امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۷۰۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷

آقای روحانی برخورد دستوری و گازنبری جواب نمی‌دهد!

سرویس اجتماعی خرداد- رضا رئیسی: رئیس جمهوری عصر روز گذشته 6 اسفند ماه سال 98در جلسه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا به تمهیدات دولت، اقدامات وزارت بهداشت و توصیه ها خطاب به مردم در مسیر مقابله با کرونا اشاراتی داشت اما شاید مهم ترین بخش اظهارات او که بازتاب بسیار گسترده ای در فضای مجازی و رسانه ای یافت آن بخش از اظهارات وی بود که به عادی بودن شرایط اشاره داشته و تاکید کرد که از روز شنبه دانشگاه ها و مدارس کشور باز است!

به گزارش خرداد، رئیس جمهوری در این جلسه، صراحتا گفت:« از شنبه همه چیز در کشور به صورت روال عادی آن خواهد بود، مگر موارد خاص و شرایط ویژه که ستاد آن را اعلام خواهد کرد. پس هیچ کدام‌مان نباید اجتهاد در مقابل نص داشته باشیم.»

روحانی البته در این جلسه اظهارات مهم و قابل تاملی هم داشت که با این بخش از فرمایشات خود همه آن موارد را تحت الشعاع قرار داده و افکار عمومی را متمرکز روی مواجهه رئیس جمهوری کشورشان با معضلی کرد که طی این چند روز همه سطوح و لایه های مختلف اقشار متکثر و متنوع مردم را فرا گرفته و امنیت روانی و وضعیت عادی زندگی آنان را مخدوش کرده و در پیامدش انتظار دریافت پالس های امیدوار کننده و اطمینان بخش از متولیان امر را نیز دو چندان کرده است.

شاید روحانی عطف به همین ضرورت و دغدغه آن اظهارات را بیان کرد تا به مردم اطمینان خاطر داده و تسکینی بر قلوب و اذهان جریحه دار شده شان باشد اما تاکتیک برگزیده شده نه فقط پاسخگو نیست که مصداق سرکنگبین صفرا فزود شده و نتیجه معکوس داشته است!

به رغم ضعف در اطلاع رسانی و اشتباهات موردی و نیز هوچی گری و تبلیغات منفی و متواتر عرض ورزان بیرونی، اگر منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم، مسئولان بهداشتی و کادر پزشکی و درمانی با توجه به ضعف و کاستی های موجود در کشور انصافا خوب عمل کرده اند و نباید این حجم از زحمات بی شائبه و مخلصانه را نادیده گرفت، همانطور که به رغم اشتباهات در اطلاع رسانی اصل این دغدغه اطلاع رسانی حداقل در کشورهای اطراف ما نیز بی سابقه و قابل تقدیر است.

اما آنچه که برآیند عمومی را نسبت به روند کلی اتفاقات نامثبت و ناراحت کننده کرده همین واکنش های غیر حساب شده و بدور از تامل و تدقیق است.

بله آقای رئیس جمهوری به عنوان راس هرم اجرایی کشور باید نگران و دغدغه مند رتق و فتق امور باشد اما همزمان او به طریق اولی مسئول حفظ امنیت جانی و از آن همهم تر روانی جامعه است و اظهار نظر ناپخته آقای روحانی که نتوانسته توازن منطقی را رعایت و اولویت اصلی مردم در این روزها را هدف بگیرد، کار را خراب کرده و سیلی از واکنش های منفی رقم زده است.

از طرف دیگر دشمنی دشمنان و عملیات جنگ روانی آنان که واضح و مبرهن است اما راهکار سنتی دشمن فلان و دشمن بهمان پاسخگو نیست به جای بکاربری پرشمار این واژگان راهکار مقابله اطلاع رسانی شفاف و سنجیده و بیواسطه و اطمینان بخش به مردم است و بس

نکته بعدی مهم نیز آنست که در اوج اعلام مبتلایان و جانباختگان که در وضعیت پیک و حرکت در مسیر اپیدمی شدن قرار داریم، چرا رئیس جمهوری به یکبار و بدون هیچ توضیح منطقی و تحلیل ملموس در قالب یک دستور ناگهانی به عادی بودن شرایط و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از روز شنبه اشاره می کند؟؟ مگر کرونا ویروس با دستور آمده که با دستور برود؟ مسافر بی دعوت کرونا مگر آیین نامه پذیر است که فرمان عادی شدن شرایط صادر می شود؟ مگر نه این است که مهم ترین راهکار مقابله با کرونا پیشگیری است؟ مگر نه این است که در چین و همه جای دنیا این پیشگیری در قالب ایزوله سازی و به حداقل رسانی ارتباطات اجتماعی و مرودات روزمره انجام می پذیرد؟ پرا ما بر خلاف همه دنیا حرکت می کنیم؟ مگر چین با این تعطیلی ها و ایزوله سازی ها متحمل ضررهای فراوان نشده اما آیا اولویت بندی نکرده و جان شهروندان و کنترل بیماری را در اولویت قرار نداده است؟

چرا ما می خواهیم چرخ را دوباره اختراع کرده و سرنا را از سر گشادش بزنیم؟ کرونا یک بیماری و ویروس است راهکار مقابله با آن هم در چارچوب تمهیدات علمی و تدابیر سلامت محورانه است، برخورد دستوری و سیاسی با این مقوله اتفاقا کاری است که دشمنان از ما می خواهند و آب به آسیاب آنان می ریزد و مشخص نیست چرا رئیس دولت که عنوان شیخ دیپلمات را یدک کشیده و از خصائص او زیرکی و کیاست سیاسی بود، اینگونه اظهار نظرهای ناپخته و غیر حساب شده دارد؟؟ آقای روحانی بحران را مدیریت کنید نه به آن دامن بزنید، آقای روحانی از تصمیم عجیب خود باز گردید و به توصیه کارشناسان حداقل در کمیسیون های آموزشی و بهداشتی مجلس عمل کنید، همین تا اینجای کار ما را بس!


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی