امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۸۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰

شمخانی: از دولت و مجلس عراق سپاسگزاریم

خرداد: دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نخست وزیر عراقبا اشاره به ترور ناجوانمردانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس از فرماندهان ارشد مقاومت در منطقه، از دولت و ملت عراق برای تصویب قانون خروج نیروهای نظامی آمریکایی از این کشور تشکر کرد.

 به گزارش خرداد ، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه سفر خود به عراق، امروز در بغداد با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق دیدار و گفتگو کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به شرایط حساس عراق و نقش تعیین کننده این کشور در ایجاد ثبات و آرامش در منطقه، بر ضرورت استقرار سریع دولت مورد نظر مردم در این کشور تاکید کرد و گفت: اخبار و اطلاعات دقیق حاکی از آن است که محور غربی، عبری، عربی تمام تلاش خود را برای به ثبات نرسیدن وضعیت عراق به کار گرفته است.
دریابان شمخانی ضمن قدردانی از نقش مرجعیت در تحقق ثبات و امنیت عراق افزود: مرجعیت در عراق همواره رکن اصلی اتحاد و انسجام ملی بوده و در شرایط حساس به درستی نقشه راه را برای سیاسیون و مردم ترسیم کرده است. وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که بیگانگان تلاش زیادی را مصروف ایجاد تفرقه میان نظام، مردم و مرجعیت کرده اند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به قابلیتها و توانمندی قابل ستایش ارتش و نیروهای مردمی عراق در ایجاد امنیت بدون نیاز به حضور نیروهای خارجی، اظهار داشت: ارتش و نیروهای مردمی عراق در طول دوران مبارزه با تروریسم تکفیری که به نیابت از غرب هدفی جز تجزیه عراق نداشت، نشان دادند که می‌توانند بدون اتکا به نیروهای خارجی امنیت را تثبیت کنند.
علی شمخانی در ادامه با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و... بین دو کشور، به سابقه تاریخی دوستی و برادری دو ملت ایران و عراق اشاره کرد و گفت:یکی از مهمترین دلایل ضرورت توسعه این همکاری‌ها وجود دشمنان مشترک برای هر دو ملت آزاده و مقاوم است.
شمخانی با اشاره به نقش مخرب رژیم صهیونیستی در ایجاد ناامنی در منطقه، افزود: تلاش دشمن برای ایجاد فرسایش و خستگی اجتماعی در کشورهای خط مقدم مقاومت، مهمترین دلیل برای اتحاد و انسجام میان ملت‌های مسلمان منطقه است.
شمخانی در پایان با اشاره به موضوع شیوع ویروس کرونا در عراق و ایران،در خصوص انتقال تجربیات ایران در مبارزه با این ویروس، اعلام آمادگی کرد.
در ادامه این دیدار؛ عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق با اشاره به اینکه ملت و دولت عراق پس از سال‌های طولانی مبارزه با تروریست‌ها و داعش به پیروزی رسید اظهار داشت:از کمک‌های خالصانه دولت و ملت ایران که در سالهای سخت مبارزه با تروریسم تکفیری در کنار مردم عراق بودند صمیمانه سپاسگزاری می کنم.
عبدالمهدی با بیان اینکه در یک سال اخیر پیشرفت‌های خوبی در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی و روابط با همسایگان و کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشته ایم، گفت: ما خواهان مشارکت واقعی شیعه، کرد و سنی در اداره کشور هستیم و لذا باید تمامی جریانات سیاسی عراق با هم برای پیشرفت کشور و خدمت رسانی به مردم متحد شوند.
او همچنین از پیشنهاد ایران برای کمک به عراق در مبارزه با بیماری کرونا تقدیر و تشکر کرد و افزود: طبیعی است که در مقابله با چنین بلایایی، همه کشورها نیازمند همکاری با یکدیگر هستند.
نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق در ادامه با تاکید بر اینکه مردم و دولت عراق به هیچ وجه نمی‌خواهند که محل تسویه حساب و درگیری دیگر کشورها با یکدیگر باشند، افزود: آمریکا با خروج از برجام و فشار بر ایران و عراق وضعیت منطقه را پیچیده‌تر کرد و اکنون نیز با تشدید فشار بر ما خواهان قطع روابط عراق با ایران است در حالیکه منطق ژئوپلیتیک سیاسی حکم می‌کند که ما از ظرفیت‌های همسایگان خود در راستای منافع و امنیت ملی خود بهره بگیریم.
گفتنی است علی شمخانی در ادامه سفر خود به عراق، ساعاتی دیگر با «برهم صالح» رییس جمهور این کشور دیدار خواهد کرد.
برچسب ها: شمخانی ، عراق
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی