امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۶۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹

آقای روحانی اینجا هم به شما امید نبندیم؟!

سرویس سیاسی خرداد: به نظر نمی رسد که حتی نزدیک ترین مجذوبان و محبوب ترین مشاوران آقای رئیس جمهوری و شخص شخیص خود ایشان در این نکته اتفاق نظر نداشته باشند که میزان محبوبیت و مقبولیت پر اقبال ترین نامزد انتخاباتی تاریخ  ایران با روزهای اوج فاصله فراوان و کهکشانی یافته است.

به گزارش خرداد، در این مقال البته فرصت پرداخت و چرایی علل  این نزول تند و شیب دار نیست که فرصت و مجالی بس فزون تر میطلبد اما اصل این رویداد و اتفاق به نظر نمی رسد از سوی کسی کتمان شدنی باشد. آقای روحانی و نزدیکان ایشان با سرعت باورنکردنی و اهتمام بسیار جدی و تلاش های مستمر و مداوم خود این مهم را محقق و جایگاه خودشان در افکار عمومی یا همان سرمایه اجتماعی را منهدم کردند.

نشانه های آن البته از فضای مجازی تا اقبال مردمی هویداست، حال البته یک سئوال باقی مانده و آن اینکه آیا در ماجرای اعلام آمار مشارکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم دولت آقای روحانی می خواهد انفعال و بی عملی از خود نشان داده و انتظارات بدیهی و طبیعی از دولت را محقق نکند؟

همانگونه که میزان مشارکت و حضور یکان یکان مردم پای صندوق های رای به قوام و استحکام ساختار سیاسی می انجامد، اعلام آمار مشارکت و انتشار شفاف آن هم یک رکن مهم در این میسر است و یک حق و مطالبه عمومی از سوی ارکان و اجزای مختلف جمهوری که آقای روحانی عنوان ریاست آن را یدک می کشند.

به دو دلیل ساده ی مشخص شدن میزان حضور مردم پای صندوق رای و تایید رسمی آن و پاسداشت این حضور و دیگری مشخص شدن میزان آرای نریخته شده به صندوق که پیام و تلنگر جدی برای مسئولان و متصدیان امور دارد و خودش چه بپسندیم و چه نپسندیم بخشی از فرآیند و موضوعیت انتخابات است، اعلام مشارکت در اسرع وقت و بدون هیچ ملاحظه نگری حاشیه ای و پندارهای فرا متنی لازم و ضروری است.

نقل نقل منافع ملی و کارکرد انتخابات در بازه زمانی بلنذ مدت و نه رقابت های موسمی و قبض و بسط های طیفی و جناحی است، مسئولان در هر رسته و رتبه ای عطف به این آمار و اطلاعات و بازخورد عملکردهای خود در میزان مشارکت مردم می توانند پالس حقیقی از نوع رفتارورزی و علایق و سلایق افکار عمومی نسبت به سیاست ها و رویکردهای خود را دریافت کرده و برای آینده به اصلاح نگرش ها و دیدگاه های خود بپردازند.

جالب آنجاست که میزان مشارکت علاوه بر اینکه برخط و آنلاین در اختیار مسئولان ستاد انتخابات است بلکه همانگونه که عزت الله ضرغامی در توئیتی بدان اشاره کرده براحتی از میزان تعرفه های مصرفی قابل استنتاج است و اینکه وزارت کشور دولت آقای روحانی با گذشت نزدیک به 48 ساعت آمار مشارکت رسمی در انتخابات را اعلام نمی کند، جای سئوال و تعجب فراوان دارد، نکته ای که تنها زمینه را برای مانور رسانه های معاند و میدان داری آنان در افکار عمومی را فراهم می کند و میدان را به آنان می سپرد والا که انتخابات برگزار شده و مشارکت هر آنچه که بوده رقم خورده و تقریبا در همه استان ها و حوزه های انتخابیه هم نامزدهای راهیافته به مجلس مشخص شده اند و میزان مشارکت هر آنچه که باشد، تنها کارکرد آگاهی بخشی برای مردم و مسئولانی دارد که با عملکردهای خود این تاثیرات را در افکار عمومی به جا گذاشته اند.

کاش آقای روحانی حداقل این یکجا در مقام استیفای حقوق عمومی راسخ بوده و به جای این تعلل تامل برانگیز شفاف به وظایف قانونی و مصرح خود عمل نمایند تا بیش از این شاهد ناامیدی از دولت تدبیر و امید ایشان نباشیم.    
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی