امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۶
نامزد شگفتی‌ساز دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه مواضعی دارد؟

نامزد خاص دموکرات ها در غوغای انتخابات آمریکا

سرویس بین الملل خرداد-رامتین لطیفی:شاید این روزها اوج گیری برنی سندرز و کمپین بزرگ جوانان آمریکایی برای او یا حضور مایکل بلومبرگ میلیاردر و سابقا جمهوری خواه در انتخابات درون حزبی دموکرات ها بسیاری از توجهات را به خود جلب کرده باشد اما بی گمان نه این دو که یک جوان تازه آمده و پر شور و حرارت با ویژگی های خاص و غیره منتظره شگفتی ساز بی چون و چرای انتخابات درون حزبی دموکرات ها در آغازین گام های انتخاباتی است.

به گزارش خرداد، نامزد جوان و جنجالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پت بوتیجج، در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها خیره‌کننده و شگفت‌انگیز ظاهر شد و توانست رتبه‌اش را در مجموع  دو انتخابات درون حزبی ایالت‌های آیوا و نیوهمپشایر تا رده دوم بالا ببرد. 

آهنگ رشد آرای بوتیجج در نظرسنجی‌ها بالاترین شیب را داراست و اگر او بتواند همین شیب مثبت را حفظ کند پیروز نهایی حزب خواهد بود.

در این نوشته ۵ موضع‌گیری کلی بوتیجج را در مورد مسائل مهم بازگو می‌کنیم تا شناخت بهتری نسبت به این کاندیدای جوان و جویای نام و البته خوش آتیه داشته باشیم، کاندیدایی که شاید نتواند با توجه به عدم اعتنای هسته قدرت مرکزی دموکرات ها یا رویکرد سنتی و مذهبی رایج در ایالات متحده کاندیدای پیروز نهایی باشد اما تا همینجای کار حضورش خیلی چیزها را عوض کرده و طرحی نو در انداخته است.


۱) تغییرات اقلیمی:
بوتیجج معتقد است تغییرات اقلیمی یک تهدید بزرگ ملی و جهانی است و مسئله مهمی است که باید بابت آن به نسل جوان و آیندگان پاسخگو باشیم. بوتیجج در اظهار نظرهایش افزوده است که طرفدار و حامی توافق اقلیمی پاریس است، توافقی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ رسما از آن خارج شد و آن را دروغ بزرگ و بی‌معنی نامید. همچنین بویتجج مدعی شده پروژه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، بالاخص پروژه انرژی خورشیدی از جدی‌ترین پروژه‌های دولت او خواهد بود.


۲) اقتصاد و اشتغال:
توافق تجاری "نفتا” که توافقی تجاری مبتنی بر تجارت آزاد بین کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک است، از سال ۱۹۹۴ تا به امروز در حال اجراست. به طور کلی این توافق سبب سودآوری و امنیت تجارت برای سه کشور شده است اما نکته قابل توجه این توافق برای آمریکایی‌ها، تاثیر این توافق بر بازار کار است که سبب شده ۴/۵میلیون نفر در این کشور شغل‌شان را از دست بدهند. بوتیجج دست روی این توافق گذاشته و معتقد است این توافق باید بازنگری و از نو تنظیم شود به طوری که از این راه میلیون‌ها فرصت‌ شغلی برای آمریکایی‌ها ایجاد شود.


۳) قانون آزادی حمل اسلحه:
بوتیجج با این که عضو سابق ارتش آمریکاست مانند رقبای هم حزبی‌اش از مخالفان جدی قانون آزادی حمل اسلحه در کشور است و اعتقاد دارد در‌باره این قانون باید با اراده سیاسی خدشه ناپذیری اقدام و این قانون ملغی شود و همچون کشورهای پیشرفته دیگر جهان حمل اسلحه جرم تلقی شود تا بتوان از وقوع فجایعی نظیر قتل در مدارس جلوگیری کرد.


۴) سیاست خارجی:
بوتیجج که به مدت ۷ماه تحت عنوان افسر نیروی دریایی آمریکا در افغانستان حضور داشته است می‌گوید خاورمیانه را به خوبی می‌شناسد و شرایط و جو موجود در این منطقه را تا حد زیادی لمس کرده و از این رو منتقد جدی سیاست‌های تنش‌زای دونالد ترامپ در خاورمیانه است.
بوتیجج مدعی شده سیاست او در صورت پیروزی در انتخابات مبتنی بر گفتگو و مذاکره در جهت کاهش تنش در این منطقه پر آشوب خواهد بود و قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات، نیروهای نظامی آمریکا را از این منطقه خارج کند. اما مواضع بوتیجج در مورد ایران تند است و نه تنها ایران را از دیگر کشورهای خاورمیانه مجزا کرده است بلکه معتقد است ایران تهدید اصلی منطقه و دشمن درجه یک متحد آمریکا در منطقه یعنی اسراییل است و در این بین باید از اسراییل در مقابل تهدیدی به نام ایران به طور جدی حمایت کرد.


۵) بهداشت و سلامت:
بوتیجج حامی طرح "نظام سلامت عمومی جامعه” است، طرحی که در آن نهادهایی با حمایت مالی دولتی از منبع درآمدهای مالیاتی، هزینه‌های نظام همگانی بهداشت و سلامت را در جامعه تامین می‌کند و به واسطه این طرح بهداشت و سلامت و نیز درمان بیماران به منظور خدمات‌رسانی به تمام اقشار جامعه گسترش می‌یابد. طبق نظرسنجی‌ها این طرح مورد حمایت ۵۶درصد از مردم قرار گرفت اما دونالد ترامپ موافق این طرح نیست و فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی طرفداران ترامپ طوری روی افکار عمومی جامعه تاثیر گذاشته است که ۳۸درصد از روستایی‌ها و حاشیه‌نشینان آمریکا که هدف اصلی این طرح می‌باشند با اجرای این طرح مخافت کرده‌ و آن را مضر دانسته‌اند.
بوتیجج می‌گوید به محض تصدی پست ریاست جمهوری این طرح را که ایجاد زیرساخت‌هایش حداقل دو سال به طول می‌انجامد کلید می‌زند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی