امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۷۲۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
برنی سندرز؛ مردی برای تمام فصول

گام بزرگ برنی برای رویارویی با ترامپ تسلیم نشدنی

سرویس بین الملل خرداد-رامتین لطیفی:آخرین مناظره درون حزبی نامزدهای دموکرات سه‌شنبه شب در کارولینای جنوبی و در حالی برگزار شد که فضای مناظره بسیار متشنج بود و همه نامزدها علیه یکی متحد شده بودند. اشتباه نکنید، آن یکی دونالد ترامپ نبود بلکه تمام نامزدها علیه برنی سندرز که با فاصله زیاد و به طور شگفت انگیزی در نظرسنجی‌ها نامزد پیشتاز این حزب است تاختند. قبل از ورود به مباحث مطرح شده در مناظره بهتر است ابتدا نگاهی به آمار بیاندازیم.


به گزارش خرداد، احتمال پیروزی نامزدهای دموکرات در انتخابات مقدماتی درون حزبی بر اساس تحقیقات سایت FiveThirtyEight نشان می‌دهد که برنی سندرز با ۴۱درصد آرا پیشتاز است و جو بایدن تنها با ۱۲درصد و مایکل بلومبرگ با ۱درصد آرا در رتبه دوم و سوم قرار دارند. بقیه نامزدها کمتر از ۱درصد آرا را کسب کردند. نکته قابل تامل این نظرسنجی اختصاص ۴۴درصد آرا به "هیچ‌یک” از نامزدهای احتمالی است. هیچ‌یک به این معناست که هرکدام از نامزدها که به عنوان نامزد نهایی روانه رقابت با دونالد ترامپ شود بازنده است پس تفاوتی ندارد که چه کسی پیروز نهایی این حزب است.


البته در یک نظرسنجی دیگر که رویترز انجام داده از حامیان حزب دموکرات پرسیده است که کدام نماینده توانایی غلبه بر ترامپ را دارد؟ در این نظرسنجی هم برنی سندرز با ۲۶درصد آرا پیشتاز است و حامیان وی معتقدند که او قدرتمندترین رقیب برای دونالد ترامپ خواهد بود. مایکل بلومبرگ با کسب ۲۰ درصد و جو بایدن با ۱۷درصد آرا در رده‌های بعدی قرار دارند. 


با مقایسه نتایج این دو نظرسنجی به دو نکته کلیدی خواهیم رسید. در ابتدا باید گفت رشد آرای برنی سندرز در این مدت کوتاه بسیار زیاد و غیرقابل پیش‌بینی بوده است و هیچ‌یک از خوش‌بین‌ترین کارشناسان هم نمی‌توانست این شدت از جلوداری و پیشتازی او را پیش‌بینی کند. سندرز که همیشه متهم بوده که شخصیت محبوب جوانان و دانشجویان است توانایی جذب نظر و حمایت افراد مسن و نژادهای مختلف را ندارد نشان داد این قضاوت‌ها لغو است و محلی اعراب ندارد. او در انتخابات گذشته درون حزبی در نوادا توانست حمایت اکثریت مهاجران و آمریکایی‌های لاتین تبار را به دست بیاورد و همچنین نظرسنجی‌ها خبر از پیشتازی او در جلب آرای سیاهپوستان کارولینای جنوبی که سابق بر این از بایدن حمایت می‌کردند می‌دهد. به علاوه هرچند که تعداد مسلمانان آمریکا بسیار کم است اما موضع‌گیری‌های اخیر سندرز علیه نتانیاهو و رژیم اسرائیل و خاندان سلطنتی عربستان سعودی توجه مسلمانان آمریکا را نیز به خود جلب کرده است.


نکته دوم اما تفاوت آرای مایکل بلومبرگ در دو نظرسنجی بالا است. می‌توان نتیجه گرفت تعداد بسیاری معتقدند که بلومبرگ توانایی غلبه بر دونالد ترامپ را داراست اما نمی‌تواند رییس جمهور محبوب و مناسبی برای حامیان حزب دموکرات باشد. این نکته‌ای است که به نظر می‌رسد یا بلومبرگ از آن غافل است و یا اعتنایی به آن ندارد، چرا که تا امروز بیشترین تمرکزش بر این شعار بوده که در میان نامزدهای فعلی تنها اوست که قادر است ترامپ را از کاخ سفید بیرون کند.


تمام آنچه که تا اینجا گفته شد مقدمه‌ای برای بررسی مناظره سه‌شنبه شب در کارولینای جنوبی بود، جایی که دیگر نامزدها از شتاب افزایش محبوبیت و آرای سندرز ترسیده بودند و در یک اتحاد بارز تمامی آن‌ها با حمله‌های تند علیه سندرز سعی در تخطئه او داشتند. فضای این مناظره تا حدی آشفته و متشنج بود که دونالد ترامپ هم آن را "دیوانه‌وار” توصیف کرد. 


در نیم ساعت اول مناظره ابتدا الیزابت وارن و پس از او بلومبرگ و بوتیجج و بایدن و کلاباچار با سوالات و نظرات پی در پی سعی بر لرزاندن ستون‌هایی داشتند که سندرز سقف امنیت صدرنشینی‌اش را بر آن ستون‌ها بنا کرده بود. دونالد ترامپ در روزهای اخیر اظهار کرده بود که تمام اتهاماتی که تا امروز در رابطه با حمایت‌های روسیه از او در انتخابات گفته شده است درست است منتها باید به جای دونالد ترامپ نام برنی سندرز را نوشت. بلومبرگ هم در این مناظره همین نظر را داشت و گفت که سندرز نامزد بسیار ضعیفی برای مقابله با دونالد ترامپ است و از این رو روسیه از او حمایت می‌کند تا به عنوان نامزد نهایی رقابت را به آسانی به ترامپ ببازد. الیزابت وارن و امی کلوباچار به شدت از سندرز و تیم تبلیغاتی‌اش برای وعده تحقق ناپذیر "بیمه درمانی برای همه” انتقاد کردند. بوتیجج هم به شعار "انقلاب سیاسی” سندرز تاخت و سابقه قانون‌گذاری او در سنا را بررسی کرد و گفت سندرز همه قوانینی که منجر به تغییر سیاست‌های کلی می‌شد را به تاخیر انداخته است و کارنامه مناسبی در این زمینه نداشته است. بایدن نیز دوباره حمایت سندرز از حقوق سازندگان اسلحه در سال‌های گذشته را پیش کشید.


در مقابل سندرز ساکت نبود و به همه حملات جواب داد. به بلومبرگ تاخت و او را "دوست خوب ژی” رییس جمهور دیکتاتور جمهوری خلق چین و "دوست خوب سابق دونالد ترامپ” خواند که از این دوستی‌ها پول در آورده است. سپس با تمام قدرت از طرح "بیمه درمانی برای همه” دفاع کرد و گفت این وعده پوچ و شعار توخالی نیست و طرحی است که تحقق پیدا می‌کند. در مورد حمایت پوتین از او هم افزود که "بگذارید به آقای پوتینی که در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرد بگویم اگر من رییس جمهور آمریکا باشم دیگر نمی‌گذارم حرف آقای پوتین و دخالت‌هایش در انتخابات‌های آمریکا در میان باشد”.


در ادامه به جو بایدن و تام استیر که سعی در جلب نظر سیاه‌پوستان داشت تاخت و خطاب به همه نامزدها گفت”برای شکست دادن ترامپ باید تکثرگرا بود و در کنار هر سیاه‌پوست، سفیدپوست، لاتین، آسیایی و آمریکایی که برای عدالت می‌جنگد ایستاد. این عصاره و چکیده جنبش من است”.


ظاهرا دهانه باز قیف جنبش برنی سندرز و کلمه کلیدی "عدالت” در جامعه آمریکا که با بی‌عدالتی و اختلاف طبقاتی شدید دست و پنجه نرم می‌کند تا اینجای کار منجر به موفقیت او شده است. روزنامه نیویورک تایمز که در دشمنی با ترامپ و حمایت از حزب دموکرات زبان‌زد است از کارشناسان و خبرنگاران سیاسی‌اش در مورد مناظره سه‌شنبه شب نظرسنجی کرده است و هر نفر از ۱ تا ۱۰ به هر نامزد نمره داده است. در نهایت امتیازات هر نامزد به این صورت که می‌بینید رقم خورد:


۱) برنی سندرز ۷از۱۰

۲) پیت بوتیجج ۶.۸ از ۱۰ 

۳)الیزابت وارن ۶.۴ از ۱۰

۴) جو بایدن ۶.۱ از ۱۰

۵) امی کلوباچار ۵.۸ از ۱۰

۶) مایکل بلومبرگ ۴.۱ از ۱۰

۷) تام استیر ۳.۸ از ۱۰


این نظرسنجی از خواص شاید از این رو انعکاس‌دهنده غالب نظرات طرفداران این حزب باشد که برگزیده خواص قطعا می‌تواند با آرای بیشتری برگزیده عوام نیز باشد. باید منتظر ماند و دید که نتایج انتخابات درون حزبی کارولینای جنوبی که اکثرا شامل سیاه‌پوستان آمریکاست چه می‌شود و آیا سندرز می‌تواند نظر آن‌ها را هم به خود جلب کند یا نه؟


اگر سندرز به عنوان پیشتاز در انتخابات روز شنبه برگزیده شود می‌توان انتظار داشت در انتخاب "سه‌شنبه بزرگ” که مردم ۱۴ایالت در آن شرکت می‌کند هم به عنوان نامزد پیشتاز پیروز میدان مسابقه شود.پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی