امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۶۹۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹

با همین انتخابات اصولگرایی تمام شد/پایداری‌ها رای نداشتند؛خودشان را به لیست قالیباف چسباندند تا به مجلس بروند!/قالیباف ایدئولوژی ندارد/قالیباف نمی‌تواند مثل لاریجانی بر مجلس حکومت کند

خرداد: ابراهیم فیاض تحلیل گره اصولگرا درباره انتخابات مجلس و نتایج آن و پیش بینی ریاست قالیباف بر مجلس یازدهم در گفت و گو با نامه نیوز به نکات جالبی اشاره کرده است. او معتقد است هر چند که رسانه ها می گویند که اصولگرایان پیروز انتخابات مجلس شده اند اما این پایان اصولگرایی بود!

به گزارش خردادف متن کامل این گفت و گو را در ادامه می خوانید.


*آقای قالیباف را از الان باید رئیس مجلس آینده بدانیم یا آنکه او برای نشستن بر کرسی ریاست رقابت جدی با گزینه جبهه پایداری در پیش دارد؟

پایداری با وجودی که سرلیستی قالیباف را قبول نداشت، خودش را به لیست قالیباف چسباند تا نیروهایش به مجلس راه پیدا کنند. معتقدم این مجموعه فقط دیدگاه ایدئولوژیک دارد بنابراین آقاتهرانی و سایر نامزدهای جبهه پایداری رأی نداشتند و با فشارهایی که از بالا بود خلاصه وارد لیست قالیباف شدند. قالیباف ایدئولوژی ندارد و به موضوعات با دیدی تکنوکراتیک نگاه می کند. البته نگاه تکنوکراتیک او بومی است نه گرایش به اصلاح طلبی دارد، نه گرایش به اصولگرایی. گرچه الان رسانه ها می گویند پیروز یازدهمین دوره انتخابات مجلس اصولگرایان بودند اما به نظر من با همین انتخابات اصولگرایی تمام شد. معتقدم در انتخابات مجلس یازدهم افراد قوی از شهرستان ها رأی آوردند، در نتیجه قالیباف نمی‌تواند مثل لاریجانی بر مجلس حکومت کند.

*پس آقای قالیباف رقیب های خیلی جدی برای کسب کرسی ریاست پیش رو دارد؟

در همین کازرون آقای فریدون عباسی رأی آورد بنابراین آقای قالیباف رقبای جدی دارد و اگر می خواهد رئیس شود باید با سایر چهره ها معامله کند. یعنی با آنها وارد مذاکره شود تا ببیند چه طور در قالب چارچوب تئوریک به هم نزدیک خواهند شد. در ماه های اول مجلس آینده خیلی داستان ها رخ می دهد و یقین جلوی قالیباف خیلی ها می ایستند چون مجلس علی لاریجانی دیگر تمام شد.

*نسبت مجلس یازدهم با دولت حسن روحانی چه طور خواهد بود؟ آیا واقعا می تواند دولت را به تحرک وادار کند؟

نمایندگان این مجلس چون با سواد هستند و کاملا علمی با دولت روحانی برخورد می کند چون روحانی نمی‌تواند سر نمایندگان مجلس آینده کلاه بگذارد، به شدت دچار مشکل می‌شود. البته این طوری هم نخواهد بود که بعضی‌ها مثل جبهه پایداری بخواهند در مجلس شلوغ کاری و هوچی‌گری کنند.

*آیا کار به استیضاح رئیس جمهور می کشد؟

خیر، مجلس آینده در این سطح با دولت درگیر نمی شود که بخواهد رئیس‌جمهور را استیضاح و برکنار کند؛ مگر آنکه روحانی بخواهد حالت رادیکال پیدا کند و کاری انجام دهد که مملکت را به هم بریزد یا آنکه روحانی بگوید «خسته ام، نمی توانم با این مجلس کار کنم چون اینها قوی هستند و نمی شود سرشان کلاه گذاشت، می خواهد با آبرو استعفا دهم و کنار بروم». البته معتقدم برخی وزرا و معاونان وزرا عوض خواهند شد.

*به نظر شما الان مهمترین کاری که مجلس آینده باید انجام دهد چیست؟

مهمترین کاری که مجلس آینده باید انجام دهد این است که طوری ریل گذاری کند تا تکنولوژی تبدیل به صنعت شود و با رونق تولید بیکاری و تورم از بین برود.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی