امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۵۸۲
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
حاشیه ای بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس

مسئله «مشارکت»!

پایین بودن مشارکت البته نه خطری آنی و فوری و نه یک مسئله عجیب و غریب در فرآیند انتخاباتی است و چیزی را هم تغییر نمی دهد اما یک پیام و هشدار دارد، فارغ از اینکه چه عواملی دخیل در آن بوده، عدم رضایت مردم از شرایط اقتصادی، نارضایتی از رویکردهای سیاسی، محدودیت های انتخاباتی، فقدان چشم انداز سیاسی و ... که هر کدام می تواند عامل و متغییری در این میان باشد و بخشی از حاکمیت را مقصر وضعیت جلوه دهد
سرویس سیاسی خرداد: یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی جمعه 2 اسفندماه سال یکهزار و سیصد و نود و هشت برگزار شده و  با شمارش آراء نتایج انتخابات در حوزه های کوچک به تدریج در حال اعلام است و در حوزه های بزرگ نیز آمار اولیه اعلام شده است.

به گزارش خرداد، هنوز آمار رسمی و قطعی میزان مشارکت در انتخابات اعلام نشده است، هر چند روز گذشته و تا حوالی ظهرگاه آمار بر خط مشارکت اعلام می شد اما به ناگهان تصمیم بر این گرفته شد که نتایج مشارکت در انتخابات، امروز و پس از پایان رای گیری اعلام شود و آنگونه که مسئولان امر تدبیر کرده اند گویا قرار است میزان مشارکت در کل کشور و نه فقط استانی اعلام شود.

در غیاب اخبار رسمی البته گمانه زنی ها و آمار غیر رسمی دست به دست می شود که این خود بازهم جلوه ای از ضعف مفرط اطلاع رسانی در کشور ما در همه حوزه ها را هویدا کرده و زمینه اعتماد زدایی و شیوع شایعات را فراهم می کند، کاری که به عنوان مثال در همین ماجرای کرونا هم اتفاق افتاده و مشخص نیست مسئولان عزیز چه زمانی قصد اصلاح این رویه را دارند و کی می خواهند متوجه شوند که در دنیای امروز این دست تدابیر تاریخ گذشته و فاقد کارایی در عرصه اطلاع رسانی نه تنها کاربردی ندارد که زمینه ساز سوء استفاده مغرضان و ناخیرخواهان را فراهم می کند و از شان و اعتبار نهادهای رسمی در افکار عمومی می کاهد.

البته فارغ از این ماجرای اطلاع رسانی آنچه که واضح است، کاهش مشارکت انتخاباتی نسبت به ادوار گذشته به خصوص در شهرهای بزرگ است که نیاز به ارائه آمار و ارقام نداشته و با چشم غیر مسلح هم قابل رصد و استنتاج است!

البته اصولگرایان که میوه های این سکوت و انفعال بدنه حامیان اصلاحات را با پیروزی مطلق در انتخابات برداشته و کام‌شان شیرین است، طبیعتا چندان ابراز ناراحتی و ناخشنودی نمی کنند و جالب آنجاست که شماری از آنان در شبکه های اجتماعی انگشت اتهام را به سمت دولت و شرایط و وضعیت اقتصادی گرفته و تاکید کرده اند که مقصر پایین آمدن مشارکت دولتی ها هستند.

پایین بودن مشارکت البته نه خطری آنی و فوری و نه یک مسئله عجیب و غریب در فرآیند انتخاباتی است و چیزی را هم تغییر نمی دهد اما یک پیام و هشدار دارد، فارغ از اینکه چه عواملی دخیل در آن بوده، عدم رضایت مردم از شرایط اقتصادی، نارضایتی از رویکردهای سیاسی، محدودیت های انتخاباتی، فقدان چشم انداز سیاسی و ... که هر کدام می تواند عامل و متغییری در این میان باشد و بخشی از حاکمیت را مقصر وضعیت جلوه دهد

اما آنچه مهم است، آنست که با توجه به شرایط خاص کشور ما مهم ترین مولفه و عنصر ارتقا بخش امنیت ملی همذات پنداری میان حاکمیت و مردم است که بخش مهمی از آن در انتخابات جلوه گر می شود، مردمی که به عنوان مثال در ماجرای تشییع پیکر سردار سلیمانی سنگ تمام گذاشتند و نشان دادند که به رغم مشکلات اقتصادی و نارضایتی های سیاسی در مقولات معطوف به امنیت ملی و تمامیت ارضی پا پس نمی کشند و حال سئوال اینجاست که چرا به فاصله اندک زمانی از آن حضور قاطعانه و پررنگ این بار آنگونه به میدان نیامده اند، سئوالی که متولیان با عبور از پیچ سخت انتخابات خوب است به آن فکر کنند!
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
0
0
واقعا متاسفم که عشق ما به یک سرباز حمایت ما از حاکمیت برداشت شد تو این حکومت باوجود اعتقادات سردار که صد در صد برعکس منه سردار. باوراشو با چوب تو سر ما نکرد. کنار ملت بود جناح زده و سیاسی نبود اون یه سرباز بود. مثل اریوبرزن مثل خیلی از این دست عزیز و تاج سر برای ما جون داد چه ربطی به دیگران داره یا افتضاح اقتصادی بی تدبیری و همه اصولگراها ....... هر کی نارضایتیه ملتو نبینه خیلی زود طعم ذلتو میچشه..... خیلی از ملت رای نداد اصلا چرا رای بدیم؟ بهترین مجلس رو مجمع و شورای نکهبان خفه میکنه خودشون با خودشون نجنگن ما ملیجک هیچ کس نیستیم خودشونم برن ببینن با اقتصاد. پوکیدشون تاکی میتونن پز بدن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
1
0
شما خودتون متوجه شدید چی فرمودید؟ مجلس خلاف قانون اساسی و خلاف شرع قانون نگذارد تا خفه نشود
ناشناس
Germany
|
۰۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
1
0
...... همه فهمیده بودند که هر دو جناح برای جیب ملت ایران نقشه کشیده اند .در نتیجه انتخابات با عدم حضور درصد بالای مردم مواجه شد که البته برعکس نوشته نویسنده خطر قابل توجهی است حالا به هر دلیلی میخواهد باشد .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
1
متاسفانه این کار حکومت در رد صلاحیتهای گسترده نتیجه باخت - باخت برای حکومت و ملت بود و حتما نتایج فاجعه باری از جمله کاهش مشروعیت خواهد داشت که دودش به چشم همه خواهد رفت و این نانی است که شورای نگهبان و صدا و سیما برای کشور پختند وباید دعا کرد خدا از این انقلاب محافظت کند چون ارکان حکومت نا اگاهانه در پی تخریب کشور هستند وبر شاخه نشسته اندو در حال بریدن بن هستند !!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی