امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۰۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

کارزار بزرگ الاغ ها برای سرنگونی فیل بزرگ!

سرویس بین الملل خرداد-رامتین لطیفی: کارزار بزرگ و بازی مرگ و زندگی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آغاز شده و لوکوموتیو الاغ ها (نماد حزب دموکرات) از دو ایستگاه آیوا و نیوهمشایر گذر کرده است. دو ایستگاهی که هر چند شاید کوچک باشند اما چون آغازین مراحل را شامل می شوند و دورنمایی کلی از رویکرد انتخاباتی را هویدا می کنند حائز اهمیت و شایسته تامل هستند.

به گزارش خرداد، رقابت این دوره از انتخابات درون حزبی دموکرات ها همانند همیشه برای این طیف سیاسی؛ بازیگران و کنشگران و حامیان این جریان حایز اهمیت است اما در این دوره خاص یک چیز متفاوت وجود دارد، یک چیز خیلی خاص! فیل بزرگ و بد قواره روی صندلی کاخ بیضی نشسته و قصد تکان خوردن هم ندارد و شاید نه فقط جمهوریخواهان که کل ارزش های دموکراسی و اصول نمادین چند سده ای بنیانگذاران ایالات متحده را با خود به قهقرار ببرد.

دموکرات ها این بار با همه توان به میدان آمده اند و مهیای رقابت می شوند، از برنی سندرز سوسیال دموکرات بگیر تا جو بایدن معاون اوباما و حتی مایکل بلومبرگ میلیارد سابقا جمهوریخواه که برای شکست ترامپ خط عوض کرده و به جمع دموکرات ها پیوسته و چندان جوان تازه آمده که البته تا اینجای کار جدی هم نشان داده اند و حتی بوتجیج توانست اولین انتخابات در آیوا را با فاصله میلمتری از برنی سندرز ببرد و در آمارها نیز حتی بیش تر سندرزی که دو اسبه می تازد، رشد از خود نشان داده است.

هر چند که عیار واقعی کاندیداها  با ورود الاغ ها به ایالت های سنتی و جنوبی و پر جمعیت مشخص خواهد شد.  

اما در حال حاضر تعداد نامزدهای اصلی حزب دموکرات آمریکا به ۸نفر رسیده و روی کاغذ  هرکدام از این‌ نامزدهای درون حزبی به صورت بالقوه می‌توانند رقیب احتمالی دونالد ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشند.

نکته قابل توجه این رقابت، غیرقابل پیش‌بینی بودن اتفاقاتی که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برای دستیابی به نامزد نهایی است که رقابت را بسیار نفس‌گیر و مشاهده آن را جذاب‌تر از دوره‌های پیشین کرده است.
برای مثال در انتخابات مقدماتی درون حزبی هفته اخیر که در ایالت نیوهمپشایر برگزار شد سه نامزد دموکرات(اندرو یانگ، مایکل بِنِت و دیوال پاتریک) کمپین‌های انتخاباتی خود را معلق کردند و به گفته کریس وایت‌مایر، سخنگوی کمیسیون انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها، تعداد دیگری از نامزدها که درصد رای‌شان پایین‌‌تر از حد نصاب بود از رقابت خارج شدند.
در ادامه ۴ نامزد اصلی دموکرات‌ها که شانس بیشتری نسبت به دیگران دارند را به صورت مختصر معرفی می‌کنیم.
۱) جو بایدن

شعار تبلیغاتی:
"روزهای خوش در پیش است”
"جو بایدن” چهل و هفتمین معاون رییس جمهور آمریکا در تاریخ و معاون رییس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما، در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ میلادی بود.
بایدن همچنین سناتور ایالت دلاوِیر در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹ میلادی در مجلس سنا و نیز عضو طولانی مدت کمیسیون سیاست خارجی سنا بوده است.
سابقه و عطش بایدن برای دستیابی به مقام ریاست جمهوری به سال‌های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ میلادی بر‌می‌گردد که در هر دو انتخابات درون حزبی، رقابت را به نامزدهای دیگر واگذار کرد و ناکام ماند اما در این دوره و در نظرسنجی‌های ابتدایی بالاترین درصد را برای پیروزی دارا بود و ظاهرا مصداق ضرب‌المثل "تا سه نشه بازی نشه” بود. پیشتازی بایدن اما دیری نپایید. مسائل عدیده‌ای برای بایدن به وجود آمد تا بیشترین درصد ریزش را بین نامزدها داشته باشد و امیدش برای انتخاب متزلزل شود، مسائلی از قبیل موافقت بایدن با حمله نظامی به عراق در دوره ریاست جمهوری جرج واتر بوش، فساد مالی و سواستفاده از قدرت پسرش در اوکراین که در نهایت سبب استیضاح ترامپ شد و نیز مسائل خانوادگی دیگر نظیر ازدواج مجدد و مرگ دو فرزندش سبب شد تا احتمالا بایدن در ناکامی برای نامزدی انتخابات هت‌تریک کند.

۲) پت بوتیجج

شعار تبلیغاتی:

"آغازی نو برای آمریکا”

بوتیجج سی و دومین و جوان‌ترین شهردار شهر ۱۰۰هزار نفری ”بِندِ جنوبی” از ایالت ایندیانا بین سال‌های ۲۰۱۲ تا پایان سال ۲۰۱۹ بود. او همچنین افسر سابق نیروی دریایی ارتش آمریکا بوده است که به مدت ۷ ماه نیز در افغانستان در میدان نبرد حضور داشته است و در این مدت کوتاه توانست شبکه مالی حمایت از طالبان را شناسایی و منهدم کند و این کارنامه عملیاتی موفق سبب شده است که امتیاز ویژه‌ای نسبت به دیگر نامزدها داشته باشد.
نکته قابل توجه دیگری که سبب افزایش درصد محبوبیتش در نظرسنجی‌ها شده است گرایشات همجنس‌گرایانه او است. بوتیجج سال گذشته به طور رسمی ازدواج کرد و این اقدام او سبب شد سازمان‌های مردم‌نهاد و طرفداران آزادی گرایشات جنسی به شدت از او دفاع ‌کنند. اگر شرایط طوری پیش برود که او نامزد نهایی دموکرات‌ها باشد، مناظره‌های او و نرامپ قابلیت جنجالی شدن بالایی دارد.
۳) الیزابت وارن


شعار تبلیغاتی:
"ایستادگی”

الیزابت وارن اولین سناتور زن و نیز سناتور ارشد ایالت ماساچوست در سال‌های ۲۰۱۳ تا امروز بوده است. از این رو در بین زنان آمریکا محبوب است و انجمن‌های حمایت از حقوق زنان و نهادهای فمینیستی به شدت از او حمایت می‌کنند. همچنین وارن به مدت ۳۰ سال استاد دانشگاه در رشته حقوق در دانشگاه‌های مختلف و معتبر آمریکا بوده است و حمایت بسیاری از سوی نهادهای آموزشی و دانشگاه‌های آمریکا دارد. موضع‌گیری‌های اخیر وارن در مورد ترور شهید سردار قاسم سلیمانی و نیز دخالت‌های بی‌جا و نامحدود لابی‌های صهیونیستی در کاخ سفید، محبوبیت او را بیشتر از پیش کرده است تا وارن به یک گزینه جدی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری بدل شود.

۴) برنی سندرز


شعار تبلیغاتی:
"عدالت و برابری اجتماعی، نژادی، اقتصادی و سهم برابر از محیط‌زیست برای همه”

برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت از سال ۲۰۰۷ تا کنون در مجلس سنا است و قبل از آن نیز به مدت ۱۶سال نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان بوده است.
در انتخابات گذشته سندرز رقابت نزدیکی و سهمگینی با هیلاری کلینتون داشت که در نهایت رقابت را در عین ناباوری و شگفتی به او واگذار کرد و بسیاری اعتقاد دارند که اگر سندرز رقیب ترامپ در انتهابات گذشته بود اکنون او رییس جمهور آمریکا بود. سندرز یک سوسیال دموکرات است و پروژه اصلی او جنگ با بی عدالتی اقتصادی و اجتماعی است و از این رو گفتمان او بالاخص بین جوانان و دانشجویان آمریکا و نیز طبقه نابرخوردار اجتماعی یا اقتصادی مانند رنگین‌پوستان و مهاجران خریدار بیشتری دارد. سندرز همچنین مخالف سرسخت جنگ و ماجراجویی‌های نظامی آمریکا و از حامیان توافق برجام است و مدعی است که اگر به مقام ریاست جمهوری برسد به توافق برجام بازمی‌گردد و انتخاب او می‌تواند مشکلات به وجود آمده توسط ترامپ و اطرافیانش برای ایران را مرتفع سازد.

حال باید منتظر ماند و دید که نتیجه این کارزار سفت و سخت چه خواهد بود، کارزاری که البته برای ما ایرانی ها نیز چه بپسندیم و چه نپسندیم حایز اهمیت است و تاثیر و تفاوت روسای جمهوری آمریکا در قالب رویکرد اوباما و ترامپ در خصوص برجام و دیگر حوزه های منطقه ای و مرتبط با ایران هویدا بوده و نیاز به شرح و بسط و تفصیل ندارد و طبیعی است که حضور مثلا برنی سندرز در کاخ سفید با حضور ترامپ بسیار متفاوت خواهد بود.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی