امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۶
نامزد شگفتی‌ساز دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه مواضعی دارد؟

نامزد خاص دموکرات ها در غوغای انتخابات آمریکا

سرویس بین الملل خرداد-رامتین لطیفی:شاید این روزها اوج گیری برنی سندرز و کمپین بزرگ جوانان آمریکایی برای او یا حضور مایکل بلومبرگ میلیاردر و سابقا جمهوری خواه در انتخابات درون حزبی دموکرات ها بسیاری از توجهات را به خود جلب کرده باشد اما بی گمان نه این دو که یک جوان تازه آمده و پر شور و حرارت با ویژگی های خاص و غیره منتظره شگفتی ساز بی چون و چرای انتخابات درون حزبی دموکرات ها در آغازین گام های انتخاباتی است.

به گزارش خرداد، نامزد جوان و جنجالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پت بوتیجج، در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها خیره‌کننده و شگفت‌انگیز ظاهر شد و توانست رتبه‌اش را در مجموع  دو انتخابات درون حزبی ایالت‌های آیوا و نیوهمپشایر تا رده دوم بالا ببرد. 

آهنگ رشد آرای بوتیجج در نظرسنجی‌ها بالاترین شیب را داراست و اگر او بتواند همین شیب مثبت را حفظ کند پیروز نهایی حزب خواهد بود.

در این نوشته ۵ موضع‌گیری کلی بوتیجج را در مورد مسائل مهم بازگو می‌کنیم تا شناخت بهتری نسبت به این کاندیدای جوان و جویای نام و البته خوش آتیه داشته باشیم، کاندیدایی که شاید نتواند با توجه به عدم اعتنای هسته قدرت مرکزی دموکرات ها یا رویکرد سنتی و مذهبی رایج در ایالات متحده کاندیدای پیروز نهایی باشد اما تا همینجای کار حضورش خیلی چیزها را عوض کرده و طرحی نو در انداخته است.


۱) تغییرات اقلیمی:
بوتیجج معتقد است تغییرات اقلیمی یک تهدید بزرگ ملی و جهانی است و مسئله مهمی است که باید بابت آن به نسل جوان و آیندگان پاسخگو باشیم. بوتیجج در اظهار نظرهایش افزوده است که طرفدار و حامی توافق اقلیمی پاریس است، توافقی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ رسما از آن خارج شد و آن را دروغ بزرگ و بی‌معنی نامید. همچنین بویتجج مدعی شده پروژه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، بالاخص پروژه انرژی خورشیدی از جدی‌ترین پروژه‌های دولت او خواهد بود.


۲) اقتصاد و اشتغال:
توافق تجاری "نفتا” که توافقی تجاری مبتنی بر تجارت آزاد بین کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک است، از سال ۱۹۹۴ تا به امروز در حال اجراست. به طور کلی این توافق سبب سودآوری و امنیت تجارت برای سه کشور شده است اما نکته قابل توجه این توافق برای آمریکایی‌ها، تاثیر این توافق بر بازار کار است که سبب شده ۴/۵میلیون نفر در این کشور شغل‌شان را از دست بدهند. بوتیجج دست روی این توافق گذاشته و معتقد است این توافق باید بازنگری و از نو تنظیم شود به طوری که از این راه میلیون‌ها فرصت‌ شغلی برای آمریکایی‌ها ایجاد شود.


۳) قانون آزادی حمل اسلحه:
بوتیجج با این که عضو سابق ارتش آمریکاست مانند رقبای هم حزبی‌اش از مخالفان جدی قانون آزادی حمل اسلحه در کشور است و اعتقاد دارد در‌باره این قانون باید با اراده سیاسی خدشه ناپذیری اقدام و این قانون ملغی شود و همچون کشورهای پیشرفته دیگر جهان حمل اسلحه جرم تلقی شود تا بتوان از وقوع فجایعی نظیر قتل در مدارس جلوگیری کرد.


۴) سیاست خارجی:
بوتیجج که به مدت ۷ماه تحت عنوان افسر نیروی دریایی آمریکا در افغانستان حضور داشته است می‌گوید خاورمیانه را به خوبی می‌شناسد و شرایط و جو موجود در این منطقه را تا حد زیادی لمس کرده و از این رو منتقد جدی سیاست‌های تنش‌زای دونالد ترامپ در خاورمیانه است.
بوتیجج مدعی شده سیاست او در صورت پیروزی در انتخابات مبتنی بر گفتگو و مذاکره در جهت کاهش تنش در این منطقه پر آشوب خواهد بود و قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات، نیروهای نظامی آمریکا را از این منطقه خارج کند. اما مواضع بوتیجج در مورد ایران تند است و نه تنها ایران را از دیگر کشورهای خاورمیانه مجزا کرده است بلکه معتقد است ایران تهدید اصلی منطقه و دشمن درجه یک متحد آمریکا در منطقه یعنی اسراییل است و در این بین باید از اسراییل در مقابل تهدیدی به نام ایران به طور جدی حمایت کرد.


۵) بهداشت و سلامت:
بوتیجج حامی طرح "نظام سلامت عمومی جامعه” است، طرحی که در آن نهادهایی با حمایت مالی دولتی از منبع درآمدهای مالیاتی، هزینه‌های نظام همگانی بهداشت و سلامت را در جامعه تامین می‌کند و به واسطه این طرح بهداشت و سلامت و نیز درمان بیماران به منظور خدمات‌رسانی به تمام اقشار جامعه گسترش می‌یابد. طبق نظرسنجی‌ها این طرح مورد حمایت ۵۶درصد از مردم قرار گرفت اما دونالد ترامپ موافق این طرح نیست و فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی طرفداران ترامپ طوری روی افکار عمومی جامعه تاثیر گذاشته است که ۳۸درصد از روستایی‌ها و حاشیه‌نشینان آمریکا که هدف اصلی این طرح می‌باشند با اجرای این طرح مخافت کرده‌ و آن را مضر دانسته‌اند.
بوتیجج می‌گوید به محض تصدی پست ریاست جمهوری این طرح را که ایجاد زیرساخت‌هایش حداقل دو سال به طول می‌انجامد کلید می‌زند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی