امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۵۹۰
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
بذل و بخشش های خطرناک بودجه ای

شیرین کاری انتخاباتی با هدر رفت منابع ملی/لطفا اینقدر هوای ملت را نداشته باشید!

حال سئوال اینجاست که نمایندگان محترم آیا این بدیهیات اقتصادی را نمی دانند؟ آیا نزدیکی به انتخابات آینده در این مصوبات عوام پسندانه و خطرناک بی تاثیر بوده است؟ منافع ملی و خیر عمومی مردم در این وسط کجای معادلات تصمیم گیران بوده است؟
سرویس سیاسی خرداد-محمدرضا مشتری: این روزها نمایندگان محترم مجلس عزم خود را جزم کرده اند که با اخبار خوش و دل انگیز کام ملت را شیرین و آنان را نسبت به آینده به شکل مفصل و مشروحی امیدوار کنند، فقط اینکه این اقدامات چرا در این برهه زمانی و نزدیک به انتخابات رخ می دهد، کمی تعجب برانگیز و مایه تامل است!

به گزارش خرداد، همین دو روز پیش بود که مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین سفت و سخت در تامین منابع مالی تبلیغات انتخاباتی گامی بزرگ و مثبت در راستای شفاف سازی و پرهیز از ورود پول های کثیف به عرصه انتخابات برداشت اما گویا خرج پول و جذب رای راه های شیک و قانونی و عامه پسند دیگری هم دارد که البته ضرر و آسیب های آن در بلند مدت برای کشور و ملت بسیار بدتر از خاصه خرجی های انتخاباتی و مقطعی چند نماینده می تواند باشد.

در سال های اخیر فشار بی سابقه و حداکثری دشمنان نام و نشان دار ایران به اعلی درجه خود رسیده و کسی نیست که این مهم را نداند، از طرف دیگر رویه های غلط و معوج چند دهه ای اقتصاد ایران و اتکای آن به درآمدهای بادآورده نفتی، عدم توجه به بهره وری و اقتصاد نامولد و غیر تولیدی و خام خواری منابع عظیم خدادادی و مولفه های پرشمار دیگر با تجمیع با آن فشار بیرونی اقتصاد ایران را ضعیف تر و آسیب پذیرتر از هر زمان دیگری کرده و از مدت ها پیش این حقیقت را بر اهالی فن هویدا و مشخص کرده که ادامه این سیاست ها و روندهای اشتباه به خصوص در بخش نقدینگی افسار گسیخته و بذل و بخشش های بودجه ای ممکن و میسر نیست و اقتصاد ایران دیگر تاب و تحمل ادامه این وضعیت را ندارد.

حسن روحانی در هنگامی که لایحه بودجه سال 97 را به مجلس ارائه می داد در اظهاراتی به این نکته اشاره و تاکید کرد که با این سبک و سیاق بودجه ای و وضعیت درآمدی اداره کشور غیر ممکن خواهد بود و البته هم شاهدیم که دولت در این دو سال تمهیدات فراوانی را برای جبران کسری و خلاء بودجه تمهید و تدارک دیده و افزایش مالیات و فروش دارایی های دولت تا کاهش یارانه بر حامل های انرژی و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی را در بودجه مورد توجه قرار داده است.

در همین ارتباط بود که مصوبه جنجالی و پر حاشیه افزایش قیمت بنزین نیز در دستور کار جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار گرفت و اجرایی شد، حال گویا نمایندگان محترم مجلس از اساس فراموش کرده اند در چه فضا و جغرافیا و موقعیت زمانی قرار داریم و شرایط اقتصاد کشور چیست!!

طی دو روز گذشته دو خبر عجیب و جالب توجه که البته ظاهری خوش و دلنواز و عامه پسندانه هم دارد از کمیسیون تلفیق بودجه به بیرون انعکاس یافت.

در خبر اول آمده است که یارانه پرداختی دولت به مردم در سال 99 افزایش خواهد یافت اما خبر خوش به همینجا هم ختم نشده و غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در خبری عجیب و جالب توجه اعلام کرد که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارمند در سال آینده تا ۸۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

جدای از اینکه تامین منابع مالی این بذل و بخشش های بودجه ای از کجا بوده و قرار است در این بحبوحه سخت درآمدی و تامین منابع مالی دوباره از کدام بخش ضروری اقتصاد ایران( که معمولا هم بودجه عمرانی در این وسط قربانی می شود) این پرداخت های بی ضابطه نقدی انجام پذیرد و در این رکود تورمی اقتصاد ایران دشنه سخت دیگری بر پیکره نحیف آن وارد آید. نکته آنست که این پرداخت های بی حساب و کتاب هر چند علی الظاهر کام عده ای از مردم را در کوتاه مدت شیرین کند اما اثرات تورمی و شدید آن بر گرده همه ایرانیان سوار خواهد شد و می تواند در سال 99 یک جهش وحشتناک تورمی را رقم بزند.

حال سئوال اینجاست که نمایندگان محترم آیا این بدیهیات اقتصادی را نمی دانند؟ آیا نزدیکی به انتخابات آینده در این مصوبات عوام پسندانه و خطرناک بی تاثیر بوده است؟ منافع ملی و خیر عمومی مردم در این وسط کجای معادلات تصمیم گیران بوده است؟

کاش نمایندگان محترم مجلس که قرار است در نهایت لایحه بودجه را از تصویب بگذرانند بی توجه به خوش آمدهای مقطعی و جلب توجه های آنی و انتخاباتی منافع ملی و کلان کشور در بلند مدت را مد نظر قرار داده و یکبار هم که شده در برابر اینگونه مصوبات پوپولیستی و هزینه ساز بایستند.


پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی