امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

سقوط مرموز؛ طالبان هواپیمای ارتش آمریکا را سرنگون کرده است؟

خرداد: در حالی که ظهر امروز خبری منتشر شده بود مبنی بر سقوط یک هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی آریانا منتشر شده بود، اداره هوانوردی افغانستان هرگونه حادثه هوایی در این کشور را تکذیب کرده و تصاویری هم از یک هواپیمای متعلق به ارتش آمریکا منتشر شده است.

به گزارش خرداد به نقل از پارسینه، ظهر امروز یک هواپیما بر فراز منطقه تحت کنترل طالبان در ولایت غزنی افغانستان سقوط کرد. در حالی که گزارش‌های اولیه سانحه مذکور را به هواپیمای مسافربری «هواپیمایی آریانا» درمسیر هرات به کابل ذکر کرده بود، اکنون گمانه‌های دیگری مطرح است.

«عارف نوری» سخنگوی والی غزنی در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفته بود «حوالی ساعت ۱ بعد از ظهر هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت دولتی آریانا افغان با شماره ۳۵۸ در منطقه موسوم به «ده یک» در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز این ولایت سقوط کرد.»

وی افزود: «در حال حاضر به دلیل ناامن بودن این منطقه که تحت تصرف طالبان است اطلاعات دیگری در دست نیست، اما تیم‌های امنیتی و آمبولانس‌ها برای نجات مسافران به این منطقه اعزام شده‌اند.»

این خبر اما بعدا از سوی شرکت هواپیمایی آریانا رد شد.

میرویس میرزکوال، معاون و سرپرست شرکت آریانا به بی‌بی‌سی گفت که هیچ یک از هواپیما‌هایی که متعلق به این شرکت باشد سقوط نکرده است. به گفته او این شرکت یک پرواز از هرات به کابل داشته که به زمین نشسته و پرواز دیگر این شرکت به دهلی بوده که بر اساس اطلاع فرودگاه به زودی در دهلی فرود خواهد آمد.

اداره هوانوردی غیرنظامی افغانستان هم با انتشار اعلامیه‌ای تایید کرد که این نهاد براساس بررسی‌هایی که انجام داده هیچ موردی از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری رخ نداده است.

در اعلامیه این اداره آمده است: «بر اساس اطلاعات برج مراقبت و ریاست تنظیم ترافیک هوایی کشور هیچ موردی از سانحه هوایی غیرنظامی تایید نشده و تمام هواپیماهای شرکت هوایی آریانا در تماس با مرکز اطمینان داده‌اند.»

در این میانه، برخی رسانه‌های خبری مدعی شدند که طالبان مسئولیت حمله به یک هواپیمای نظامی آمریکا را بر عهده گرفته است. این خبر تا کنون بازتابی در رسانه‌های معتبر افغانستانی و بین المللی نداشته است و منبع اصلی انتشار آن مشخص نیست.
 
سقوط مرموز؛ طالبان هواپیمای ارتش آمریکا را سرنگون کرده است؟

با این وجود، بر اساس تصاویری که گفته می‌شود از محل حادثه گرفته شده اند، این طور به نظر می‌رسد که هواپیمای مذکور متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده باشد.

ارتش آمریکا بر همین مبنا اعلام کرده است که موضوع را مورد بررسی قرار خواهد داد.

«دیلی میل» نوشته است این هواپیما می‌تواند «بمباردیر ئی-۱۱» که برای نظارت‌های الکترونیکی بر فراز افغانستان استفاده می‌شود باشد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی