امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰

پارادوکس جالب یهودیان راست‌گرای آمریکایی در مواجهه با پدیده سندرز یهودی!

سرویس بین الملل خرداد- رامتین لطیفی: برنی سندرز، نامزد پیشتاز حزب دموکرات، هیچ‌گاه مواضع تند ضد یهودی نداشته است و نه فقط در هفته گذشته به طور صریح اعلام کرد که به یهودی بودنش افتخار می‌کند، بلکه امروز هم با انتشار یک فیلم تبلیغاتی ابراز امیدواری کرد که اولین رئیس جمهوری یهودی تاریخ آمریکا باشد اما با این حال یهودیان آمریکا سعی دارند او را یک ضد یهود معرفی کنند.

به گزارش خرداد، حتی اگر سندرز نتواند به عنوان نامزد پیروز از حزبش وارد رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری شود، می‌توان تا امروز او و کمپینش را  موفق‌ترین سیاستمدار و کمپین یهودی تاریخ مدرن آمریکا نامید. در مقابل نه تنها از جانب یهودیان آمریکا حمایت نمی‌شود بلکه باید اذعان داشت آن‌ها بدون توجه به این اتفاق تاریخی که هم‌کیش‌شان رقم زده، سعی در متوقف کردن او دارند.

اگر تبلیغات ضد سندرز در رسانه‌های تصویری و نوشتاری تندرو و افراطی یهودیان آمریکا را ردیابی کنیم به لابی قدرتمند اسرائیلی‌ها یعنی DMFI و AIPAC می‌رسیم. برای مثال این دو نهاد تنها برای تبلیغات ضد سندرزی در انتخابات درون حزبی آیوا ۸۰۰هزار دلار هزینه کردند.

البته اقدامات ضد سندرزی یهودیان آمریکا مسبوق به سابقه است و اگر تحولات کمپین سندرز در انتخابات سال ۲۰۱۶ را بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که برایند تبلیغات ضد سندرزی آن‌ها در این عبارات خلاصه می‌شود: "خجالت‌زده از یهودی بودن”، "اقدام علیه یهودیت” و "از دین خارج شده”!
در این میان نظریه‌پردازان یهودی مانند کلین هالوی، خبرنگار ارشد روزنامه تایمز اسرائیل نیز هستند که اظهار می‌کنند هرچند سندرز سیاست‌مداری است که منتقد جدی سیاست اسرائیل و ماجراجویی‌های منطقه‌ای این کشور است و هزینه‌هایی که این سیاست‌ها روی دست دولت آمریکا می‌گذارد، برنمی‌تابد ولی او هیچ عنادی با مردم اسرائیل و دین یهود ندارد و نباید این دو را با هم ممزوج کرد.

اگر دقیق‌تر به ماجرا نگاه کنیم در می‌یابیم که بازی سندرز حرکت بر لبه تیغ است. خانواده پدری سندرز در نسل‌کشی یهودیان توسط هیتلر در لهستان کشته شدند و از این رو او خود را صاحب عزای این جریان می‌داند و در مقابل بدون هیچ لکنتی بنیامین نتانیاهو را یک نژادپرست ضد بشر می‌نامد و منتقد سیاست اوست. آیا این مواضع متناقض و نافی یکدیگرند؟ هدف سندرز از این موضع‌گیری‌های متناقض چیست؟ باید گفت او هوشمندانه بر روی مرزی حرکت می‌کند که می‌تواند اکثریت یهودیان آمریکا را با خود همراه کند، چرا که آن‌ها نیز معتقدند همان‌قدر که باید از اسرائیل حمایت کرد به همان میزان هم باید با سیاست‌های ضد بشری دولت دست راستی اسرائیل مخالف بود و دولت آمریکا باید ضمن حمایت از مردم اسرائیل، فشار بر روی دولت اسرائیل را افزایش دهد. از این رو می‌توان حمایت سندرز از استقلال فلسطین به عنوان یک کشور مستقل و انتقادهای او علیه شهرک‌سازی و نقض حقوق بشر در این جغرافیا را توجیه کرد و نیز ۳/۸میلیارد دلاری که ترامپ به نتانیاهو هدیه داد را به گفته او هزینه گزاف و حرام نامید. 
هدف سندرز جذب رای حداکثری یهودیان آمریکاست که طرفدار حزب چپ اسرائیل هستند و عمدتا رسانه‌ قدرتمندی ندارند و رسانه‌ها و تریبون‌های اصلی یهودیان آمریکا عمدتا در ید طرفداران دولت دست راستی اسرائیل است. به همین دلیل از این رسانه‌ها صدای واحد ضد سندرزی می‌شنویم. باید منتظر ماند و دید که سندرز می‌تواند جمعیت اکثریت یهودیان آمریکایی مخالفان نتانیاهو و دولت مستقر اسرائیل را کنار خود حفظ کند یا نه؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی