امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۷۵۵
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲

سفارش ۴۰۰ هزار ماسک برای کرمانشاهی‌ها

خرداد: مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه او گفت: سفارش تهیه ۴۰۰ هزار عدد ماسک سه لایه به یکی از تولیدکنندگان داده شد که ظرف ۲ روز آینده در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار خواهد گرفت تا مردم برای استفاده از ماسک نگرانی نداشته باشند.

به گزارش خرداد ، دکتر تورج شیرزادیان یکشنبه شب به ایرنا افزود: ماسک جراحی یا سه لایه باید گفت براساس مصوبه وزارت بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی کشور قیمت فروش آن در کارخانه ۳۳۲ تومان، در مراکز درمانی ۳۶۵ تومان و قیمت مصرف کننده ۴۱۰ تومان است.
وی اظهار داشت: براساس ضوابط با متخلفینی که بیش از قیمت مصوب نسبت به فروش ماسک اقدام کنند با تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی برای برخورد قانونی معرفی می‌شود.

شیرزادیان گفت: ۱۵ تولید کننده ماسک سه لایه و جراحی در سطح کشور وجود دارد که روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد ماسک را تولید می‌کنند و پاسخگوی نیازهای مردم است بر همین مبنا نباید کمبودی وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: ماسک‌های ویژه استفاده‌های خاص دارد و این ماسک‌ها برای گروه‌هایی که در معرض مستقیم جهت معالجه بیماران مبتلا به کرونا هستند از جمله پرسنل بیمارستان در نظر گرفته شده است، بنابراین استفاده از ماسک‌های ویژه نظیر ماسک N۹۵ و N۹۹ که عملیات محافظتی آنها در بالاترین سطح نسبت به ماسک سه لایه وجود دارد پروتکل خاصی دارد و برای استفاده مردم عادی نیست.

وی تصریح کرد: در دانشگاه علوم پزشکی با هماهنگی گروه عفونی درصدد نوشتن پروتکلی برای استفاده از ماسک‌های ویژه بر این اساس که چه تعداد و به چه صورت تهیه شوند و چگونگی نحوه استفاده از آنها هستیم.

مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: در سطح کشور کمبود ماسک‌های ویژه وجود دارد و متأسفانه در این حوزه تولیدکننده نداریم، بنابراین تعداد ماسک‌های ویژه در سطح کشور بسیار کم است.

دکتر شیرزادیان افزود: با این حال در پارک علم و فناوری استان کرمانشاه از یک واحد تولیدی دانش بنیان تقاضای سفارش ساخت تولید ۲۰ هزار عدد ماسک ویژه دارای استانداردهای جهانی را داشته‌ایم که نمونه اولیه آن به تعداد ۱۰۰ عدد تولید شده و مابقی به تعداد ۲۰ هزار عدد ظرف یک ماه تولید خواهد شد و البته درصدد اعطای مجوز به این واحد هستیم.

وی افزود: همچنین از نظر ماسک‌های سه لایه یا جراحی که در اختیار داروخانه‌ها قرار داشت کمبودهایی دیده می‌شود با اینکه تولیدکنندگان قادر به تأمین نیاز هستند اما در بازار موجود نیست که می‌توان از دلایل آن وجود دلالان را نام برد، بر همین مبنا با افرادی که قصد سوء استفاده دارند با معرفی به مراجع قضایی برخورد می‌شود.

وی اضافه کرد: در مناطقی که این ویروس مشاهده نشده استفاده از ماسک توصیه نمی‌شود و با توجه به اینکه ماسک عامل آلایندگی است و چندین ساعت پس از استفاده به ترشحات فرد آلوده خواهد شد و دست زدن به آن نیز ممکن است موجب آلودگی شود برای مصون ماندن در برابر ویروس کرونا شست و شوی منظم دست‌ها به مدت ۳۰ ثانیه توصیه می‌شود.

وی توضیح داد: بیشترین آلودگی که در موارد مثبت ویروس کرونا مشاهده شده از طریق تماس با سطوح و دست دادن گزارش شده است بنابراین با توجه به اینکه ماسک‌ها محل تجمع میکروب است و به روش صحیح نیز معدوم نمی‌شود، استفاده از ماسک توصیه نمی‌شود.
برچسب ها: ماسک ، کرمانشاه
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی