امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۷۴۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷

اسپر: آمریکا به نیروهای امنیتی افغانستان متعهد خواهد بود

خرداد: وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در کابل با استقبال از توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا گفت: آمریکا همچنان متعهد به نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.  

به گزارش خرداد ،ایرنا به نقل از رویترز، مارک اسپر در دیدار با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان که منجر به انتشار بیانیه مشترک شد، افزود :اگرچه امضای توافقنامه تاریخی میان واشنگتن و طالبان گامی خوب است، اما راه پیش رو آسان نخواهد بود.  

وی در حضور غنی و دبیر کل ناتو در کابل به خبرنگاران گفت: این یک لحظه امیدوارکننده است، اما  فقط آغاز است، راه پیش رو آسان نخواهد بود. دستیابی به صلح پایدار در افغانستان مستلزم صبر و سازش بین همه طرفین است.

اسپر افزود: اگر طالبان توافق نامه را حفظ کند، ایالات متحده یک شراکت مبتنی بر شرایط را آغاز خواهد کرد، و این شراکت با کاهش نیروهای نظامی شروع به کار خواهد کرد.  

وی  در ادامه تاکید کرد: اگر طالبان به تعهدات عمل نکند، آمریکا از نادیده گرفتن توافق دریغ نخواهد کرد.  

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان روز شنبه با تاکید بر این که ما به همه تعهدات خود در چارچوب توافق امضا شده عمل خواهیم کرد، گفت: در مذاکرات برای تحقق صلح و تعیین ماهیت نظام سیاسی در افغانستان، همه طیف‌های سیاسی حضور خواهند داشت.  

شاهین در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره افزود: توافق ما با واشنگتن مبتنی بر خروج نیروهای بیگانه از افغانستان طی ۱۴ ماه است. ما به همه تعهدات حاصل شده در چارچوب این توافق بدون هیچ سنگ‌اندازی عمل خواهیم کرد.  

وی ادامه داد: دستورات لازم به همه نیروهای طالبان در افغانستان برای اجرای توافق صادر شده است.  

شاهین تصریح کرد: بعد از امضای این توافق، مرحله بررسی یافتن راهکارهای سیاسی میان طرف‌ها در افغانستان برای تحقق صلح اغاز خواهد شد.  

توافق‌ میان آمریکا و طالبان پس از ۱۱ دور مذاکرات رسمی، امروز شنبه ۱۰ اسفند ماه توسط زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و عبدالغنی برادر مسوول دفتر سیاسی گروه طالبان بصورت رسمی امضا شد.  

این توافق با حضور نمایندگان و وزیران خارجه ۳۰ کشور منطقه و جهان و همچنین نماینده‌های ویژه برخی از کشورها بصورت رسمی امضا شد.  
برچسب ها: آمریکا ، افغانستان
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی