امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۵۶۱
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹

جولان آشوبگران در میان اعتراض های مسالمت آمیز عراق

خرداد: دور جدید اعتراضات در عراق از ابتدای هفته گذشته، فرصت را برای سوءاستفاده خرابکاران فراهم کرده تا با موج سواری بر اعتراض های مسالمت آمیز به ترویج هرج و مرج و آشوب بیشتر در عراق تشنه از آرامش و امنیت دامن بزنند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا ،در ۱۰ روز گذشته گروه های آشوبگر و خرابکار در نبود ضعف سازمان دهی و نظارت معترضان واقعی و مسالمت آمیز به دنبال به حاشیه کشاندن اعتراض های مدنی و تسویه حساب های شخصی و باندی از فضای موجود به سود اهداف شوم و مسموم خود هستند، نیاتی که هیچ همخوانی با پیگیری و تحقق مطالبات واقعی اعتراض های مشروع و مورد پذیرش دولت و حاکمیت عراق ندارد.
اعتراض های مسالمت آمیز چند روز گذشته با ورود آشوبگران در شهرهای مختلف عراق به صحنه ناامنی و درگیری های مشکوک تبدیل شده و بیم آن می رود با ترویج خشونت و خرابکاری اهداف معترضان واقعی و مسالمت آمیز در حاشیه قرار گیرد و به محاق سپرده شود.

امروز نیز در شهرها و استان های مختلف عراق با یکه تازی آشوبگران اعتراض های مدنی رنگ و بوی دود و باروت به خود گرفت و در چند شهر به خشونت کشیده شد:

آتش زدن چادرها و تیراندازی به سوی معترضان در الناصریه
یک منبع امنیتی اعلام کرد که افراد ناشناس صبح امروز (دوشنبه) به تظاهرکنندگان در میدان الحبوبی حمله و اقدام به آتش زدن چادر معترضان کردند که در نتیجه آنها دو نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند که حال برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است.
به گفته این منبع امنیتی، معترضان پس از این حوادث به برپایی دوباره چادرها و ساخت اتاق های جدید اقدام کردند و اکنون آرامش نسبی در میدان الحبوبی برقرار است.
برخی دیگر از منابع امنیتی و پزشکی در الناصریه اعلام کردند که خودرو های مسلح در روز دوشنبه اقدام به حمله و تیراندازی به سوی تظاهر کنندگان در میدان الحبوبی کردند که باعث کشته شدن یک نفر و زخمی شدن چهار نفر دیگر شد.
همچنین این تیراندازی باعث آتش گرفتن چند خانه و مغازه تجاری در میدان الحبوبی شد.
از سوی دیگر سرتیپ ناصر الاسدی فرمانده پلیس ذی قار پس از تحولات اخیر این استان به مردم نسبت به ترویج ناامنی و خرابکاری که به سادگی قابل کنترل نخواهد بود، هشدار داد.
الاسدی گفت: ذی قار امروز مورد حمله شدیدی قرار گرفته است که از سوی شبکه های اجتماعی و سایت هایی که باعث ایجاد نزاع و فتنه می شوند هدایت و اداره می شود و هدف آنها این است که در این استان هرج و مرج به راه بیندازند و به دنبال ایجاد برخورد میان نیروهای امنیتی و مردم هستند، از شما دعوت می کنیم که در این فضای ملتهب با ما همکاری کنید تا آرامش و صلح را به استان بازگردانیم.
الاسدی پس از حادثه تیراندازی در میدان الحبوبی با بیان اینکه خودروهایی که به معترضان در میدان الحبوبی حمله کردند پلاک نداشتند گفت: طرف سومی در پس حمله مسلحانه به میدان الحبوبی وجود دارد و آن شخص که کشته شد پسر عموی من بود.
وی بر ضرورت حفظ آرامش و عدم کشیده شدن اعتراضات به سمت خشونت تاکید کرد.
همچنین شرکت نفت ذی قار امروز دوشنبه خبر داد که میدان نفتی ناصریه (با ظرفیت تولید یکصد هزار بشکه در روز) پس از حدود یک هفته توقف تولید به دلیل محاصره از سوی معترضان تولید خود را از سرگرفت.
برخی از رسانه های عراقی نیز اعلام کردند که تظاهرکنندگان ذی قار اقدام به بستن چهار پل اصلی این شهر یعنی پل های النصر، الحظارات، الکونکریتی و البدیل کردند.

تیراندازی افراد ناشناس به سمت معترضان در کربلا
یک منبع امنیتی در استان کربلا گفت که افراد ناشناس یک انبار مربوط به موکب الحسینی (ع) که حاوی مواد و اقلام مربوط به موکب بود را در منطقه «باب بغداد» در مرکز کربلا آتش زدند.
از سوی دیگر مدیر مدرسه الفراهیدی کربلا نیز گفت که افراد ناشناس امروز به این مدرسه حمله کرده و بخش اداری آن را کاملا آتش زدند که باعث بروز خسارت های مادی زیادی شده است.
یک منبع امنیتی دیگر نیز در گفت و گویی اعلام کرد که در ساعات ابتدایی امروز افراد مسلح ناشناس سوار بر خودرو لندکروز اقدام به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان در مقابل رستوران «رکن السلطان» کردند که باعث زخمی شدن چند نفر از تظاهرکنندگان شده است.

بستن چند خیابان نجف توسط معترضان
منابع امنیتی در استان نجف اشرف نیز از اقدام تظاهرکنندگان به بستن برخی راه ها با آتش زدن دهها حلقه لاستیک ها خبر دادند.
این منابع گقتند که تظاهر کنندگان اقدام به بستن خیابان ابوصخیر، پل ثوره العشرین در نزدیکی مرقد شهید محمد باقر حکیم و برخی دیگر از راه های شهری کردند.
به گفته این منابع، گروهی خرابکار تلاش کردند تا خیابان فرودگاه و خیابان کوفه - نجف را ببندند تا مانع حرکت مردم و دانش آموزان مدارس شوند.

آرامش نسبی بصره در سایه حضور نیروهای امنیتی
استان بصره امروز شاهد گسترش شدید تدابیر امنیتی در تقاطع های التجاری، العسکری، الکزیزه و همچنین بازشدن خیابان الاندس برای حرکت خودروها بود.
برخی رسانه های عراقی در این باره اعلام کردند که تعداد زیادی از نیروها و خودروهای امنیتی در خیابان های مرکز شهر مستقر شدند از جمله در تقاطع های التجاری، العسکر و الکزیزه.
به گفته برخی منابع، نیروهای امنیتی در بصره پس از ازسرگیری فعالیت اداره ها برای محافظت از ادارات دولتی و مدارس به منظور جلوگیری از هرج و مرج، بستن راه ها و پل ها، و اقدام های خرابکارانه در استان تلاش می کنند.

۹ حالت خفگی در بغداد
یک منبع امنیتی گفت که امروز در بغداد خیابان های مرکزی شاهد اوضاع آرام و امنیتی مساعدی بود و معترضان در میدان های تظاهرات (میدان التحریر، الخلانی، زیرگذر التحریر و السعدون) حضور داشتند با این وجود اوضاع خوب و بدون هر گونه ناامنی بوده است.
وی افزود: نتیجه حوادث در بغداد وقوع ۹ مورد حالت خفگی بوده که حال برخی از آنان وخیم گزارش شده است.

دیالی در امنیت کامل
فرماندهی پلیس استان دیالی روز دوشنبه از پایداری کامل اوضاع امنیتی در شهر بعقوبه مرکز استان خبر داد و گفت: بعقوبه از پنج روز پیش شاهد هیچ گونه ناامنی نبوده است.
سرتیپ «نهاد المهداوی» مدیر اطلاع رسانی پلیس استان دیالی گفت که برای پنجمین روز متوالی بعقوبه شاهد هیچ گونه قطعی جاده ها بوده است و حرکت خودرو ها طبیعی است و همچنین تا این لحظه هیچ تظاهرات ثبت نشده است.
المهداوی با تاکید بر اینکه تدابیر امنیتی در بعقوبه و اطراف آن مستقر است و هیچ تخلفی را ثبت نکرده ایم گفت: نیروهای انتظامی در میدان الفلاحه در مرکز بعقوبه مستقر هستند تا از برگزای هرگونه تظاهرات مسالمت آمیز حمایت کنند.

اعتراض های مردمی در استان های مرکزی، جنوبی و شرقی عراق از ئهم مهر ماه گذشته با هدف بهبود اوضاع اقتصادی، رفع بیکاری و فساد و برقراری عدالت اجتماعی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
برچسب ها: آشوبگران ، عراق
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی