امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۰۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴

اهم اظهارات امروز روحانی:دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح شود/در انتخاب وزیر زن هم دست رئیس‌جمهور را باز بگذارید/زنان ما استعداد همه کارها را دارند/ایستادگی دولت نبود موبایل نسل 3 و 4 هم نبود

خرداد: رئیس جمهوری امروز و همزمان با ولادت حضرت زهرا(س)  در نشست زنان ایرانی اظهاراتی داشت که اهم اظهارات حسن روحانی در این دیدار را به گزارش خرداد و به نقل از خبرگزاری ها می خوانید.

به گزارش خرداد، رئیس‌جمهوری گفت: دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح شود. ما به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم و هر دو یکسان هستند اما این گفتن کافی نیست.

* فاطمه به عنوان بهترین الگو و نمونه برای مشی زندگی ما، سلوک زندگی ما و برای خلق و خوی و سبک زندگی ما است. حضرت زهرا(س) می‌تواند الگو و معیار بسیار خوبی باشد. گرچه دوران زندگی ایشان دورانی طولانی نبود اما در عین حال کلماتش، بیاناتش، حضورش، خطبه معروفش بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد مدینه، فرزندان برومندی که تربیت کرد و همچنین شیوه او در اداره خانه  به عنوان بهترین الگو است.

* خداوند می‌توانست اسلامش را توسط یک کتاب به جهانیان عرضه کند اما کتابش را بر قلب یک انسان والایی به نام پیامبر(ص) نازل کرد و گفت او آیه آیه آن کتاب را برای مردم بخواند و بصورت عملی به مردم نشان دهد.

*پیامبر علاوه بر اینکه رسول بود؛ زندگی او هم الگو و نمونه و شاهد برای جامعه انسانی بود. یک الگو بهتر می‌تواند هادی انسان باشد.

*اولا دیدگاه همه یعنی حتی خانم‌ها به ویژه مردها است یعنی دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح شود. ما به زبان می‌گوییم جنس دوم نداریم و هر دو یکسان هستند اما این گفتن کافی نیست. در مقام عمل و قانونگذاری ما باید این حقیقت را ببینیم. اگر زن با مرد مساوی هستند از لحاظ خلقت انسانی و کمالات وقرب به خداوند، پس باید در عمل ما، در رفتار ما و الگوی زندگی ما و سخن گفتن ما آنجا هم باید این مقام مساوی را ببینیم و مشاهده کنیم.

* اینکه می‌گوییم جامعه اسلامی باید جامعه رقابت سالم باشد برای این است که خدا در رقابت سالم ما را آفریده است.

*در مدیریت و اقتصاد و علم و دانش باید رقابت سالم باشد این وقتی امکان‌پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را برابر کنیم وقتی فرصت برابر نیست چطور می‌توان رقابت کرد؟ مرد اگر فرصتش در عرصه سیاسی و قضایی و فعالیت‌های علمی با زن برابر نیست چطور می‌توان رقابت انجام داد. به کسی همه فرصت‌ها را بدهی به دیگری ندهی بعد بگویی از نظر من این دو برابر‌ند؟ اولین مساله مهم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم برای زنان جامعه است.

*زنان جامعه ما در طول ۴۱ سال بعد از انقلاب به خوبی نشان دادند در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردها و کنار آنها حضور و ظهور پیدا کردند البته در بخی جاها ممکن است تعداد خانم‌ها در مسئولیت بیش از مردها باشد تعداد معلمان خانم بیش از آقایان است حدود ۶۱ درصد معلمان خانم‌ها هستند وقتی به تعلیم و تربیت می‌رسیم آمار خوبی است وقتی به دانشجویان می‌رسیم آمار خوبی است وقتی به دانش‌آموزان می ‌سیم آمار قابل قبول است وقتی به بهداشت و درمان می‌رسیم تقریبا قابل قبول است وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می‌رسیم آیا مقام زن و مرد برابر است؟ حالا جمعی جایی کار می‌کنند مدیر تاثیرگذار هستند چه اشکالی دارد چند نفرشان زن باشد؟ فکر می‌کنیم رکن جامعه دچار خسارت می‌شود اگر خانم‌ها حرف بزنند؟

* در دولت اگر ما جمع ۲۰ نفره هستیم اگر خانم‌ها باشند خیلی بهتر است غیر از معاونان که دست رئیس‌جمهور برای انتخابات آنها باز است خب در انتخاب وزیر هم دست رئیس‌جمهور را باز بگذارید اگر قبول داریم و واقعا تعارف نمی‌کنیم که زنان کنار مردان هستند همه یک نفس واحده هستند در بقیه موارد هم باید قدم به قدم پیش بیایم.

* در دولت یازدهم و دوازهم بدون تعارف و شعار از ابتدا تاکید کردم وظیفه همه وزرا و معاونان آن است برای حضور خانم‌ها و اقوام و مذاهب و جوان‌ها تلاش کنید به همه وزرا گفته شد باید حداقل یکی از معاونان یا دستایاران شما از خانم‌ها باشند و تاکید تاکید شد که در مدیریت خانم‌ها قدم به قدم ارتقا پیدا کنند

*نمی‌شود جامعه ما در اختیار یک نسل باشد و فرصت را برای نسل‌های دیگر مهیا نکنیم اینکه تاکید کردم سن مدیریت ۸ سال کاهش پیدا کرده برای این است که نسل جوان بتواند در مدیریت‌های مختلف حضور پیدا کند و فعال باشد. 

*تعداد کل کارمندهای دولت ۲ میلیون ۳۷۹ هزار ۱۵۱ نفر است که البته این آمار شامل نیروهای مسلح نمی‌شود. از این تعداد، ۹۵۸ هزار ۷۸۳ نفر خانم هستند؛ یعنی ۴۲.۱۱ درصد کارمندهای دولت خانم‌ها هستند. یعنی نزدیک یک میلیون جمعیت کارمندان خانم‌ها هستند که نسبت به گذشته قابل توجه است. طبق مصوبه شورای اداری در سال ۹۶ قرار بر این شده که میزان ۳۰ درصد از کل مدیران کشور را خانم‌ها تشکیل دهند و آماری که الان در اختیار من است نشان می‌دهد تا پایان شهریور ۲۶ درصد مدیران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

*سازمان امور اداری و استخدامی قول داده که تا پایان برنامه، این آمار به سی درصد خواهد رسید. تمام تلاش دولت این است که آنچه به بانوان قول داده محقق شود. قبل از این دولت برخی مشاغل مثل سفیر بودن صرفا مردانه بود؛ سفیری یک شغل مردانه بود و وقتی صحبت می‌کردم که خانمی سفیر شود برای وزارت خارجه هم حرف نویی بود اما الان چهار خانم پست سفارت را به عهده گرفتند و باز هم به وزیر خارجه تاکید کردم در پست‌هایی که خالی می شود خانم‌های شایسته این پست را در اختیار بگیرند.

*یکی از مسئولین می‌گفت با هواپیما پرواز کردم و دیدم خلبان یک خانم است و برخی پرسیدند چگونه به مقصد می‌رسیم و وقتی به خوبی به مقصد رسیدیم همه تشویق کردند.

* زنان ما استعداد همه کارها را دارند، گفت: آن وقت که ما در حوزه قم بودیم آن زمان طلبه زن نبود حوزه اصلا مردانه بود. خانم عالمی در اصفهان بود و معروف بود که تفسیر نوشته و تعجب می‌کردند. چنین فضایی در حوزه بود و وقتی وارد دانشگاه شدم البته آن زمان استاد خانم نداشتیم اما الان اساتید شایسته از خانم‌ها در حقوق تدریس می‌کنند اما دانشجوی دختر داشتیم و ما در کلاس دیدیم این دخترها مثل پسرها می‌فهمند و گاهی بهتر می‌فهمند و دختر خانمی نمره‌های خوبی داشت و با من رقابت می کرد که همین اواخر هم دیدم در وزارت خانه‌ای کار می‌کرد و دیدیدم یک دختر خانم دانشجو آن هم در رشته حقوق که برای ما طلبه‌ها آسان است و آنها هیچکدام درس طلبگی نخوانده بودند با مهارت سوال می‌کردند و درس می‌خوانند.

*گاهی حرف بدتری زده می‌شود که فکر می‌کنند اگر زن وارد جامعه شود آن جامعه از اخلاقی بودن فاصله می‌گیرد. این تفکر غلطی بود که می‌گفتند همیشه مردها را زن‌ها منحرف می‌کنند و حضرت آدم را هم همسرش منحرف کرد؛ ما این را قبول نداریم؛ ما در قرآن این را قبول نداریم. قرآن وقتی راجع به آدم و حوا صحبت می‌کند عین هم هستند. بنابراین این هم از حرف‌های ناصحیح است. زن‌های ما خودشان اهل شرف و عفت و پاکدامنی هستند و مگر می‌شود جامعه را بدون حضور زن‌ها اداره کرد.

*در داخل خانه رهبری تربیت، رهبری عاطفه، رهبری نظم و رهبری آرامش به عهده چه کسی است؟ مرد که رهبر آرامش نیست؛ از بیرون که می‌آید ناراحتی‌هایش را ابراز می‌کند. مردها وقتی وارد خانه می‌شوند آرامش را زن به وجود می آورد. خود قرآن هم می‌گوید آن که خانه را مسکن می‌کند زن است و خانه بدون زن مسکن نیست. اگر خانم در خانه بود آنجا محل سکونت و آرامش می‌شود چرا که در و دیوار که نمی‌توانند آرامش به وجود بیاوند. رهبری نظم هم به عهده زنان است که اگر به عهده مردها باشد یک جوراب خود را هم نمی‌توانند پیدا کنند. رهبری عاطفه نیز در داخل خانه زن‌ها هستند چرا خداوند این میزان عواطف سرشار را به خانم‌ها داده است. خداوند رهبری تربیت را به عهده زن‌ها قرار داده است.

*این امام بود که راه را برای حضور دختران در دانشگاه باز کرد. عده‌ای اول انقلاب می‌گفتند در دانشگاه دیوار بکشیم و امام نگذاشت. در انتخابات می‌گفتم برخی به دنبال دیوار هستند که می‌گفتند حرف انتخاباتی می‌زند.  امام راه را باز کرد تا خانم‌ها به جامعه بیایند. 


*من همواره بر حضور فعال زنان و جوانان و اقوام و مذاهب تاکید کردم این دولت برای شرایط زندگی بهتر در روستاها تلاش فراوانی کرد. خواهش می کنم همه آنها که اهل آمار و ارقام هستند ببینند وضع روستاهای ایران از سال ۹۲ در آب و برق و گاز و بهداشت و راه و آموزش و کشاوریزی و صنایع دستی و اشتغال چه تغییراتی کرده است.

*کل روستاییانی که در پوشش آب آشامیدنی پایدار سالم بودند، ۹۰۰ هزار نفر بودند امروز ۷ میلیون نفر این آب را دارند تا آخر دولت هم این میزان ۱۰ میلیون نفر خواهد شد. آنها که درباره کارآمدی دولت به خاطر مسائل حزبی تردید می‌کنند به من بگویند چه دولتی به اندازه این دولت در روستاها کار کرده است؟ ۱۴ هزار روستا از رژیم گذشته تا دولت ما گاز داشته امروز ۳۰ هزار روستا گاز دارد این هشت سال بیش از کل تاریخ ایران برای گازرسانی تلاش شده است.

* امروز ۸۰ درصد روستاهای ما به اینترنت پرسرعت وصل هستند، گفت: تکنولوژی پیشرفت کرده اما این دولت هم ایستادگی کرده اگر ایستادگی این دولت نبود امروز موبایل نسل ۳ و ۴ وجود نداشت و ارتباط اینترنت به گونه‌ای بود که انقدر معطل می‌شدید که پشیمان می‌شدید در این دولت توانستیم پهنای باند را ۳۳ برابر افزایش بدهیم که یک خانم روستایی صنایع دستی خود را عرضه کن.

*در زمان زلزله به روستایی در آذربایجان رفته بودم آقایان و خانم‌ها بودند یک خانم ندیدم موبایل دستش نباشد همه داشتند عکس و فیلم می‌گرفتند شرایطی ایجاد شده که توانستیم ارتباطات را به روستاها ببریم این به آن معناست که در این دولت تلاش بر این بوده که همه خانم‌ها شرایط برابر داشته باشند.

* هیچ وقت در تاریخ ایران زنان در سیاسیت به اندازه این ۴۱ سال حضور نداشتند حضور زنان در سیاست به این گونه است کهه می‌توانند سرنوشت انتخابات را عوض کنند اگر خانم‌ها تصمیم بگیرند ولو اینکه عده‌ای سال‌ها پول خرج کردند و رسانه دارند اگر خانم‌ها ببینند کاندیدایی بهتر است قادرند کاندیدای خود را پیروز انتخابات کنند.

* امروز هم در انتخابات مجلس ولو اینکه ممکن است گله داشته باشیم و برخی امور مطلوب نباشد اما باید پای صندوق برویم بین افراد بگردیم بهترها انتخاب کنیم شور انتخابات با خانم‌هاست همیشه و در تمام انتخابات‌ها اینطور بوده است و خانم‌ها قادرند افرادی که می‌بینند افکار و نیتشان برای پیشرفت کشور مفیدتر است برگزینند بی‌تردید نقش شما امروز تاثیرگذار برای آینده کشور است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی