امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۴۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

اصولگرایان متضرر ردصلاحیت اصلاح‌طلبان!

سرویس سیاسی خرداد-صلاح الدین توماج پور: با عنایت به ردصلاحیت 90 نماینده فعلی مجلس، اذعان اصلاح طلبان به تایید صلاحیت 25 کاندیدای این جریان در کل کشور و حتی اشاره کدخدایی در سرمقاله دیروز کیهان که نوشته بود:«در این دوره بررسی صلاحیت نمایندگان محترم با حساسیت ویژه‌تری انجام شد» کسی شک و شبهه ای ندارد که در انتخابات دوره یازدهم ردصلاحیت ها دایره شمول گسترده تری نسبت به همه ادوار قبلی پیدا کرده است.

به گزارش خرداد، نکته ای که در سخنان امروز رئیس ستاد انتخابات کشور هم به عینه تبلور یافت و او با صراحت اعلام کرد:« سه چهارم حوزه های انتخابیه به تجدیدنظر (در بررسی صلاحیت داوطلبان) نیاز دارند تا رقابت واقعی شکل بگیرد.»

حال سئوال اینجاست که با این وضعیت تکلیف صورت بندی طیف های سیاسی در انتخابات پیش روی مجلس چه خواهد بود و چه جریانی در واقع منتفع از این وضعیت شده و چه طیفی متضرر اصلی این فرآیند است؟

شاید در نگاه اول بگویید که مشخص است و این اصلاح طلبان هستند که با ردصلاحیت های گسترده، از دایره قدرت و رقابت خارج شده و به حاشیه صحنه سیاسی رهنمون می شوند اما پاسخ نگارنده چیز دیگری است و به نظرم بیش و پیش از همگان این اصولگرایان سنتی هستند که در این فرآیند آسیب دیده و به رقیب دو آتشه و پرحرارت جریان پایداری و نحله تندروی سیاسی اصولگرایان قافیه را باخته اند.

چرا؟

با توجه به عملکرد فراکسیون امید و نیز دولت روحانی که مستظهر به حمایت بدنه حامیان اصلاح طلب پیروز بی چون و چرای انتخابات اردیبهشت ماه شدند، این جریان سیاسی اگر هم کاندیداهای معمول و متداول سال های اخیر را به میدان می فرستاد و تایید صلاحیت هم می گرفت، بعید بود که با مشارکت فراگیر بدنه اجتماعی روبرو شده و شانسی برای رقابت جدی داشته باشد.

اما تایید صلاحیت کاندیداهای معرفی شده می توانست فضا را رقابتی تر از اینی که هست کند و مهم تر از همه اینها چنته اصولگرایان سنتی را خالی از اهرم فشار و حضور اصلاح طلبان برای مجاب کردن رقیب تندرو به ائتلاف و سهم گیری بیش تر در لیست انتخاباتی نمی کرد.

در فضای فعلی که اصلاح طلبان از ارائه لیست بازمانده و دستان خالی برای رقابت حداقلی هم دارند، اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری که بدنه حامیان جریان اصولگرا به خصوص با توجه به اتفاقات چند سال اخیر به آنان گرایش و تمایل بیش تری دارند، لزومی نمی بینند که با اصولگرایان سنتی ائتلاف و همپوشانی داشته و به هم افزایی رهنمون شوند.

نکته ای که اصولگرایان با سابقه و کارکشته ای چون محمدرضا باهنر هم بدان اشراف یافته و در قالب گفت و گو با رسانه ها و تریبون های دیگری که می یابند مدام بر طبل آن کوفته و تاکید می کنند که اصلاح طلبان مظلوم نمایی می کنند و آنان توانایی ارائه لیست در انتخابات را دارند.

همین امروز گفت و گوی تفصیلی محمدرضا باهنر با ایسنا انتشار یافته و او به دو نکته اشاره می کند اول تاکید دارد که اصولگرایان با ارائه دو لیست انتخاباتی قطعا متضرر شده و بازنده انتخابات هستند و دوم آنکه اصلاح طلبان به اندازه کافی نامزد برای حضور در رقابت انتخاباتی دارند.

حال سئوال اینجاست که آیا باهنر با اینهمه تجربه سال ها حضور در صحنه سیاسی و شناخت کافی نسبت به بازیگران این عرصه آیا نمی داند که چنته اصلاح طلبان خالی از حضور جدی و نامزدهای قابل ارائه در انتخابات است؟ او نمی داند که از همین الان اصولگرایان پیروز بی چون و چرای انتخابات پیش رو هستند؟

چرا می داند اما می خواهد آخرین تیر ترکش را رها کند و به پایداری ها و طیف تندرو اصولگرا گوشزد کند که خطر اصلاح طلبان جدی است و آنان باید به وحدت و ارائه لیست مشترک توجه کنند اما از شانس بد اصولگرایان سنتی واقعیت اینی نیست که آقای باهنر روی آن پای می فرشد و رقیب هم خوب این را می داند البته این طیف هنوز یک شانس دارد و شاید روی همان هم مانور داده و اینچنین اظهاراتی بیان می شود.

تغییر وضعیت ردصلاحیت شدگان در روزهای آخر که اصولگرایان سنتی روی آن مانور می دهند و رقبای همقطار را نسبت به آن انذار می دهند البته که همه ما خوب می دانیم آن تایید صلاحیت دقیقه آخری هیچ دردی از اصلاح طلبان و مشارکت انتخاباتی حامیان رفع نخواهد کرد و بعید است اصولگرایان تندرو با ترس از چنین اتفاقی به آغوش برداران سنتی خود باز گردند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی