امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
حاشیه ای بر واکنش های تند و تیز به اظهارت ظریف

تلخ و تحقیر آمیز ساده لوحی شماست نه حرف ظریف!

شوربختانه باید گفت که تلخ و تحقیر آمیز نه اظهارات متقن و شفاف و هوشمندانه ظریف که بلاهت و ساده لوحی دلواپسانی است که با یک توئیت ترامپ (قاتل سردار سلیمانی) و چند جمله مخدوش و دروغین او اینچنین عنان اختیار از کف بدر داده و در راستای منافع طیفی و جناحی خود به سرباز پیشقراول عرصه دیپلماسی و یکی از نزدیک ترین چهره های سیاسی و دیپلماتیک به شهید سردار سلیمانی می تازند و ناخواسته در زمین دشمن بازی می کنند آنهم مع الاسف در لوای دفاع از ارزش ها و اصول!
سرویس سیاسی خرداد- رضا رئیسی: چند دهه است که فعالان سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب فریاد زده و نوشته و گفته اند که تندروهای داخلی و دشمنان خارجی دو بال یک قیچی برای ضربه زدن به منافع ملی هستند و علیرغم اختلاف 180 درجه ای در شعارها و اهداف اعلامی در نهایت برای صدمه و هجمه به اصلاح طلبی و عقلانیت سیاسی به همپوشانی غایی و نهایی می رسند، اتفاقات این 2 روز گذشته در واکنش به اظهارات ظریف شاید بیش و پیش از هر وقتی مهر تاییدی نمایان و آشکار بر این واقعیت بود.

به گزارش خرداد، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌و‌گو با نشریه آلمانی اشپیگل و در پاسخ به سئوال مجری در رابطه با اینکه «آیا احتمال مذاکره با آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی کمرنگ شده است؟»
گفت؛ «برای ما فرقی نمی‌کند چه کسی در کاخ سفید حاکم است. نکته مهم رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند رفتار خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند و به میز مذاکره بازگردد. ما هنوز پای میز مذاکره‌ایم، اما آن‌ها این میز را ترک کرده‌اند. ایالات متحده رنج بزرگی را به مردم ایران تحمیل کرده است. روزی فرا می‌رسد که آن‌ها مجبور به جبران آن هستند. ما صبوریم.»

پس از این اظهارات ترامپ در توئیتی به زبان فارسی در پاسخ به ظریف نوشت: « «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است، اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی.»

همین فعل و انفعال با واکنش پردامنه کاربران دلواپس در فضای مجازی و البته در رسانه های تندرویی چون کیهان علیه وزیر امورخارجه کشورمان شده و به شدت نسبت به این اظهارات انتقاد کرده و جان کلام و گفتار آنان این بود که چرا بعد از ترور سردار سلیمانی سخن از مذاکره گفته شده و البته بر این نکته بسیار پا فشرده شده که توئیت ترامپ و پاسخ منفی او به ظریف مایه ننگ و تحقیر وی و ایران بوده و ما را در موضع ضعف قرار داده و حادثه بسیار تلخی رقم خورده است.

در این خصوص لحاظ چند نکته لازم و ضروری است.

اول- ظریف فی الواقع هیچ چیز تازه ای نگفته، هیچ استراتژی متفاوت و خارج از اصول سیاست خارجی ترسیم شده توسط رهبران نظام جمهوری اسلامی را مطرح نکرده و هیچ تغییر رویکردی در این اظهارات خود نداشته که این هیاهو و غوغای عجیب و غریب برای حمله به وی طراحی و راه اندازی شده و موج سواری غرض مندانه و جهت دار و نامنصفانه پیرامون آن شکل گرفته است.

هم رهبر معظم انقلاب و هم رئیس جمهوری کشورمان بارها بر این نکته تاکید کرده اند که اگر آمریکا به سر عقل آمده و جبران مافات کند و به میز مذاکره باز گردد، ایران هم در چارچوب 5+1 پذیرای طرف آمریکایی در مذاکرات چندجانبه خواهد بود. شاید دلواپسان منتقد بگویند که این اظهارات قبل از حادثه ترور سردار سلیمانی رخ داده است.
اما نکته آنجاست که به رقم تلخی دهشتناک این فاجعه و عظمت این اتفاق تلخ در سیاست اصولی و راهبردی کشور تغییری ایجاد نمی شود که اکنون چیزی عوض شده باشد، مضاف بر آنکه در نمازجمعه دو هفته پیش رهبر انقلاب شاهد آن بودیم که معظم له در بخشی از خطبه های خود، گفتند:« ما از مذاکره البته بجز با امریکایی‌ها ابایی نداریم اما از موضع قدرت و قوت.» این پاسخ محکم به کسانی است که هرگونه مذاکره را ذنب لایغفر دانسته و آن را بلاموضوع می خوانند و نشان دهنده سیاست اصولی جمهوری اسلامی با دنیای پیرامونی که اظهارات ظریف هم هیچ مغایرتی با این راهبرد ندارد.

دوم- ظریف نه از مذاکره مستقیم با آمریکا حرف زده و نه برای چنین مذاکره ای اعلام آمادگی کرده و نه طرف آمریکایی را دعوت به چنین میز مذاکره ای کرده است، ترامپ که همگان در بیرون و خارج از آمریکا به خزعبل گویی او اذعان دارند و شهره به دروغگویی است و چندی پیش در یک تحلیل آماری او به رکورد متوسط 29 فقره دروغ گویی در سخنرانی های خود دست یافت، عطف به مصاحبه ظریف با اشپیگل یک توئیت زده که ایران خواستار مذاکره با آمریکاست! در حالی که هیچ کجای متن اظهارات ظریف چنین چیزی نیست، او فقط گفته اگر آمریکا جبران مافات کند، تحریم ها را بردارد و به توافق هسته ای بازگردد ما هنوز در میز مذاکره قرار داریم. ترامپ فارسی نمی داند، دروغگوست، مترجم مغرض و مشاور ضد ایرانی داردف چرا دلواپسان از روی دست ترامپ مشق می نویسند و ادعای او را محکم و درست می پندارند به جای آنکه به متن واضح سخنان وزیر امورخارجه کشورشان رجوع کنند؟ مگر ایران و ظریف نامه فدایت شوم برای ترامپ فرستاده و او را به مذاکره دعوت کرده که پاسخ نه مرسی او برای دلواپسان گران آمده و مدعی هستند که ایران با این پاسخ تحقیر شده و حادثه ای تلخ و دهشتناک رقم خورده؟؟؟!!!چرا دلواپسان حالا که پای کوبیدن ظریف به میان آمده از نئومحافظه کاران و خود ترامپ حرف های او را جدی تر گرفته و در راستای ادعای او قلم فرساییی می کنند؟

سوم- آمریکا در بهانه ترور سردار سلیمانی مدعی شده که وی قصد برنامه ریزی و حمله به 4 سفارت آمریکا را داشته است، آنها خوب می داند که ترور و تروریسم از سوی افکار عمومی جهان پذیرفتنی نخواهد بود و بهانه تراشی کرده و دروغ می بافند و می خواهند چهره ای جنگ طلب و ماجراجو از ایران در افکار عمومی نشان دهند و همزمان خودشان را در طول این دو سال خواهان مذاکره بدون قید و شرط معرفی کرده اند. ظریف در گفت و گو با این نشریه آلمانی این صحنه آرایی را منهدم و ابتر می کند و درست همانند خود آمریکایی ها از تمایل به مذاکره و صلح دوستی ایرانی ها می گوید البته نه حتی مذاکره بدون پیش شرط و دو جانبه. فرض کنید که ظریف بد و بیراه نثار آمریکا کرده و از تروریسم اقتصادی و تحریم و خلف وعده آنها و ظلم محسوس به کشورمان نمی گفت و چند تا فحش نثار ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا می کرد، این گفتار چه دستاوردی برای ما و جبهه مقاومت و نظام و کشور داشت؟

بگذریم از این اصل که نفس مذاکره و سخن گویی از آن نمی تواند مردود باشد آنچنان که پیامبر اکرم پس از ظلم های فراوان کفار حربی و مهاجرت اجباری و کشتار خونین جنگ احد و حمزه سید الشهدا آنگاه که منافع اسلام اقتضا می کرد با دشمنان گفت و گو کرد  و پیمان نامه نوشت. حال که ظریف هیچ چیز خاصی نگفته و از مذاکره هم دم نزده و وفق سیاست های اصولی نظام اظهارات خود را مطرح ساخته است.

در نهایت و شوربختانه باید گفت که تلخ و تحقیر آمیز نه اظهارات متقن و شفاف و هوشمندانه ظریف که بلاهت و ساده لوحی دلواپسانی است که با یک توئیت ترامپ (قاتل سردار سلیمانی) و چند جمله مخدوش و دروغین او اینچنین عنان اختیار از کف بدر داده و در راستای منافع طیفی و جناحی خود به سرباز پیشقراول عرصه دیپلماسی و یکی از نزدیک ترین چهره های سیاسی و دیپلماتیک به شهید سردار سلیمانی می تازند و ناخواسته در زمین دشمن بازی می کنند آنهم مع الاسف در لوای دفاع از ارزش ها و اصول!
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
رحبم اب منگل
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
0
دیپلمات نزدیک به سردار سلیمانی خیلی خنده دار بود هنوز قهرواستعفای اقای ظریف بخاطر حضور سردارسلیمانی در قضیه بشار اسد یادمان نرفته
رحبم اب منگل
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
0
دیپلمات نزدیک به سردار سلیمانی خیلی خنده دار بود هنوز قهرواستعفای اقای ظریف بخاطر حضور سردارسلیمانی در قضیه بشار اسد یادمان نرفته
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
1
0
این اصلاح طلبای غربی پیاده نظام آمریکا و غرب بوده و به قول امام درسته از دست رضاخان ها خلاص شدیم ولی زمان ها طول میکشد تا از دست تربیت یافتگان غرب خلاص شویم
dayani
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
0
0
به ایران کارندارم ، اما طی این چهل سال وضعیت فلسطینی ها بجلو رفته یا به عقب . همکاری بین کشورهای اسلامی بیشتر شده یا کمتر ، با انصاف قضاوت کنید.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی