امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۱۹۳
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

اهم اظهارات روحانی در جشنواره خوارزمی:در داخل مداوم در محاصره تبلیغاتی هستیم/بیش از جغرافیای‌مان به تاریخ‌مان افتخار می‌کنیم/اینقدر دیوار دورمان هست دیگر نیاز نیست شما دیوار بکشید/سلیمانی جناحی نبود و با همه جناح ‌ها خوب بود/می‌گویند وضع مردم بد است، البته وضع مردم خوب نیست اما مقایسه ای کنیم بین شش سال با دوره قبل از آن

خرداد: رئیس جمهور ی در سخنرانی خود در مراسم اختتامیه جشنواره خوارزمی که صبح امروز 28 بهمن ماه در محل اجلاس سران برگزار شد، تاکید کرد: باید فضا را مناسب و آرام کنیم و از دو قطبی کردن فضا در همه موضوعات فاصله بگیریم .

به گزارش خرداد، در ادامه اهم اظهارات رئیس جمهوری را به نقل از خبرگزاری های داخلی می خوانید.

*در ابتدای دوره‌ای که  پیامبر (ص)مبعوث شدند، هیچ کس را با علم تجلیل نمی‌کردند، در آن زمان  افتخار به قبیله خون و نژاد شمشیر زنی و فتوحات بود و علم و دانش را جزء خدمات رده پایین می دانستند. در یک همچون فضایی قرآن با خواندن و نوشتن آغاز می شود؟، به قرائت آیات ابتدایی قرآن که بر این امر تصریح دارد پرداخت و افزود:خواندن و نوشتن  جزء اولین آیاتی بوده است که قرآن با آن آغاز می‌شود.

* ما فکر می‌کنیم  در مسجد بالاترین کار نماز است ،ادامه داد: اما روایات ما می گوید علم و دانش فراگرفتن و تعلیم دادن افراد از سال‌ها عبادت بالاتر است .

*پیامبر(ص) در جامعه آن روز عرب می گوید بروید علم را بیاموزید حتی در چین،  همیچنین می فرماید که هیچ عزتی بالاتر از دانستن و ذلتی بیشتر از ندانستن نیست.

* در مقایسه با چهل و یک سال قبل  ما مشاهده می کنیم ایران در مسیر علم و رشد دانش حرکت قابل قبولی پیدا کرده و آمارها نشان می دهد وضع ما حتی از دو سال قبل و چهار سال قبل هم بهتر شده است.

*  همیشه دانشگاه‌های ما در ایام انتخابات جزء فعال‌ترین‌ها بوده است، فضا را مناسب و آرام کنیم از دو قطبی کردن فضا در همه موضوعات فاصله بگیریم .

*در شرایط فشار و تحریم راه را گم نکردیم و مسیر را درست پیمودیم و این بهبود رتبه می‌تواند یکی از معیارهای عملکرد دولت تدبیر و امید باشد، اینکه توانستیم در این ۶ سال ۵۹ رتبه در نوآوری ارتقاء پیدا کنیم، معنایش این است که مسیر انقلاب و دانش پژوهان مسیر درستی بوده است

*تعداد پارک‌های فناوری از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ رسیده است که این هم قابل قبول است. تعداد واحدهای فناوری مستقر در مراکز فوق از ۳ هزار در سال ۹۲ به ۷۸۶۴ در سال ۹۷ رسیدیم و بیش از ۱۶۲۵ واحد فناوری به کسب رتبه دانش بنیان نائل شدند.

*می ترسم کم کم در جامعه ما ساندویچ فروشی‌ها، بقالی‌ها و لباس فروشی‌ها هم دوقطبی شود. من می‌ترسم میوه هم تبدیل به دوقطبی شود، پرتقال جناح راست، پرتقال جناح چپ! هر چیزی را در جامعه نباید دوقطبی کنیم.

*نمیتوانیم دماسنج بگذاریم ببینیم دانشجو تقوایش بالاست یا پایین است یا اصل و نسب آن را بررسی کنیم که برای چه قوم و نژادی است. کلاس برای یاد گرفتن و آموختن است، دانشگاه کار سیاسی هم باید انجام دهد، اما اصل را نباید فراموش کنیم.

*دانش را نباید تقسیم کنیم؛ یک زمانی من این حرف را گفتم که شیمی و فیزیک اسلامی و غیراسلامی نداریم که برخی ها هم نقد کردند و گفتند داریم؛ البته شاید ما بلد نیستیم اینها را که چگونه ۲+۲ در جناح راست می‌شود ۴ و در جناح چپ می‌شود ۶ در حالی که ۲+۲ برای هر جناحی باشد همان ۴ می‌شود.

* کمتر رهبری در دنیا است که به من برسد و از ایستادگی و تاب آوری ملت ایران تقدیر و تجلیل نکند. همین رهبران اروپایی برایشان جای شگفتی است یک ملتی در برابر این همه فشار ایستادگی می‌کند و در عین حال پیشرفت می‌کند.

*بیش از جغرافیای‌مان به تاریخ‌مان افتخار می‌کنیم، دموکراسی در این منطقه خاورمیانه دموکراسی را ما در مشروطیت پایه گذاری کردیم و قبل از اینکه در این منطقه کسی پارلمان داشته باشد، ما پارلمان به وجود آوردیم و انتخابات به وجود آوردیم. ما ملت بزرگ و اندیشمندی هستیم، البته نخوت و غرور هم نداریم و علم مان را در اختیار دیگران قرار می دهیم و از علم دیگران هم بهره برداری می‌کنیم.

*در هوافضا قدم های خوبی برداشته‌ایم، در دولت قبلی در سطحی مانند ارتفاع ۲۵۰ کیلومتر کار می کردیم در آن مشکلی نداریم؛ در این دولت رفتیم بالای ۵۰۰ کیلومتر، در این هم موفقیت‌های بسیار بزرگی داشتیم که البته نکاتی دارد و باید تکمیل شود.

*دولت ما چند نوع محاصره دارد، یک محاصره آمریکا است، در داخل هم مداوم محاصره هستیم که یکی از آنها محاصره تبلیغاتی است.

*افتخارات کشور را نباید دو قطبی کنیم، سردار سلیمانی افتخار ماست، جناح چپ و راست نمی‌شناسد، البته ایشان جناحی نبود و با همه جناح ها خوب بود. اساسا این چیزها جناحی نیست و معنی ندارد که ما افتخارات ملی مان را تقسیم کنیم.

*مردم پیشرفت کشور، رفاه، معنویت، آزادی در جامعه، استقلال به معنای واقعی و تعامل با جهان را از ما می خواهند. می گویند نه با دنیا تعامل نکنیم و خودمان دیواری دور خودمان بکشیم؛ اینقدر دیوار دورمان هست دیگر نیاز نیست شما دیوار بکشید؛ آقای پمپئو مدام در حال دیوارکشی هستند.

*باید دنبال پل باشیم نه دیوار، باید پل درست کنیم با ملت ها و دانشگاه های دیگر. امروز که ما را در فشار قرار داده اند باید با تلاش بیشتر از این مشکلات عبور کنیم و میتوانیم عبور کنیم. امسال در پایان سال شاخص‌ها به ما نشان می دهد که رشد اقتصادی ما بدون نفت مثبت و حتی بالای یک خواهد بود، البته رقم دقیقش سال آینده مشخص می شود.

*ما در اقتصاد بدون نفت توانسته‌ایم به رشد مثبت برسیم و شاخص‌ها را در مسیر درست قرار دهیم، در دولت قبل علیرغم اینکه در سال ۹۰ ما صد میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم؛ اشتغال خالص ما در پایان سال ۹۱ کمتر از ۱۰ هزار نفر است.

*در طول این ۶ سال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار اشتغال خالص داریم. چون دستگاه تبلیغات ما نداریم؛ می گویند وضع مردم بد است، البته وضع مردم خوب نیست و من قبول دارم؛ اما مقایسه ای بکنیم بین شش سال با دوره قبل از آن.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی