امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۳۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان/پیش‌بینی کدخدایی از مشارکت انتخاباتی/بررسی تازه نداریم شایعات کذب است/نامه شورا تاثیری در صلاحیت نامزد مورد نظر نداشت/شورای نگهبان دید سیاسی ندارد

خرداد:سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره شایعه بررسی مجدد صلاحیت‌ها گفت: با توجه به ثبت نام ۱۶ هزار نفر ممکن است اشکالاتی صورت گرفته باشد که اندک است‌. چند مورد بود که تاچند روز گذشته به وزارت کشور دادیم و بعد از آن خیر، بررسی جدیدی نداریم و شایعات کذب است.‌

به گزارش خرداد از  ایلنا، سخنگوی شورای نگهبان گفت: نتایج ادوار گذشته نشان می‌دهد که شورای نگهبان دید سیاسی ندارد و با چشمان بسته نسبت به جریان‌های سیاسی قضاوت می‌کند.

عباسعلی کدخدایی در آخرین نشست خبری پیش از انتخابات خود در پاسخ به سوالی در خصوص میزان تاثیر شرایط اقتصادی بر مشارکت در انتخابات گفت: شاید این سوال خیلی در حوزه شورای نگهبان نباشد اما قطعا عوامل مختلفی در مشارکت موثر است، پیش‌بینی ما مشارکت خوب است که هیچگاه کمتر از ۵٠ درصد نبوده است.

شورای نگهبان با چشمان بسته نسبت به جریان‌های سیاسی قضاوت می‌کند

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص معیارهای رد صلاحیت کاندیداها و ادعای رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان گفت: من بارها عرض کرده‌ام که شورای نگهبان تابع قانون انتخاباتی است که توسط خود مجلس تصویب شده و ما به عنوان مجری قانون باید این قانون را به درستی اجرا کنیم. همواره ادعاهایی مطرح می‌شود اما نتایج ادوار گذشته نشان می‌دهد که شورای نگهبان دید سیاسی ندارد و با چشمان بسته نسبت به جریان‌های سیاسی قضاوت می‌کند.

اگر تبلیغات خلاف واقع صورت بگیرد ورود خواهیم کرد

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص هزینه‌های نامتعارف صورت گرفته در انتخابات گفت: درخصوص تبلیغات قانون بسیار حداقلی است و نهادهای دیگر از جمله نیروی انتظامی در این حوزه مسئولیت دارند. ما در شورای نگهبان اگر تبلیغات خلاف واقع صورت بگیرد ورود خواهیم کرد.

وی در رابطه با معیارهای بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس گفت: ما براساس قوانین انتخاباتی بررسی صلاحیت‌ها را در چند مرحله انجام می‌دهیم که در مرحله اول هیات‌های اجرایی با مدیریت فرمانداری‌ها صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنند و بعد هیات‌های نظارت استانی این وظیفه را به عهده دارند و بعد شورای نگهبان صلاحیت‌ها را بررسی می‌کند. قانون انتخابات در ماده ٢٠٨ شرایط نمایندگان را برشمرده است.

ممکن است اشکالاتی صورت گرفته باشد

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نزدیکی به پایان تبلیغات و احتمال بررسی مجدد صلاحیت برخی نمایندگان با توجه به مدارک جدید ارسالی به این نهاد و همچنین حاشیه‌سازی علیه شورای نگهبان گفت: در خصوص بحث بررسی صلاحیت‌ها زمان قانونی ما گذشته اما همه می‌دانند که با وجود حجم بالای کار ممکن است اشکالاتی صورت گرفته باشد که بسیار اندک است و ما تا چند روز گذشته به وزارت کشور اعلام کردیم و شایعات اعلامی کذب است. در مورد اینکه این مسأله و زمان کم شورای نگهبان با عدالت انتخاباتی هماهنگی دارد یا خیر قانونگذار باید تصمیم گرفته و در قانون تجدیدنظر کند.

کدخدایی در خصوص تدابیر صورت گرفته برای امنیت انتخابات گفت: در بحث امنیت فیزیکی و امنیت صندوق‌ها دستگاه‌های امنیتی و انتظامی هماهنگی لازم دارند و مستقر هستند و براساس دستورالعمل شورای امنیت کشور این اقدام صورت می‌گیرد و ما در این حوزه نگرانی نداریم چرا که در ادوار گذشته هیچ مشکلی در انتخابات نداشتیم.

ابطال آرا در صورت تخلف گسترده صورت می‌گیرد

وی همچنین در خصوص ابلاغ قانون شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات و احتمال ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: از مجلس بابت تصویب این قانون تشکر می‌کنیم هرچند محدود و دیرهنگام بود. اگر گزارش هزینه‌های نامتعارف به ما برسد قطعا شورای نگهبان ورود کرده و در خصوص صحت انتخابات تصمیم می‌گیرد البته ابطال آرا در صورت تخلف گسترده صورت می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص عدم اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت گفت: قانون انتخابات مقرر کرده که دلایل رد صلاحیت بصورت محرمانه به کاندیداها اعلام شود.

وی در خصوص استصوابی و عام بودن نظارت شورای نگهبان در خصوص توهین به شعور مردم و افول تبلیغات انتخاباتی گفت: بحث تبلیغات را بارها عرض کرده‌ام که در قانون انتخابات به آن کم پرداخته شده و وظایف شورای نگهبان و وزارت کشور هم با صراحت در آن اعلام نشده است. این نگرانی را در اصلاح قانون انتخابات می‌توان جستجو کرد. در حال حاضر هم اگر  تخلفی صورت بگیرد که در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار باشد شورای نگهبان ورود می‌کند.

کدخدایی در پاسخ به سوالی در خصوص سه دلیل مهم در صلاحیت کاندیداها گفت: من سه محور را قبلاً اعلام کرده ام که معمولا مبانی رد صلاحیت‌ها با مسائل اقتصادی یا موارد اخلاقی با اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است که معمولا این سه عامل در بررسی صلاحیت‌ها لحاظ می‌شود.

با نگاه شرکت سهامی در انتخابات عمل نمی‌کنیم 

وی در خصوص اظهارات رییس جمهور مبنی بر ۴۴ حوزه غیررقابتی در انتخابات پیش رو گفت: نسبت به برخی حوزه‌ها که گفته شده شورای نگهبان هیچگاه با نگاه حزبی و شرکت سهامی دانستن انتخابات عمل نمی‌کند و ما سهمی برای گروه‌ها در نظر نمی‌گیریم. این ۴۴ حوزه آمار دقیق نیست چرا که بسیاری از کاندیداهای انتخابات مستقل هستند و در گروه‌های متعارف نمی‌گنجند. رییس جمهور نامه نهایی را به ما ارسال کرده‌اند که ما هم بلافاصله پاسخ‌ دادیم.

کدخدایی در رابطه با تاثیر مسائل منطفه، ترور سردار سلیمانی و فشار آمریکا در خصوص رد صلاحیت‌ها گفت: ما صلاحیت‌ها را براساس قانون بررسی می‌کنیم اما تاثیر در مشارکت نشان می‌دهد مردم ما پاسخ محکمی به فشارها آمریکا در انتخابات خواهد داد.

وی همچنین در خصوص اینکه آیا مواضع سیاسی افراد هم در ردصلاحیت‌ها تاثیر دارد که اگر کسی خواهان ارتباط با آمریکا باشد رد صلاحیت می‌شود، گفت: شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست و ملاک ما آرا و نظرات نیست اما سایر مواد که در قانون آمده از سوی ما لحاظ می‌شود.

تعداد نمایندگان رد صلاحیت شده ۷۵ نفر است

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت شخصی مانند علی مطهری که به دلایل رد صلاحیت خود معترض است گفت:  ما دلایل عدم تایید صلاحیت را به نمایندگان اعلام کردیم و ما ایشان را علیرغم خواست خودشان به شورا دعوت کردیم آنجا دوربین هم بود و می‌توانستند درخواست دهند تا با رسانه صحبت کنند.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا بسیاری از نمایندگان فعلی پارلمان در انتخابات این دوره رد صلاحیت شده‌اند، گفت: صلاحیت نمایندگان و روسای جمهور و مجلس خبرگان رهبری برای همان دوره است که مورد تایید قرار می‌گیرد. صلاحیت نمایندگان برای دوره ۴ ساله است و برای دوره آینده باید بررسی مجدد شود.  اگر تخلفاتی شده باشد در مرحله بعد مورد توجه قرار می‌گیرد. تعداد نمایندگان رد صلاحیت شده ۷۵ نفر است که فکر نمی‌کنم زیاد باشد و ما ناچاریم قانون را رعایت کنیم. روشی که شورا داشته براساس مواد مقرر در قانون بوده که در همین چارچوب عمل کردیم و مستندات پرونده و انطباق با مواد قانونی بوده است.

لفظ نظارت را توهین به مردم ایران می‌دانیم

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما اخیرا گفتید که قرار نیست زیر ۵۰ درصد مشارکت باشد اما این پیش‌بینی شماست تا چه حد این میزان کاهش یابد امکان دارد انتخابات بدور بعدی کشیده شود؟ گفت: برای برنده شدن نمایندگان ما ۲۰ درصد آرا را لازم داریم که نمایندگان رای لازم داشته باشند تا انتخابات پذیرفته شود.

کدخدایی درباره خرید و فروش صلاحیت پیرامون شورای نگهبان و بازداشت چند نفر از سوی دادستانی و اینکه حراست شورا تا کجا آن را پیگیری کرده و موضوع هتل هویزه چیست، گفت: این موضوع واقعیت ندارد و ما در همه ادوار گفتیم که مراقب کلاهبرداران باشند و در همه ادوار کم و بیش رخ داده و افراد سودجو از سادگی افراد سوءاستفاده کردند و کلاهبرداری کردند و آن را به قوه دادیم و رسیدگی و حکم لازم صادر شد.

وی افزود: در این دور برخی از افراد حسن نیت نداشتند و مطالب را رسانه‌ای کردند و پاسخ ما این بود که چرا رسانه‌ای می‌کنند. حفاظت وزارت اطلاعات و دستگاه‌های با و همکاری قوه قضاییه مثل ادوار گذشته برخورد خواهد کرد. در ابتدای مراحل رسیدگی هشدار دادیم که ثبت‌نام‌کنندگان مراقب کلاهبرداران و افرادسودجو باشند. ممکن است در خصوص شورا هم رخ دهد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا تمایلی برای نظارت از سوی کشورهای دوست برای  انتخابات ایران وجود دارد یا خیر، گفت: البته بارها عرض کرده‌ام که انتخابات ما آزاد و در منظر همه جهانیان است و دعوت از خبرنگاران خارجی نشان می‌دهد ما هیچ نگرانی نداریم اما لفظ نظارت را توهین به مردم ایران می‌دانیم که البته کشورهای دوست ما می‌توانند بصورت موردی در این حوزه حضور داشته باشند.

نامه شورای شهر تاثیری در صلاحیت نامزد مورد نظر نداشت

کدخدایی در پاسخ به ایلنا در خصوص نامه محرمانه شورای شهر به شورای نگهبان درباره تخلفات یکی از نامزدها گفت: نامه‌ای را از شورای شهر دریافت کرده و در اختیار اعضای شورای نگهبان قرار دادیم و مانند همه مدارک و اسناد مورد بررسی قرار گرفت که تاثیری در صلاحیت نامزد مورد نظر نداشت.

وی در خصوص زمان قانونی انصراف گفت: انصراف تا شب انتخابات هم ممکن هست.

وی افزود: سامانه مردم ناظر هزار گزارش دریافت کرده و مربوط به تبلیغات انتخابات است که بیشتر آن  صحت نداشته و ۱۰۰ تا از آن را بررسی کردیم و برای دفاتر فرستادیم و اگر دفاتر به اقدامی برخورند انجام می‌دهند.

کدخدایی درباره اینکه تا تشکیل مجلس هم شما صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنید مانند اتفاق مینو خالقی گفت: موضوع گفته شده شما مربوط به صحت انتخابات هست نه بررسی صلاحیت. بعد از برگزاری انتخابات نسبت به صحت انتخابات اعضای محترم اعلام نظر می‌کنند.

وی درباره اینکه امکان دارد کاندیدایی در امر انتخاباتی تخلفش محرز و صلاحیتش رد شود، گفت: اگر تخلفی ثابت شود و اسناد جدیدی در بررسی صلاحیت فرد به دستمان برسد، اگر صلاحیت شده، عدم صلاحیت او اعلام می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی