امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۴۹۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
حاشیه ای بر سخنان امروز سردار شکارچی

معنای ناخوشایند اظهارات سیاسی سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح

حمله به شورای نگهبان یعنی چه؟؟ اگر رئیس جمهوری کشور که وفق اصل صریح قانون اساسی مسئول مستقیم نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی هم هست نتواند یک نقد ولو تند و آتشین را هم به عملکرد شورای محترم نگهبان مطرح کند پس آقای رئیس جمهوری چکاره است؟ اصلا اگر قرار باشد که هر نقدی مصداق حمله باشد پس هیچ کس سخن نگوید و همه صم و بکم باشند؟
سرویس سیاسی خرداد-رضا رئیسی: به مناسبت آغاز دهه فجر و ورود امام خمینی(ره) به کشور، صبح امروز در مراسم ویژه جایگاه جلوس حضرت امام خمینی در بهشت زهرا، سخنگوی ارشد ستاد کل نیروهای مسلح کشور به عنوان سخنران در این مراسم به نکاتی اشاره کرد که بخشی از آن عجیب و جالب توجه و البته شایسته تامل به نظر می رسد.

به گزارش خرداد، سردار شکارچی در بخشی از اظهارات خود در این مراسم گفت:« از مسئولان نظام جمهوری اسلامی انتظار داریم که به ملت بپیوندند و با مردم باشند، از آنها خواست تا به آرمان‌های امام (ره) و شورای نگهبان حمله نکنند.» این اظهارات از چند منظر قابل نقد است که در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد.

1- امام راحل و بنیانگذار انقلاب با حساسیت فراوان و دقت نظر بسیار به مقوله دخالت نظامیان در عرصه سیاست پرداخته و جملات و سخنرانی های پرشماری در این رابطه داشته و نهی اکید از این موضوع فرموده اند. تاکیدی که بخشی از آن در راستای حقوق ملت بود و شاید بخش مهم تر آن در دفاع از کیان و عزت و عظمت نیروهای نظامی که در جایگاه ملی و فرا سیاسی حفاظت از امنیت و عزت جامعه را عهده دار هستند و ورود آنان به وادی سیاست آسیب و ثلمه ای بزرگ به این حوزه راهبردی و مهم وارد می کند. این بخش از سخنان این فرمانده عالیرتبه نظامی هم در فضای موجود صحنه سیاسی ناگفته پیداست که نوعی انذار و اخطار و توصیه به رئیس جمهوری و اظهارات او است و می توان گفت که به خصوص شایسته نبود در مراسم گرامیداشت ورود امام راحل به کشور از این تریبون چنین جملاتی از سوی یک فرمانده نظامی ایراد شود.

2-معنا و مفهوم این اشاره سردار شکارچی آن است که بخشی از مسئولان یعنی آقای رئیس جمهوری که به نقد عملکرد شورای نگهبان در ماجرای رد صلاحیت ها پرداخته، از مردم جدا هستند و خط خود را از ملت سوا کرده اند! والا دلیلی نداشت که ایشان مسئولان را دعوت به پیوند با ملت و مردم کند! حال سئوال اینجاست که آیا رئیس جمهوری که فی الحال منتخب اکثریت ملت است از مردم جداست و دیگران که چنین آرای بزرگی را از همان ملت مورد ادعا ندارند همراه مردم هستند؟ دلیل ایشان در این رابطه چیست؟ با چه متر و معیاری ایشان روحانی را جدا از ملت و مثلا شورای نگهبان را همراه مردم می دانند؟

اصلا تعریف این سردار عزیز از مردم و ملت چیست و چه کسانی را شامل می شود؟ ایشان در چه فرآیند و بر اساس کدام اتفاق عهده دار نمایندگی ملت و سخنگویی ایشان شده اند؟

3-آرمان های امام راحل مگر غیر از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی است؟ مگر رئیس جمهوری چه گفته است که ایشان آن را مغایر با آرمان های امام تفسیر می کنند؟

حمله به شورای نگهبان یعنی چه؟؟ اگر رئیس جمهوری کشور که وفق اصل صریح قانون اساسی مسئول مستقیم نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی هم هست نتواند یک نقد ولو تند و آتشین را هم به عملکرد شورای محترم نگهبان مطرح کند پس آقای رئیس جمهوری چکاره است؟ اصلا اگر قرار باشد که هر نقدی مصداق حمله باشد پس هیچ کس سخن نگوید و همه صم و بکم باشند؟
البته در قاعده سلسه مراتب نظامی و اصول حاکم بر مناسبات نظامی چنین دیدگاهی می تواند موجه بوده و مصداق عمل باشد اما صحنه جمهوریت نظام با ساز و کارهای حاکم بر اردوگاه های نظامی فرق می کند و شاید یکی از مهم ترین دلایل نهی نظامیان از ورود به مقولات سیاسی برآمده از همین تفاوت ها باشد.

البته که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طبق قانون اساسی مسئول حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب و نظام است اما ایشان در مقام سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح به ایراد نطق پرداخته اند و دیگر آنکه کنایه زدن به رئیس جمهوری و قظاوت وی بی گمان در راستای اصل مورد اشاره در قانون اساسی هم نیست و نکته مهم دیگر آنکه ایشان با عنوان سخنگوی ارشد ستاد کل نیروهای مسلح این اظهارات را مبذول داشته اند.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
رحبم اب منگل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
3
0
نظر امام در باره شورای نگهبان :هرکس درباره شورای نگهبان بگوید کذا این ادم مفسد است وباید تحت تعقیب بعنوان مفسد فی الارض قراربگیرد
مهدی
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
2
شکارچی یک عنصر خنثی است برای مردم

بازیچه تبلیغات سازمان سپاه پاسداران شده

لطفا ایشون رو بزک و بزرگش نکنید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
0
1
اوه اوه این دیگه کیه؟!کجا بوده تا حالا؟!سواد هم دارند یا نه فقط حرفای تند وخشن و افراطی دیکته شده را بلغور میکنه و به زبان مقاله.خجالت بکشید مثلا دهه فجر!!نمیدانم شاید هم مامور شمشیر بستن از روست البته به اشاره وسنداژ دیگران و پشت پرده ای ها
عباس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
0
0
فرمانده کل قوا بایدسپاهیان را به جایگاه اصلیشان بازگرداندسیاست جایگاه آنان نیست اما چه سود نرود میخ آهنین برسنگ
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی