امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۷۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷

شیپور از سرگشاد نواختن اصولگرایان

سرویس سیاسی خرداد-محمدرضا مشتری: به رغم اصرار دولت و تصویب مجلس و صبوری گروه اقدام مالی مشترک ملقب به FATF لوایح پالرمو و CFT آنقدر با کارشکنی و مخالف خوانی اصولگرایان مجمع روبرو شده و معطل ماند تا بالاخره صبر گروه اقدام مالی به سر آمده و نام ایران را مجددا به لیست سیاه اف ای تی اف اضافه کرد تا کره شمالی تنها نمانده و یک شریک داشته باشد!

به گزارش خرداد، اصولگرایان مجمع و بدنه رسانه ای این جریان البته تاکید داشتند که تصویب لوایح چهارگانه مورد تقاضای گروه اقدام مالی مشترک عایدی و فایده ای برای ایران ندارد که هیچ باعث بسته شدن دست ما در دور زدن تحریم ها نیز خواهد شد و تهدیدی برای گروه های حامی ایران در منطقه نیز خواهد بود و ارتباطات مالی ما را مخدوش خواهد کرد.

موافقان البته می گفتند که ثمره مهم و راهبردی تصویب این لوایح کمک به شفاف سازی اقتصاد ایران و مبارزه با پولشویی بوده و تاکید داشتند که عدم تصویب لوایح آسیب جدی و غیر قابل جبرانی به مراودات مالی و بانکی ما با جهان و حتی کشورهای دوست و حامی ایران خواهد زد و البته این دغدغه اصولگرایان در رابطه با ارتباطات ایران و گروه های مقاومت را هم بی اساس می دانستند چرا که از یکطرف ما هیچ گاه از سیستم بانکی برای این امور بهره نگرفته و از طرف دیگر با حق تحفظ های لحاظ شده در توافق با FATF امکان سوء استفاده را به حداقل رسانده بودیم و در قضیه دور زدن تحریم ها نیز ما از کانال های رسمی عمل نمی کنیم که پذیرش اف ای تی اف مانعی برای آن ایجاد کند.

به هر تقدیر زور مخالفت اصولگرایان و مقاومت آنان در برابر مجلس و دولت منتخب چربید و ما در لیست سیاه قرار گرفتیم.

اصولگرایان در واکنش به این اتفاق البته دوباره زیر بار مسئولیت نرفته و تاکید کردند که در شرایط فعلی که ما تحت تحریم گسترده قرار داریم، حضورمان در لیست سیاه نمی تواند دردسر آنچنانی برای اقتصاد ایران در این شرایط ایجاد کند، نکته ای که دو اصولگرا در اظهارات امروز خودشان هم به آن اشاره داشتند.

کنعانی مقدم از جبهه ایستادگی حتی این قرارگیری در لیست سیاه را مثبت ارزیابی کرده و گفت: با رفتن به لیست سیاه چیزی به تحریم‌ها اضافه نمی‌شود بلکه حتی برای دور زدن تحریم‌ها دست ما بازتر خواهد بود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در اظهار نظری مشابه، تاکید کرد:تفاوت چندانی در واقعیت اقتصاد ایران بین چیزی که قبلا مطرح کرده بودند و می گفتند ایران می تواند عضو کارگروه ویژه اقدام مالی باشد و اکنون نمی بینیم و این موضوع خیلی تاثیر واقعی در اقتصاد ایران نخواهد داشت زیرا قبلا آثار خود را گذاشته است .

وی در ادامه نیز گفت:« حتی زمانی که ایران وارد لیست سیاه نشده بود و امریکا برجام را پذیرفته بود، هیچ اقدام مثبتی از ناحیه کارگروه ویژه اقدام مالی مبنی بر اینکه مشکلات ارزی و مراودات بانکی بین المللی ما را حل کند، صورت نگرفت. اقداماتی که قبل از این علیه ایران انجام می شد و امروز که در لیست سیاه هستیم معادل ۹۰ درصد هیچ تفاوتی نکرده و شرایط قبلی را داریم. تنها فضای روانی علیه ایران ایجاد شده و شاید سخت گیری هایی صورت بگیرد.»

نکته جالب آنست که این عزیزان گویا از فضای ماورایی و خارج از اتمسفر اقتصادی ایران سخن گفته و به واقعیات میدانی هیچ توجهی ندارند!

البته که آنان یک نکته را درست مورد اشاره قرار می دهند اما همه حقیقت و واقعیت را نمی گویند یا نمی خواهند قبول مسئولیت کرده و دست به فرافکنی می زنند.

بله با توجه به وضعیت فشار حداکثری و تحریم های ظالمانه طرف آمریکایی، مراودات مالی و اعتباری و پولی ما با جهان در حداقل ممکن است و شاید اکنون قرارگیری در لیست سیاه به ما ضربه آنچنانی نزند اما اولا این دلیل نمی شود که با دست خودمان گلوی خودمان را تحت فشار بگذاریم و در این شرایط سخت اوضاع را سخت تر هم بکنیم، ثانیا مگر قرار است همیشه در بر همین پاشنه بچرخد و آیا ما نباید برای عبور از بحران تلاش کنیم؟
نکند حکایت صدور 5 قطعنامه مکرر شورای امنیت علیه برنامه هسته ای کشورمان تکرار شود! جایی که برخی در داخل آنچنان پالس هایی فرستادند که دوستان ما در جهان هم پای قطعنامه ها امضای پیاپی زدند اما وقتی مثلا سوریه با آن حجم از فجایع پایش به شورای امنیت کشیده شد، روسیه و چین نگذاشتند یک قطعنامه علیه آن صادر شود! تازه اهمیت راهبردی و موقعیت ژئوپلتیکی ما کجا و سوریه کجا بگذریم که این دو اتفاق هم قابل قیاس با هم نبود.

ثالثا آقای پور ابراهیمی که ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را هم یدک می کشند توجه ندارند که همه چیز همان بار روانی ماجراست که اکنون بر اقتصاد ما تحمیل شده، افزایش بی رویه و شدید قیمت ارز و طلا در بازار این هفته را ندیدید؟ آنهم تازه به رغم جولان کرونا که قاعدتا باید اثر نزولی بر قیمت های به خصوص ارز می گذاشت؟

معلوم نیست اصولگرایان چه زمانی می خواهند از شعار دهی و فضای فانتزی خود نسبت به اقتصاد و معیشت مردم بیرون آمده و واقعیات را ببینند، واقعیاتی که حداقل در دنیا اقتصاد تابع محاسبات است و به حرف و شعار کاری ندارد!


پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی