امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

در مخمصه کرونا انقدر خودمان را تحقیر نکنیم!

سرویس اجتماعی خرداد-امیر عابدپور: این روزها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی متن های فاخر و پر طمطراقی می خوانیم بدین مضمون که یک زمانی یادتان هست یکسری مرد ماسک خودشان را به دیگران می دادند؟( اشاره به جنگ تحمیلی و ایثار رزمندگان) در ضمیمه و کنار آن هم مثلا به اقدامات حفاظتی چینی ها در مقابله با کرونا اشاره شده و به انضمام آن از هجوم و خرید مردم برای کالاها گفته می شود و با کنارگذاری همه این محتواها نتیجه گیری می شود که ما ایرانی ها چقدر بد و بی تربیت و منفعت طلب و ترسناک ووو..... خلاصه عصار بلاهت و فضاحت هستیم!!

به گزارش خرداد، اینکه ما چند سالی می شود به سندروم خود تقلیل پنداری مفرط گرفتار شده ایم و عادت به خود تحقیری پیدا کرده ایم و سر هر اتفاق و موضوعی به خودمان و همشهریان و هموطنانمان بد و بیراه می گوییم و بیرحمانه رفتار آنان را نقد می کنیم، البته امر تازه ای نیست اما در ارتباط با این موج تازه که پیرامون کرنا براه افتاده لحاظ چند نکته خالی از لطف نیست.

اول- بله تاریخ دفاع مقدس ما مملو از رشادت و ایثارهای ملتی است که یک تنه در برابر دنیا ایستاد و صحنه های ماندگار و باورنکردنی رقم زد، کیست که این را نداند و نبیند؟ اما در همان برهه هم افرادی بودند که به احتکار کالا مشغول بوده و از آب گل آلود ماهی می گرفتند، تا بوده همین بوده و این نکته نه مختص به امروز و کرونا است نه فقط در ایران رخ می دهد اما مهم آنست که برآیند رفتار عمومی را لحاظ کنید. مثلا هر اتفاق ناگواری چون سیل و زلزله و غیره که رخ داده، آیا عموم مردم به میدان نیامده اند؟ در کجای دنیا این حد از نوع دوستی و عرق ملی و ایثار را می بینیم؟ چرا ناخواسته و نادانسته با حرف های نامربوط و انتشار و بازنمایی مطالب تحقیر آمیز به هویت و فرهنگ مردم و خصلت های ایرانی خودمان را تحقیر می کنیم؟

دوم- در همه جای دنیا وقتی بحث سود و زیان مطرح باشد، محاسبه گری و میل به خرید و دو دو تا چهار تای مردم و تجار و کسبه به میان می آید، در جمعه سیاه مگر مردم آمریکا و اروپا پاشته مغازه های تخفیف دار را از جا در نمی آورند؟ در مورد کرونا به طور طبیعی مردم بیم از بدتر شدن اوضاع و محدودیت رفت و آمد خود را دارند و طبیعی است که برای خرید کالا و اقلام مورد نیاز خود عطش نشان داده و برای خرید هجوم بیاورند همانگونه که در ایتالیا در همه کشور و حتی نقاطی که کرنا نیز رویت نشده مردم با هجوم به مغازه ها، سوپر مارکت ها را خالی کرده اند، در باسک اسپانیا و کانادا و کره جنوبی هم این اتفاق رخ داده است و یک فرآیند طبیعی و بدیهی اقتصادی بر آن حکمفرما است و مشخص نیست چرا با دیده تحقیر و نکوهش این رفتار شهروندان را می نگریم. البته و صد البته که رعایت انصاف، خویشتن داری، پرهیز از مصرف گرایی صرف و نگاه ملی به این مقوله فضیلت و حسن است و از یک شهروند خیرخواه و آگاه انتظار می رود اما همه نمی توانند این گونه باشند.

سوم- نکته بعدی راجع به موج استرس و ترسی است که در جامعه نسبت به کرنا براه افتاده و بازهم شماری از کاربران آن را دستمایه کنایه و متلک به مردم و رفتار ایرانی ها در بحران ها کرده اند! ذات این بیماری ویروسی و اپیدمی پیامدی و مسری بودن و انتقال سیال و سریع آن ترسناک و خوف آور است و این نکته در همه جای دنیا نیز نمود دارد. ذکر یک روایت تازه در این مورد خالی از لطف نیست. دوستی از مهاجران ایرانی به ایتالیا، نوشته بود: رفیق ایتالیایی من صبح رفته بود در یک کافه در 400 کیلومتری کانون کرونا در ایتالیا صبحانه بخورد، از اتفاق گویا شکر می پرد به دماغ او و چند عطسه ناگهانی و تند می کند! آن دوست ایتالیایی گفته بود به محض این اتفاق و در کم تر از چند ثانیه، هفت- هشت نفر پرسنل کافه و 15 بیست نفری که در کافه بوده اند، فرار کرده و از مغازه بیرون می روند که نکند این طرف کرنا دارد! حال اوضاع ما در ایران هم به این حادی نیست!!

من حیث المجموع برای اظهار فضل و روشنفکر نمایی یا جلب توجه دیگران حواسمان باشد که در فضای مجازی به دام خود تحقیری نیافتیم!
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی