حد توانایی اش بازی خوبی را ارائه داده است.
در کل فیلم جان دار یکی از فیلم های پرتنش و تلخی است که آخرین روزهای اکران خود را سپری می کند. داستان فیلم مشخص است اما خط روایی آن نا مشخص.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی